Nebola to úplná náhoda. Už predtým som pomerne dlho lustrovala stránky s ponukou IT kurzov, keďže cítim vo svojom vnútri, že do sveta IT by som rada prenikla hlbšie. Prehľadávala som, sledovala, lajkovala, klikala, otvárala. Prechádzala formuláre až po predposledný krok, nadšenie sa striedalo s „vytriezvením“. Takto som si žila už pár mesiacov, kedy ma pomaly a nevyhnutne dobiehal termín opätovného nástupu do pracovného sveta.
NA JEDEN PREKLIK
Až mi jedného dňa do mailovej schránky pristál newsletter Aj Ty v IT a na ňom preklik do registrácie na Django Girls – celodenného podujatia, ktoré sa koná v rámci medzinárodnej konferencie PyCon 2022. Konferencia sa už niekoľko rokov venuje osvete Pythonu a jej spoluorganizátorom je aj organizácia Aj Ty v IT, ktorá pomáha dievčatám a ženám preniknúť do sveta IT a má naozaj ohromnú a širokú ponuku možností. Napokon, ak čítate tento blog, tak už ste o tom asi počuli. Ak nie, pozrite sem.
Rýchlo som písala kamoške: „Poď aj ty (sledujete, ako sa mi to „Aj Ty“ vkráda do jazyka?), aj ty chceš zmeniť prácu. Skúsime, aké to je. Vyzerá to fantasticky! Aj tak v októbri nastupujeme na Woman Data Academy, tak aspoň sa zabehneme a možno nezabudneme úplne všetko – ako napríklad opakovane heslo do GitHub a podobne.
Tentokrát sme formulár doklikali až do konca, a keď nastal deň D, teda deň výberu kandidátok, mali sme už x scenárov, ako to dopadne. Nevedeli sme, či nás zo 4 osôb s kamoškou vyberú obidve, nevyberú ani jednu, prípadne vyberú len jednu alebo druhú.
Vybrali nás našťastie obe a lektorka Lucka – dobrovoľníčka, sa s nami ihneď spojila a na dohodnutej InstallParty sme si s ňou za hodinu prešli a doladili všetky potrebné komponenty.
DEŇ D
Samotný workshop začínal v nedeľu ráno o 8:00 hod., s oficiálne uvedeným koncom o 18:00 hod. Bol to zároveň posledný deň konferencie. A tak sme si zároveň stihli prejsť stánky vystavovateľov a videli množstvo zaujímavých vecí ako napríklad systém na identifikáciu hovädzieho dobytka prostredníctvom jedinečnej textúry na pysku zvieraťa. Fakt!
Počas tých desiatich hodín sme spoločne s mentorkou prechádzali manuál, podľa ktorého uzrel svetlo sveta kompletný projekt hotový na použitie. Doslova. Krok za krokom, tempom, ktoré sme si spoločne nastavili, sme si prešli úplné základy. Následne sme zašli do vytvorenia modelu a pridali admin rozhranie, aby sme vedeli náš vytvorený projekt obsluhovať, čo sú už možno zbytočné podrobnosti, ale pre mňa osobne to bolo fascinujúce.
Bolo úplne v poriadku, že sme občas vôbec nerozumeli a tiež je úplne v poriadku, že veľa veciam nerozumieme doteraz. Naša mentorka tam bola pre nás a veruže musela občas kúzliť odpovede na naše neutíchajúce otázky. Najlepšia z nich mi utkvela v pamäti: „To je mágia…“. Dúfam, že sa bavila rovnako ako my.
Ak sa na to pozriem s odstupom niekoľkých týždňov, vidím najväčší prínos mojej účasti na Django Girls v možnosti ochutnať omrvinky zo sveta programovania. Naučila som sa, že preniknúť do inej sféry nie je nemožné a posilnilo to moje odhodlanie zmeniť profesijné zameranie. Komunita PyLadies, ktorú nám tiež predstavili v rámci programu, sa mi tiež veľmi páčila – myšlienkou aj atmosférou.
Okrem samotného workshopu, kde sa na nás z každej strany valil entuziazmus dobrovoľníkov, bolo naozaj skvelé byť na chvíľu súčasťou niečoho takého ako je Django Girls. A úplne na záver jedno veľké ďakujem všetkým, ktorí túto udalosť umožnili a jedno veľké ponaučenie z celého dňa: Aj Ja môžem byť v IT.