Vyhľadať
Close this search box.
blog-peta-berlin

Májové vlny inšpirácie

Máj je pre nás všetkých v Aj Ty v IT pomerne náročný. Školy finišujú rok a my finišujeme s nimi. Každý člen v tíme vie, že na máj si potrebuje šetriť veľa síl.

Máj je zároveň aj obľúbeným konferenčným mesiacom, a tak potom vyzerá aj náš kalendár. Tento rok nám vlnu naštartovala konferencia „Stay in Tech“ v Berlíne, organizovaná German Informatics Society (GI), She TransformsIT, Fraunhofer ICT Group, CEPIS, a Chartou DiversIT.

 

V Berlíne som si sadla do panelu so skvelými rečníkmi – Berndom Holthausom, HR riaditeľom nemeckého INTELU, Ednou Kropp z German Informatics a Robertom Bakerom z britskej spoločnosti Potentia Talent Consulting. Diskutovali sme o praktických riešeniach, ako vytvoriť ženám podmienky, aby nám z IT neodchádzali. Vedeli ste, že až 56 % žien, ktoré pracujú na IT pozíciách, odchádza z IT sektora v rozmedzí 10 až 20 rokov svojej kariéry, čo je dvojnásobok oproti mužom? Predstavte si, že máme funkčný systém, ktorý ich v IT nielenže udrží, ale aj využije ich kapacity a bude ich posúvať kariérne vyššie. Ten dosah na HDP musí byť ohromujúci.

 

Zároveň si dovolím citovať Byrona Nicolaidesa, zakladateľa a CEO organizácie PeopleCert z Grécka: „Achieving parity is not a moral imperative, but a strategic advantage.“ Dosiahnutie rovnosti, nie je morálny príkaz, ale strategická výhoda voči konkurentom. Iba zlé vedenie firiem opustí strategickú výhodu tým, že sa bude tváriť, že v našej firme je predsa všetko ok, aj keď máme stále iba 10 % žien na IT pozíciách.

 

Sporka a jej Leaders Loading
Z Berlína som „doletela“ priamo, naozaj priamo na stage Slovenskej sporiteľne a ich konferencie Leaders Loading, s tohtoročnou témou Mať odvahu urobiť prvý krok. Veľmi ma baví sledovať reakcie publika, keď v ňom doznievajú vety a slová o tom, ako vychovávame deti, o predsudkoch, ktorých obeťami sme mnohokrát aj my. Vidím, ako si práve hovoria: „Fúha, to mi nikdy nenapadlo.“ Napríklad také drobnosti, ako vynechať z pochvál dievčat výrazy typu „ty si taká pekná, milá, šikovná“. Pochváľte ich prácu, ktorá vás potešila. Vynechajte komentovanie ich vzhľadu. Alebo to, že počítač má byť naozaj na neutrálnom mieste v domácnosti, s rovnakým prístupom pre syna i dcéru. Ak ho umiestnime v synovej izbe, motiváciu pre dcéru sme tým pochovali.

 

Zdravá firma s UNIONom
Zdravotná poisťovňa UNION postavila skvelú konferenciu Zdravá firma. Pretože každá firma je iba taká zdravá, ako sa cítia jej zamestnanci. V paneli s Táňou Ondrejkovou, zakladateľkou Pelikána, a Laurou Kello Kalinskou, novinárkou z aktuality.sk, sme pokryli tému, ako sa cítia ženy v povolaniach, kde dominujú muži.

Úprimne, najviac ma pobavila otázka, či nás už niekto označil za karieristky. Ja to beriem ako pochvalu. Lebo to znamená, že naša práca má viditeľné výsledky, ktoré si spoločnosť všíma, ktoré majú v rámci spoločnosti svoj dosah. A to je predsa veľké ocenenie.

 

O čítaní s porozumením na Forbes Business Fest
No a mojou záverečnou májovou bodkou bol Forbes Business Fest. O IT zručnostiach, ktoré potrebujeme, aby sme sa udržali na trhu práce, som hovorila na HR stagei. A mám pocit, že najväčšiu vlnu v publiku vyvolal slide s textom „čítanie s porozumením“. Čítate správne. Pretože darmo budem vedieť perfektne kódovať, ak nebudem schopný pochopiť zadanie, ktoré mám vyriešiť. Pokojne sa ohraďte, že to nie je IT zručnosť. V návale IT „tlakov“ na nové vedomosti však občas zabúdame na tie základné, ktoré potrebujeme, kým sa k IT prepracujeme. Ten obranný postoj, že v škole nás to neučia, je síce pravdivý, ale ako výhovorku ho už používať nemôžeme.

Takže, prosím, čítajte, uvažujte nad tým, čo čítate, navrhujte si vlastné riešenia aj na malé problémy. Trénovaním sa vychovávajú majstri.

A kedy máte začať s učením IT zručností? Hneď. Nemáme čas čakať. Aj keď máte pocit, že teraz vám stačí to, čo viete, je to klamlivé. Už dnes potrebujete do súboru vašich zručností pridať niečo zo spektra základov IT. Dáta, Excel, fungovanie internetu, informačnú bezpečnosť. Je toho veľa. Len nečakajte, začnite.

Pekné leto plné učenia!