Vyhľadať
Close this search box.
scratchaton-2022

Scratchaton je znovu ON!

Chceli sme stráviť deň s našimi najmladšími, ich rodičmi a Scratchom. Tak sme vymysleli Scratchaton, lebo pre túto vekovú skupinu to bol malý hackaton, alebo pokojne aj maratón. Po dvoch koronových rokoch sa vraciame s obľúbeným formátom. Nenechajte si ho ujsť!

Predstavte vašu bežnú sobotu, kedy však neplánujete prípravu obeda, týždňový nákup, či výlet do zoologickej záhrady. Predstavte si, že zbalíte svoju 8-15 ročnú dcéru a idete s ňou na SCRATCHATON. Pozor však. Neodovzdáte ju organizátorom pri vchode, ale sami vplávate do diania tohto dňa. Pretože Scratchaton je naša oslava najmladších dievčat a ich práce v Scratchi – v programovacom jazyku, ktorý používa blokové programovanie a intuitívne učí deti logicky rozmýšľať. Zároveň je to pre nás priestor stretnúť sa s ich rodičmi a diskutovať o tom, prečo by mali podporovať svoje dcéry pri objavovaní technológií.

Naskočiť na digitálny vlak nie je nikdy neskoro

Pretože pokiaľ sa dievčatá pohrúžia do svojich prvých blokov kódu, my s rodičmi pri neformálnych raňajkách otvoríme témy o budúcnosti. Zaujímavé však je to, že sa nebavíme iba o budúcnosti ich dcér, ale preklopíme sa aj do diskusií o ich vlastnej budúcnosti. Hlavne v prípade, ak technológie sledujú len jedným očkom a necítia sa v tejto oblasti úplne komfortne. Digitálne zručnosti totiž ovplyvňujú život nás všetkých: od tých najmladších, ktorí majú celý priestor na učenie sa pred sebou, až po tých starších, ktorí potrebujú na digitálny vlak naskočiť čo najskôr.

 

Nájdi svoju partáčku

Scratchaton je pre nás zároveň príležitosť učiť dievčatá navzájom si pomáhať a podporovať sa. Tým, že pracujú v malých tímoch, zažijú si opak školského systému, kde častokrát každý kope „za seba“. Tu vytvárajú svoj projekt spolu s novou kamarátkou. Keďže od januára do mája organizujeme aj súťaž tímov Scratch Match, je Scratchaton aj skvelá príležitosť na zoznámenie sa s novou kóderskou partáčkou.

Korona nám Scratchaton na 2 roky zastavila, ale tento rok je Scratch opäť ON. A preto na 12. novembra zoologickú neplánujte. Dajte si do kalendára poznámku: prihlásiť sa, pretože nič lepšie v tento deň nemôžete urobiť.

 

 

Partner podujatia:

 

Mediálni partneri: