Vyhľadať
Close this search box.

Blog

Na návšteve u prvej dámy Islandu

Krajina plná inšpirácie a navyše miesto s najvyššou rodovou rovnosťou, taký je Island. Druhý aprílový týždeň sme sa tam vybrali v trojici – Kristína Kolníková, Petra Kotuliaková a Veronika Pizano, aby sme sa o jeho kvalitách presvedčili na vlastné oči.

Malý krok pre ľudstvo, ale veľký krok pre ženy v IT

Aj Ty v IT po prvý raz na Slovensku ocení ženy za ich zásluhy v IT sektore, nominovať tú svoju môžete už dnes. Slávnostné odovzdávanie ocenenia Žena v IT sa uskutoční 10. októbra 2024 v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

O úspechoch Aj Ty v IT v paneli Európskej komisie

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa v Bruseli zúčastnili panelu „Women in Digital“, organizovaného Európskou komisiou, za účasti komisára Thierryho Bretona aj europoslankyne Liny Gálvez Muñoz. Po prvý raz v histórii našej organizácie sme tak prezentovali našu misiu a príklady dobrej praxe na najvyššej európskej úrovni.

S odvahou k príležitostiam

Medzinárodný deň žien je deň, ktorý nám pripomína, že sme silné, odvážne a schopné dosiahnuť čokoľvek si stanovíme. Ale nájsť tú správnu rovnováhu medzi komfortom a rizikom môže byť náročné.

Spúšťame Inovačné vzdelávanie Aj Ty v IT

Ste učiteľka alebo učiteľ informatiky, digitálna koordinátorka či digitálny koordinátor na základnej alebo strednej škole? Práve pre vás sme pripravili náš nový program systematického a certifikovaného vzdelávania.

Nadácia ČSOB: Nový partner našej hardvérovej knižnice TechLib

Zabezpečiť prístup dievčat k IT vzdelávaniu je pre nás v našich aktivitách kľúčové. Sme veľmi radi, že aj vďaka podpore Nadácie ČSOB, nového partnera hardvérovej knižnice TechLib, zabezpečíme dievčatám na celom Slovensku prístup k IT vzdelávaniu bez bariér – geografických i ekonomických.

Otvárame nové online kurzy s micro:bitom

Po testovačke s online micro:bit vianočnými workshopmi pre vás spúšťame aj 4 – týždňové kurzy s micro:bitom pre začiatočníčky i pokročilé, na ktorých sa stretneme vždy raz do týždňa na 2 hodiny.

Začína sa 8. ročník Scratch Match

Súťaž v kreatívnom programovaní dievčat vo veku 8 – 15 rokov, v ktorej môžu získať nielen nové zručnosti, zabaviť sa, ale dokonca aj niečo vyhrať.

Najčastejšie otázky k Aj Ty v IT akadémiám

Z našich predchádzajúcich skúseností sme pre vás pripravili odpovede na najčastejšie kladené otázky o akadémiách, ktoré dostávame od ucházačiek. Aké akadémie Aj Ty v IT ponúka? Máme niekoľko akadémií zameraných

Scratchaton už nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach

V roku 2022 sme po dvojročnej pandemickej prestávke usporiadali dopoludnie tvorivého programovania pre dievčatá Scratchaton a záujem oň predčil naše očakávania. Pridali sme preto ďalšie mesto a v novembri sa tak môžete tešiť aj na jeho košickú edíciu.

Vzdelávaním proti stereotypom

Najúčinnejším nástrojom v boji proti stereotypom je vzdelávanie. Platí to dvojnásobne, ak máte dobrého sparinga. Tešíme sa, že sme takého našli v Nadácii Orange.

Zlepšujeme digitálne zručnosti

Digitálne zručnosti sú už teraz nevyhnutné a budú hrať stále väčšiu úlohu v našich životoch. Pre budúcnosť našich detí to znamená, že čím lepšie budú mať digitálne zručnosti, tým lepšia

Headhunterka Lucia Štellerová: IT je o objavovaní, študovaní a vzdelávaní sa, takže netreba mať z neho strach

Lucia žila 10 rokov v Londýne, kde absolvovala IT kurzy pre Windows Networks MCSE. Od roku 2005 pracovala v Londýne pre medzinárodné IT recruitment firmy, kde získala detailný prehľad o tom, ako IT svet, firmy a ľudia v ňom fungujú. Má medzinárodné skúsenosti z oblasti IT headhuntingu a zároveň prehľad o rôznych častiach IT odvetvia. Od roku 2010 vedie vlastnú firmu na Slovensku a vyhľadáva IT špecialistov pre medzinárodné firmy s rôznym zameraním. Lucia stretáva skvelé a úspešné ženy v IT a pomáha Aj Ty v IT motivovať dievčatá skutočnými príbehmi žien, ktoré už v IT svete fungujú. Zároveň prináša reálny prehľad IT možností pre ženy a dievčatá. Je tiež členkou predstavenstva Aj Ty v IT.

Prečo nám chýbajú IT odborníčky? Odpoveď hľadajme už na stredných školách

Voľné hodiny informatiky, znižovanie nárokov na pomalších študentov a študentky či dokonca ich oddelenie od štúdia a orientácia iba na tých, ktorým informatika ide. Aj takto vyzerá aktuálna výučba informatiky na stredných školách na Slovensku. Odhalil to kvalitatívny prieskum, ktorý na prelome rokov 2022 a 2023 pre organizáciu Aj Ty v IT realizovala s podporou spoločnosti Slovak Telekom agentúra Krajinka.

Ako sme s micro:bitmi precestovali Slovensko

Ako namotivovať deti a školy, ktoré ešte nepoznajú alebo nepracujú s micro:bitom? Čo zaujme stredoškoláčky natoľko, že si budú chcieť s nami niečo nakódiť? A ako zaujať dievčatá, ktoré už v minulosti s micro:bitom pracovali, ale chceme ich pošťuchnúť, aby pokračovali ďalej?

Projektová manažérka Kristína Kolníková: Vďaka Aj Ty v IT sa mi otvorili nové dvere, o ktorých som ani nevedela

Kristínu Kolníkovú už počas štúdia na Fakulte manažmentu UK stiahol svet IT, a tak sa začala vzdelávať pomocou rôznych kurzov. To ju priviedlo k Aj Ty v IT, ktoré sa jej páčilo najmä pre to, ako inšpiruje a ženy, aby sa nebáli do IT vstúpiť a búra predsudky o ich pôsobení žien v tomto sektore. Keď sa dozvedela o otvorenej pozícii projektovej manažérky, nezaváhala preto ani chvíľu a prihlásila do výberového konania. Od leta 2022 zastrešuje v Aj Ty v IT aktivity pre dospelé ženy.

Stredoškoláčky učia ľudí o kyberbezpečnosti

Bezpečnosť na internete je mimoriadne dôležitá téma, čo Aj Ty v IT v spolupráci so spoločnosťou ESET viedlo pred tromi rokmi k rozbehnutiu projektu Security Girl. Odborníci tu vzdelávajú stredoškoláčky, ktoré sa neskôr stávajú bezpečnostnými ambasádorkami vo svojich komunitách, pričom už stihli vyškoliť viac ako 1200 ľudí.

Úspešná sezóna našich Coding Clubov za nami

Radi by sme sa s vami podelili o úžasné zážitky a výsledky, ktoré sme dosiahli počas nedávno ukončenej sezóny našich Aj Ty v IT Coding Clubs, kurzov špeciálne navrhnutých pre stredoškoláčky, ktoré chcú získavať vedomosti a skúsenosti v oblasti informačných technológií.

Víkendové hackathony s elektronickými textíliami

Dva víkendy na prelome zimy a jari sme si v rámci projektu ENTER vyhradili pre stredoškoláčky. Piatkové popoludnie a soboty sme trávili spoločným aplikovaním znalostí o elektrických obvodoch a programovaním do rozličných svietiach, blikajúcich a hrajúcich módnych doplnkov a hračiek. A bola to zábava!

Rozhovor v komunite: Scrum Masterka Katarína Dubovcová

Katarína Dubovcová pracuje ako scrum masterka v spoločnosti Takeda. Vyštudovala psychológiu a jej cesta do IT viedla cez marketing. Ako vyzerá život scrum masterky prezradila v komunitnom rozhovore na Discorde a my ho radi s vami zdieľame.

Security Girl: tvoja bezpečnostná spojka

Z európskych prieskumov vyplýva, že až tretina slovenských detí zažila kyberšikanu a viac ako tretina sa na internete bavila s cudzími ľuďmi, ktorých poznala len zo sociálnych sietí. Až 17 % z nich sa pritom s nimi dokonca stretla! Veľkú pozornosť tiež zaznamenal český dokument Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V síti, ktorý rozprúdil celospoločenskú diskusiu o nástrahách sexuálnych predátorov na sieťach. Tri dospelé herečky, vydávajúce sa za dvanásťročné dievčatá v ňom počas 10 natáčacích dní sexuálne obťažovalo takmer dva a pol tisíc mužov.

Coding Clubs v novom šate

Aj Ty v IT Coding clubs sú miestom pravidelných stretnutí dievčat vo veku 15-19 rokov, ktoré láka svet moderných technológií. S novým školským rokom sme im priniesli novú štruktúru a rozvíjame ich s podporou nového partnera – Orange Slovensko.

Prescratchujte s nami Vianoce!

Za nami je Scratchaton a pred nami čo nevidieť súťaž v kreatívnom programovaní Scratch Match. Využite prázdniny a naučte sa s nami pár nových Scratch kúskov.

Naštartuj svoju budúcnosť v technológiách vďaka bezplatným kurzom IBM SkillsBuild

Orientácia v moderných technológiách je samozrejmou súčasťou zručností absolventov a absolventiek stredných i vysokých škôl, no nie všetci majú rovnaký prístup k vzdelávaniu a informačným zdrojom. Čím skôr sa prispôsobia novej digitálnej realite, tým lepšiu budúcnosť budú mať aj na pracovnom trhu. To si uvedomili aj v spoločnosti IBM, a preto založili SkillsBuild.

Scratchaton je znovu ON!

Chceli sme stráviť deň s našimi najmladšími, ich rodičmi a Scratchom. Tak sme vymysleli Scratchaton, lebo pre túto vekovú skupinu to bol malý hackaton, alebo pokojne aj maratón. Po dvoch koronových rokoch sa vraciame s obľúbeným formátom. Nenechajte si ho ujsť!

Nový ročník Security Girl je tu!

Sme späť s naším programom ambasádoriek bezpečnosti Security Girl! Keďže najlepšie na inšpiráciu slúži reálna skúsenosť, vyspovedali sme pre Vás najaktívnejšiu Security Girl, Luciu Malíkovú. Dozviete sa, prečo sa rozhodla získané vedomosti odovzdávať ďalej aj čo jej program prináša.

Úspešný program Spoznaj IT faCOOLty už aj v Nemecku a vo Švajčiarsku

Až 60 stredoškoláčok z celého Slovenska navštívilo v rámci nášho programu Spoznaj IT faCOOLty vysoké školy technického zamerania. Spolu s mentorkami absolvovali viac ako 100 stretnutí, na ktorých sa dozvedeli presne to, čo ich o štúdiu zaujímalo. S novým akademických rokom program opäť otvárame, prihlásiť sa môžete už dnes. Naviac, vďaka jeho úspechom s ním mierime tiež do Švajčiarska a do Nemecka!

TAKEDA: Nový partner Women Academies a programov pre stredoškoláčky

S Takedou sme sa prvýkrát stretli v novembri 2021. O ich príchode na Slovensko bolo už dávnejšie rozhodnuté a spolu sme začali diskutovať o ich predstave diverzity v organizácii. Príjemne nás potešilo početné zastúpenie žien v strategickom tíme, ktorý stál pri založení slovenskej pobočky.

Organizujeme Women Tester Academy pre ženy z Ukrajiny

Vojna na Ukrajine trvá už viac ako 6 mesiacov. Ľudia z Ukrajiny, ktorí prišli na Slovensko, sa tu postupne usádzajú a zariaďujú si život. Chceme prispieť svojou trochou a pomôcť 15 ženám z Ukrajiny rekvalifikovať sa na softvérové testerky.

(Nielen) Letné príležitosti pre učiteľov

Kurzami a workshopmi Aj Ty v IT prešlo do dnešného dňa 25 tisíc žien a dievčat. Tieto výsledky sme dosiahli aj vďaka celoročnej pomoci a podpore vás, učiteliek a učiteľov. Radi by sme sa vám preto poďakovali tým, čo vieme robiť najlepšie – a to sériou bezplatných (nielen) letných online workshopov.

Môj život s ENTERom

Ráno sa zobudím, spravím si kávu, vezmem svoj kufor na kolieskach plný micro:bitov a všakovakých potrebností, vyzdvihnem lektora a vyrazíme spolu na cestu. Niekedy ideme ešte za tmy, ak je od nás škola ďalej a my chceme začať hneď prvou hodinou. Veľmi nás však teší, že sme sa túto jar mohli s projektom ENTER opäť vrátiť aj fyzicky na školy. A tak odvtedy pravidelne cestujeme a Slovensko sme už zbrázdili naozaj od západu na východ aj z juhu na sever!

Šiestemu ročníku Scratch Match dominovali edukatívne hry

Porota celoslovenskej súťaže Scratch Match 2022 už po šiesty raz ocenila nádejné programátorky vo veku 8-15 rokov. Medzi ocenenými nechýbala ani aplikácia učiaca názvy častí našej kostry, hry o recyklovaní alebo pre viac paralelných hráčov.

Ako bolo na konferencii European Women in Tech 2022

Keď sme boli vo februári 2020 v Prahe na konferencii Microsoft Ignite Tour, ešte sme netušili, že to bude na viac ako dva roky naša posledná zahraničná konferencia, na ktorej sa zúčastníme. O to viac nás teší, že tá nasledujúca bola práve veľká European Women in Tech v Amsterdame.

Videokurz DigiWomen prekročil prvú tisícku účastníčok

Kurz spustený len v júni 2021 zaznamenal dôležitý míľnik, keď ním prešla v poradí tisíca účastníčka. Tvorí súčasť rovnomenného projektu, ktorý sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Microsoft s cieľom pomôcť ženám na materskej a rodičovskej dovolenke, alebo tesne po nej, s návratom do práce. Dnes sa ho už zúčastňujú ženy v rôznych životných situáciách.

TechLib: Vzdelávanie bez bariér

Zabezpečiť prístup dievčat k IT vzdelávaniu je pre nás v našich aktivitách kľúčové. Spolu s prístupom však často kráča ruka v ruke aj potreba odstraňovať bariéry – a to nielen psychologické, ako sú predsudky či nepochopenie okolia, ale aj fyzické. V Aj Ty v IT sme sa to rozhodli zmeniť.

Kreatívne leto s American Spaces Slovakia pokračuje aj v roku 2022

Najmladšie dievčatá, opäť máte v lete šancu objaviť krásu technológií, presvedčiť sa, že nie sú zložité a už vôbec nie nuda. V sérii bezplatných dopoludňajších workshopov Creativity is my middle name – TECH for Girls! uplatníte svoju fantáziu a zároveň sa aj niečo nové naučíte.

Naskilluj sa s Coding Clubs

Je tu opäť jar a s ňou aj stálica nášho programu pre stredoškoláčky Aj Ty v IT Coding Clubs, s ktorými sa môžeš naskillovať v bioinformatike, sociálnych médiách i sieťarine.

MDŽ: My Diverzitu Žijeme

Nedávno som riešila menší technický problém, pri ktorom som sa pomerne na dlho zasekla. Skúšala som niekoľko návodov, ale nič mi nefungovalo. Viete, čo mi nakoniec pomohlo? Napísať otázku do tímu.

Nová ponuka Aj Ty v IT Coding Clubs

Je tu opäť stálica nášho programu pre stredoškoláčky Aj Ty v IT Coding Clubs, ktorá pre pretrvávajúcu pandémickú situáciu zostáva v online režime.

Je tu Scratch Match 2022!

Štartujeme v poradí už šiesty ročník súťaže v kreatívnom programovaní dievčat vo veku 8-15 rokov SCRATCH MATCH.

Do roka 2022 jubilejne

Aj Ty v IT vstupuje do nového roka 2022 jubilejne, pripomína si 10. výročie svojho založenia. Aká bola uplynulá dekáda a čo nás čaká ďalej?

Darujte príležitosť

Čo darovať žene, na ktorej vám záleží? Každoročná vianočná dilema, ktorá môže skončiť znova odložená v poličke, alebo ÚPLNE INAK. Darujte príležitosť! S poukazom na kurz u nás totiž darujete nielen vzdelanie a praktickú zručnosť, ale aj príležitosť na kariérnu zmenu.

Na káve s DigiWomen: Svetlana Filipová

Svetlana Filipová je jednou z našich prvých účastníčok programu DigiWomen. Do programu vstúpila bez predchádzajúcich referencií len na základe vlastnej chuti zlepšiť si digitálne zručnosti počas rodičovskej dovolenky. A pre všetky z vás, ktoré nad programom uvažujete, sme sa ju rozhodli krátko vyspovedať pri káve.

Rozhovor v komunite: Martina Ivaničová

Martina vyštudovala teoretickú fyziku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave, po skončení vysokej školy sa však rozhodla venovať IT.

Prvé Security Girls sú tu!

Po pilotnej fáze projektu máme prvých 5 stredoškoláčok, ktoré od septembra začínajú fungovať ako bezpečnostné spojky vo svojej komunite. A keďže sa nám projekt osvedčil, spúšťame zároveň jeho prvý ročník, ktorý do sveta vyšle už 45 ambasádoriek kyberbezpečnosti.

Október plný programovania

Už tradične sme pre vás pripravili horúcu jeseň plnú vzdelávania. Stredoškoláčky sa však môžu zvlášť tešiť na október nabitý workshopmi programovania.

Rozhovor v komunite: Marcela Zimová

Marcela vyštudovala odbor Bezpečnosť informačných systémov na Fakulte elektrotechniky a informatiky na STU v Bratislave. Má skúsenosti s auditmi informačnej bezpečnosti v bankových inštitúciách, s riadením rizík a overovania súladu so štandardmi informačnej bezpečnosti.

Spoznaj IT faCOOLty – s novým partnerom!

Keď sme s Aj T v IT v roku 2012 začínali, analyzovali sme, prečo dievčatá neštudujú na IT fakultách. V tej dobe ich na troch technologicky zameraných fakultách na Slovensku študovalo len 3 až 5 % z celkového počtu študentov. Dôvod bol jednoduchý a nie prekvapivý – strach. Obávali sa totiž náročnosti štúdia informatiky, priebehu výučby, prioritne mužského prostredia na školách, pedagógov, alebo jednoducho toho, či na škole zapadnú.

Zuzana Konečná: Netreba sa báť!

Zuzka má 36 rokov a už trinásty rok pracuje v oblasti systémovej integrácie pre spoločnosť Accenture. Odbor IT neštudovala, pozícia IT analytičky v Accenture bol jej prvý full-time job po škole. Počas kariéry si však na IT projektoch vyskúšala viaceré role: funkčná / technická analytička, biznis konzultantka, testerka, test manažérka, školiteľka, architektka dátovej migrácie, PMO, projektová manažérka. Je vydatá, má dvojročného synčeka, miluje cestovanie, spoločnosť a stretnutia s priateľmi. No a tiež je to bývalá tanečnica, ktorá popri IT kariére dlhé roky aktívne pôsobila vo folklórnom súbore.

Poznáme víťazky Scratch Match 2021

Porota celoslovenskej súťaže Scratch Match 2021 už po piaty raz ocenila nádejné programátorky vo veku 8-15 rokov. Medzi ocenenými nechýbajú hry podporujúce finančnú gramotnosť, učenie sa strojopisu či s vesmírnou tematikou. Do piateho ročníka súťaže sa zapojilo spolu 92 dievčat so 68 projektami, čo je o celú tretinu viac projektov aj dievčat viac ako minulý rok. Súťažiť mohli individuálne alebo v tímoch v staršej a mladšej kategórii. Pre pandemickú situáciu porota posudzovala projekty online a rovnakou formou zverejnila aj výsledky.

Od A-bova po Z-áhorie Girls Code Online

Pred niekoľkými mesiacmi sme zistili, že mnohé z našich aktivít sa naozaj nevrátia do pôvodných koľají tak skoro, ako sme všetci na začiatku pandémie dúfali. Museli sme sa zamyslieť nad tým, ako zostať čo najbližšie k dievčatám a zároveň si udržať líniu, ktorú sme roky nastavovali. Zamerali sme sa preto na priestor, kde IT najviac žije. Veď prečo ísť hlavou proti múru, keď je celý svet online? A tak vznikla idea preniesť naše pravidelné stretnutia dievčenských podporných skupín do virtutuálneho sveta a zrodil sa program Girls Code online, ktorý podporil Fond SK-NIC.

Alexandra Foglszsinger Janiak: Nech nás živí to, čo nás baví!

Alex je nadšenkyňa PROJEKTOVÉHO RIADENIA a všetkého, čo s ním súvisí. S radosťou a entuziazmom sa delí o svoje „best practice“, či už v oblasti mäkkých zručností, ako aj rôznych oblastí projektového cyklu s dôrazom na diverzitu a podporu žien. Ponúkame výber toho najlepšieho z rozhovoru s ňou, ktorý sa uskutočnil v našej komunite.

Frida talks tech

Frida talks tech – Online

Keď sme na jeseň roku 2019 organizovali bratislavskú edíciu populárneho ženského meet-upu Frida Talks Tech, verili sme, že sa opäť stretneme na jar v Košiciach a na jeseň opäť v Bratislave. Pandémia trochu zamiešala naše karty a zamávala s plánmi. My sme sa však rozhodli jej už neustúpiť a zorganizovať Fridu napriek všetkému ONLINE.

Vzor mama

Slovenčina rozoznáva štyri vzory v ženskom rode: žena, ulica, dlaň a kosť. Pamätáte si ešte? Vedeli potrápiť nejedného školáka či školáčku, ale najmä cudzincov, ktorí sa náš jazyk snažia naučiť. Avšak existuje ešte jeden dôležitý ženský vzor, zrozumiteľný aj bez jazykových bariér. Tým vzorom je MAMA.

MDŽ: My Diverzitu Žijeme

Bežala som cez les a rozmýšľala nad prichádzajúcim marcom, MDŽ a množstvom aktivít, ktoré nás v tomto mesiaci čakajú. Stáva sa totiž synonymom mesiaca žien. A hoci vzťah k ôsmemu marcu majú ženy rôzny, práve teraz sa o ne viac ako inokedy zaujímajú médiá aj verejný a súkromný priestor.

Naskilluj sa s Aj Ty v IT!

Ako maturantka som bola presvedčená, že mi patrí svet. „Jasné, že pôjdem na vysokú,“ bola odpoveď komukoľvek, kto sa zaujímal o moje ďalšie plány. Mala som dobré známky, škola ma bavila, a tak to bolo jasné. Na prijímacie skúšky som išla s úsmevom, avšak vytriezvenie prišlo už počas testov – matika zo strednej ekonomickej školy jednoducho nestačila. Trpké sklamanie, veľa sĺz aj otázok, ako sa to vôbec mohlo stať.

Podporovateľkou sama sebe

V tomto roku sme pocítili zvýšený záujem o naše akadémie. Na Women Tester Academy (WTA), ktorá má kapacitu 20 účastníčok, sa hlásilo trikrát viac záujemkyň. Na Women Data (WDA) Academy, ktorá má kapacitu 25 účastníčok, sa hlásilo dvakrát viac záujemkyň. Na WDA, ktorá prebieha ako videokurz, sme dokázali tento záujem pokryť a zvýšili sme kapacitu, ale na WTA sme museli robiť výber a bolo nám ťažko, keď sme 40 ženám museli napísať, že v tomto kole na nich nevyšlo.

Do spolupráce na Women Academies vstúpil AVAST

Často na Slovensku hovoríme o neobjavenom ženskom potenciále. Jeho dôkazom je aj rastúci záujem o naše vlajkové re-skillingové ženské akadémie Women Tester Academy (WTA) a Women Data Academy (WDA), ktorý sa za posledný rok ztrojnásobil. Prichádzajú za nami najčastejšie ženy, ktorých okolie, škola alebo rodičia nasmerovali do oblastí reflektujúcich skôr zaužívané stereotypy ako predstavy a schopnosti ich samotných. A tak prichádzajú na naše kurzy so silnou motiváciou rozvinúť to, čo mali voľakedy rady – logické hádanky, riešenia problémov, matematické úlohy.

Píšte s nami históriu!

Na začiatku roka 2020 sme mali jasné plány – uskutočniť naše ustálené akadémie, vytvoriť jednu novú, uskutočniť workshopy, umožniť novým lektorkám a lektorom, aby lektorovali zabehané aj nové témy, zorganizovať aspoň dve Fridy, pripraviť záverečné podujatia akadémií, skonsolidovať vzdelávací program pre dospelé ženy. 

Muzi o zenach v IT

Muži o ženách v IT

O nedostatku dievčat a žien v IT sektore sa začalo v poslednom období viac diskutovať. Teší nás, že sa apeluje na vychádzajúce štatistiky a poukazuje na príčiny nedostatočného zastúpenia žien. V celej diskusii nám však ako organizácii chýbal jeden podstatný element – MUŽI.

v oku hurikanu

V oku hurikánu

Girl´s Day očami projektovej manažérky.: zákulisie, trapasy aj plány do budúcnosti.

STLAČILI SME ENTER

Štartuje skvelý vzdelávací projekt, ktorý podporí digitálne vzdelávanie detí na Slovensku!

Máme nový program Digi Women pre ženy na materskej

Stať sa mamou je nádherné a dôležité, je to však náročné po fyzickej i psychickej stránke. Celoživotne. Je to totiž rola, ktorú nejde odložiť alebo na chvíľu niekde zaparkovať. Niekedy je veľmi ťažké zosúladiť ju s inými aspektami života. My prinášame slovenským ženám pomoc, ako ju zladiť a neprísť o kariérne možnosti, v podobe nového projektu.

SECURITY GIRL: Tvoja bezpečnostná spojka

Z posledných európskych prieskumov vyplýva, že až tretina slovenských detí zažila kyberšikanu a viac ako tretina sa na internete bavila s cudzími ľuďmi, ktorých poznala len zo sociálnych sietí. Až 17 % z nich sa pritom s nimi dokonca stretla! Veľkú pozornosť tiež nedávno zaznamenal český dokument Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V síti, ktorý rozprúdil celospoločenskú diskusiu o nástrahách sexuálnych predátorov na sieťach. Tri dospelé herečky, vydávajúce se za dvanásťročné dievčatá v ňom počas 10 natáčacích dní sexuálne obtažovalo takmer dva a pol tisíc mužov.

Veronika Pizano: Nech žije internet!

Neviem si predstaviť, ako by sme zvládli karanténu bez internetu. Hoci trávim takmer 24 hodín doma, pomáha mi necítiť sa izolovaná. S fyzioterapeutkou napríklad cvičím online. Pridala dokonca aj silové cvičenia, aby naše telá celkom neotupeli. Moje knižné kluby sa tiež stretávajú virtuálne a najnovšie sa tímovo zúčastňujeme online knižných kvízov. Soboty s manželom trávime pri všeobecno-vedomostných online kvízoch, ktoré organizuje partia nadšených ľudí. A uplynulý štvrtok sme dokonca urobili knižno-filmovú diskusiu s Kurníkom, pre ktorý príležitostne píšem. Bez internetu by som toto všetko nemala a hoci by som zrejme o čosi viac času venovala knihám, priateľky a priatelia by mi chýbali.

never stop learning

Veronika Nedecká: Prvá bilancia online výučby

Keď nás situácia pred mesiacom donútila zo dňa na deň preškrtať naše aktivity, zostali sme na chvíľu zamrznuté. Rokmi vyladené organizačné procesy zrazu neboli použiteľné a my sme, podobne ako mnoho ďalších, museli čeliť novej výzve – online výuke.

Petra Kotuliaková: Nová online kapitola v našom živote

Začiatkom marca sme mali parádny rozpis všetkých workshopov, naprieč našimi vekovými skupinami a naprieč Slovenskom. Zo dňa na deň zostal náš kalendár biely, všetky akcie išli do depozitu. Slovíčko online na nás začalo skákať ako veľký výkričník. Už ste ma dávno mali mať! A tak sme začali písať novú kapitolu Aj Ty v IT.

Google grant skončil, Aj Ty v IT Coding Clubs však pokračujú ďalej

Neuveriteľných 1085 dievčat sa v rokoch 2018 – 2019 zúčastnilo aspoň jedného z našich 84 stretnutí Coding Clubs v siedmych slovenských mestách. Projekt sme rozbehli vďaka dvojročnému grantu od firmy Google.org a stal sa pevnou súčasťou našej ponuky vzdelávania pre stredoškoláčky. Preto sme sa rozhodli pokračovať v organizovaní klubov aj naďalej.

Prečo sme zabili myš

Aj Ty v IT vyrástlo a mení logo. Aký bol vývoj nášho loga? Prečo sme sa rozhodli ho zmeniť? A o čom všetkom je to naše nové logo?

Deti treba postaviť zoči-voči technike

Zuzana Tkáčová získala minulý rok ocenenie Učiteľka Slovenska. Ako vnímaš potrebu IT zručností do budúcnosti jednotlivca? Žijeme v 21.storočí, v ktorom IT zručnosti hrajú kľúčovú úlohu v mnohých oblastiach – každodenná komunikácia, nákupy, práca, kontakt s úradmi, získavanie informácií.

Ako sa nám podarilo získať grant od Google.org

AJ Ty v IT dostalo parádny grant od Google.org. Grant vo výške, ktorá nám umožňuje dýchať zhlboka, riešiť podstatné veci, rozvinúť to, čo sme chceli vždy rozvíjať. Dostala som viacero otázok, ako sa nám to podarilo? A tiež viacero „výziev“, aby som o tom napísala.

woman

Vyskúšala som programovať s Django Girls

Bude karma, ktorú som počas doterajšieho života nazhromaždila, dostatočná na to, aby som sa dostala na jednodňový workshop, kde ma zadarmo naučia základy programovania? To bola otázka, ktorú som sa

Dievčatá matematika môže baviť

Ako som krúžok založil, a ako dievčatá majú rady matematiku počas práce na krúžku. A prečo to je kľúčom k tomu, aby sa neskôr mohli venovať technologickým smerom.

neviem programovat

Neviem programovať. Môžem ísť študovať IT?

Môžem ísť študovať IT aj keď neviem programovať? Túto otázku som si kládla pred 6 rokmi. Bola som v treťom ročníku na gymnáziu a rozhodovala som sa, čo ďalej. V tomto ročníku sme si mali vybrať naše budúce zameranie a podľa toho si aj semináre a maturitné predmety. Bola som taký nevyhradený človek, vedela som z každého niečo, no v ničom som nebola naozaj vynikajúca. Nemala som od malička vysnívané povolanie ako lekár, právnik alebo učiteľ, a tak som na to šla logicky.

Django Girls: Môj prvý programátorský workshop

O workshope Django Girls Bratislava som sa dozvedela od organizátorov medzinárodnej konferencie PyCon, ktorá sa konala minulý rok po prvýkrát na Slovensku a ktorá zhromažďuje nadšencov programovacieho jazyka Python. Nevedela som

kariera v zahranici

Kariéra v zahraničí? Choď do toho!

Vláda, neziskovky alebo aj novinári sa z času na čas zamýšľajú nad tým, ako dostať Slovákov zo zahraničia domov. Presne rok dozadu som stála aj ja pred dilemou, či zostať doma na Slovensku alebo odísť do zahraničia. Keďže teraz žijem v Londýne, asi tušíte, ako som sa rozhodla.

Školstvo zaostáva za potrebami trhu

Školstvo v dnešnej dobe zažíva veľkú krízu. Nestíha držať krok s rýchlo sa meniacim svetom, novými trendmi a adaptovať sa na zmeny v pracovnom trhu. Vyučovacie osnovy sa menia príliš pomaly a nie sú v súlade s tempom pokroku. A pozrime sa, ako mobilné zariadenia, smartfóny či tablety zmenili svet za menej ako 10 rokov. To však nie je koniec. O chvíľku bude školská lavica pripojená na internet.

Začať s IT je ideálne na strednej škole

Maturovala som v roku 2008. O 8 rokov neskôr som sa na strednú školu vrátila, aby som sa stretla s dievčatami a diskutovala s nimi o možnostiach, ktoré majú v oblasti informačných technológií.

Čo hovorí čerstvá prváčka na matiku na FIIT‐ke?

Pred nástupom do prvého ročníka mnohým z nás neraz ušla slzička potu pri myšlienke na vysokoškolskú, ale hlavne tú FIIT­kársku matiku. „Idem predsa na FIIT-ku, to nebude med lízať, určite ma to prefacká hneď v prvom týždni!” Aj takéto myšlienky som mala. Ja osobne matiku zbožňujem, ale bála som sa, že moja vášeň pre ňu nebude stačiť a postupne sa vytratí. Prázdniny sa pominuli a prišiel ten deň, keď som nastúpila prvýkrát do školy. Tak sa skúsme pozrieť na to, ako som prežila ja svoj prvý semester na škole spolu aj s matikou.