Vyhľadať
Close this search box.
AjTyvIT_Enter_Hackathon_microbit_11032023_martina_mlcuchova-14-300x200

Víkendové hackathony s elektronickými textíliami

Dva víkendy na prelome zimy a jari sme si v rámci projektu ENTER vyhradili pre stredoškoláčky. Piatkové popoludnie a soboty sme trávili spoločným aplikovaním znalostí o elektrických obvodoch a programovaním do rozličných svietiach, blikajúcich a hrajúcich módnych doplnkov a hračiek. A bola to zábava!

Na začiatku bol nápad

Ako spraviť niečo vedomostne nabité a zároveň zaujímavé a zábavné natoľko, aby s nami stredoškoláčky dobrovoľne strávili prevažnú časť svojho víkendu? Skúsme s nimi hackatom! Asi tak sme uvažovali, keď sme tvorili program, ktorým sme chceli k záujmu o micro:bit prilákať stredoškoláčky. A keďže násťročné majú častokrát blízko aj k móde, obidve témy sme prepojili v deň a pol trvajúcom kreatívnom tech maratóne.

V Košiciach i v Bratislave

Na ENTER hackathony sme si vyhradili dva víkendy na prelome zimy a jari, aby sme hodiny strávili spoločným aplikovaním znalostí o elektrických obvodoch a programovaním do rozličných svietiach, blikajúcich a hrajúcich módnych doplnkov a hračiek. Aj po detailnom prototypovaní a nákresoch sme sa však trochu potrápili s našívaním vodivej nite. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, nepracuje sa s ňou tak jednoducho ako s bežnou niťou. Plietla sa nám, uzlila a celkovo spôsobovala starosti, kvôli čomu sme museli viaceré produkty prerábať či opakovane opravovať.

Oba víkendy skvele zbehli najmä vďaka nadšeniu dievčat ale aj lektoriek a lektorov. Kto pracuje s elektronikou dobre pozná frustráciu z toho, že niečo má v teórii fungovať, aj prototyp funguje, ale v reálnom výrobku niečo „hapruje“. Niekedy je riešením len ďalej a opakovane skúšať a niekedy sa jednoducho musíme zmieriť s tým, že za krátky čas nevieme zrealizovať projekt tak veľkolepo, ako sme si ho pôvodne naplánovali. Ale aj to patrí k učeniu a hackatonom a je to úplne OK. Výhodou toho nášho naviac bolo, že dievčatá si všetky komponenty odniesli domov, kde mohli ďalej pracovať na svojom projekte a o kus ho posunúť alebo dokončiť vo svojom voľnom čase.

Pár fun facts 

Počas bratislavského a košického hackatonu pre stredoškoláčky sme použili spolu 60 m vodivej a 30 m obyčajnej nite, takmer 100ks gombíkových batérií, ale aj 30 ks mikrotušiek, 30 ks micro:bitov a nespočetné množstvo LED svetielok. Zjedli sme 15 rezňov, 20 pízz, minimálne 30 palaciniek asi 50 croissantov, vypili sme litre čaju (teplého aj ľadového) a nejakú kávu a colu. „Dobre, že som sa o hackathone dozvedela. Inak by som celý víkend strávila scrollovaním,“ povedala jedna z našich účastničiek. A to by bola škoda.

Projekt ENTER podporil, nadačný fond Telekom v Nadácii Pontis.