Vyhľadať
Close this search box.
blog-gd

Dnes sa koná už desiaty ročník celoslovenského kariérneho dňa pre stredoškoláčky Girl’s Day

A keď tu už máme okrúhle výročie, je dobrá príležitosť si trochu zabilancovať.

Priznám sa vám, do organizácie prvého Girl’s Day sa mi vôbec nechcelo. Aj Ty v IT malo za sebou viac ako rok fungovania, bola som sama a množstvo aktivít narastalo. V maili mi však pristála komunikácia od Maďarskej asociácie žien vo vede, či sa nechceme pridať a zorganizovať na Slovensku Girl’s Day. Uf. O Girl’s Day som počula prvýkrát, o Maďarskej asociácii tiež. Mala som inú prácu a toto bol skôr „koníček“. Nevedela som, čo ma čaká. Napriek tomu som sa rozhodla, že to vezmem ako výzvu a prvý Girl´s Day zorganizujem. Nedalo mi to. Stále síce sama, našťastie ale webstránku s programom a registráciami mi pripravila už partnerská firma.

ZOZNAM OBÁV

Moja prvá obava bola, či vôbec presvedčím nejaké firmy, aby sa ku Girl’s Day pridali. Bolo to niečo úplne nové, vyžadujúce ich aktívne zapojenie (mali pripraviť program pre dievčatá priamo u nich vo firmách), a zároveň to pre veľa firiem bola cieľová skupina, s ktorou nemali veľa, resp. žiadne skúsenosti.  Po prvých nesmelých telefonátoch a mailoch som si stanovila, že 30 miest pre dievčatá by to mohlo vydať. Do historicky prvej Girl’s Day excel tabuľky som si začala zapisovať firmy a počty miest, ktoré vytvoria. Pri čísle 400 sa mi trocha zastavil dych a zrýchlil tep. Vážne? 400 miest vo firmách na program, o ktorom počuli prvýkrát? Neuveriteľné.
Nasledovala teda moja druhá obava – kde zoberiem tých 400 dievčat??? Tu sa mi tep zrýchlil ešte výraznejšie, lebo by to bola poriadna hanba voči firmám, ktoré sa pustili s nadšením do príprav, keby k nim nikto neprišiel. Tak sa mi začali kopiť tabuľky s menami dievčat, školami, počtami. Predstavte si, nakoniec ich bolo viac ako 400 a s niektorými firmami sme ešte navyšovali kapacity.

NÁROČNÝ FINIŠ PRED DŇOM „D“

Poslednú noc pred akciou som spala len veľmi málo, stále mi totiž chodili maily v štýle: „Dobrý deň, moja kamarátka Zuzka ochorela, tak by som išla namiesto nej do firmy X“… (to už vyťahujem zoznam pre firmu X a mením mená)  … „zajtra nemôžem prísť.“ Kam nemôžeš prísť?? Otváram všetky Excel tabuľky a hľadám meno a firmu, kam má prísť, aby som im aktualizovala zoznam. „Zajtra prídem aj s dvomi ďalšími kamarátkami“ (Kto? Aké kamarátky? Firma má zoznamy uzavreté…..). „Keďže Evička ochorela, na jej miesto posielam inú študentku...“. Au, au, au. Ale prežili sme to! Všetci. Firmy, dievčatá aj školy a nasledujúci deň som už dostávala iné maily:
Bolo to super, všetci tam boli veľmi fajn a rozprávali sa s nami ako so seberovnými.
V takej firme by som chcela robiť!
Nevedela som, že v IT firme môže byť taká dobrá atmosféra.

UŽ DESAŤ ROKOV 

A tak máme tento rok už desiate vydanie Girl’s Day. Podobný scenár sa s malými obmenami opakuje každý rok. Napriek tomu nám to stojí za to a my sa vždy po náročnom finiši dobíjame skvelou spätnou väzbou od dievčat. Teší nás aj spolupráca s firmami. Niektoré s nami organizujú Girl´s Day naozaj celých 10 rokov. Niektoré firmy prichádzajú, iné sa na pár rokov odmlčia. Všetky sú však pre nás dôležité, pretože každá z nich prispieva svojim dielom k zmene. Každej z nich patrí naša vďaka a obdiv, lebo vieme, koľko to aj z ich strany vyžaduje príprav a času. Predstavte si tisícku dievčat, ktoré sú v jeden deň na návštevách IT firiem, univerzít a organizácií a spoznávajú čo sa tu robí, ako fungujú, ako spolu komunikujú. Pre veľa z nich je to jediná možnosť, ako sa sem dostať. A tak, aj keby sme zmenili život len jednej účastníčke Girl’s Day, stojí nám to za to.