Search
Close this search box.

Helping girls and women discover the world of technology

We educate, motivate and launch their IT careers.

Award Women in ICT

slovak women in tech

10. october 2024

City Theatre P. O. Hviezdoslava, Bratislava​

Spoznaj Podpor Objav ženský potenciál v IT

Our mission

We help create an environment where ICT becomes accessible to all women.

INŠPIRATÍVNA ŽENA MESIACA

Berta Herrero

Berta Herrero je vedúcou diverzity, rovnosti a inklúzie pre Európu v spoločnosti Huawei. Je tiež zakladateľkou a riaditeľkou The European Leadership Academy, ktorá organizuje školu pre vedúce postavenie žien v digitálnom veku. Najnovšie spustila The Women’s Academy for Rural Innovation (Ženskú akadémiu pre inovácie na vidieku), priekopnícku iniciatívu, ktorej cieľom je posilniť postavenie žien z vidieckych komunít, aby sa im darilo v ekologickom a digitálnom prechode a aby mohli surfovať na prichádzajúcej vlne umelej inteligencie. Pred nástupom do technologického priemyslu pôsobila pani Herrero v kabinete podpredsedu Európskeho parlamentu v Bruseli, do ktorého kompetencií patrilo aj vedenie panelu pre posudzovanie vedeckých a technologických možností (STOA) tejto inštitúcie.

Čítaj viac

Aktuálne u nás

Our “Women academies” in the world’s top ten programmes

The European Innovation Council and the Executive Agency for Small and Medium-sized Enterprises have ranked You in IT among the world’s best examples of good practice with the highest benefits for individuals. They selected from 47 activities in 36 countries.

On the successes of Aj Ty v IT in the panel of the European Commission

On the occasion of International Women’s Day, we took part in a panel discussion on “Women in the Digital” organised by the European Commission in Brussels, with the participation of Commissioner Thierry Breton and MEP Lina Gálvez Muñoz. For the first time in our organisation’s history, we presented our mission and examples of good practice at the highest European level.

Skills4Life: Empowering Young Women in IT

Thanks to this project, sustained by UniCredit Foundation and UniCredit Bank, we are supporting girls to enhance not only their soft skills but also their technical skills.

Lektoruj s nami!

Hľadáme dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorí nám pomôžu viesť workshopy pre dievčatá a ženy z celého Slovenska a podnietiť v nich záujem o svet IT.

Do you have any questions?

We will be happy
to answer them