Vyhľadať
Close this search box.
blog-django2

Mária Procházková: Ozveny dánskych Django Girls

Čo sa skrýva za Django Girls, ako sa stať ich súčasťou a čo má umelecké stolárstvo spoločné s IT? Prečítajte si blog od absolventky Women Tester Academy Márie Procházkovej.

V sobotu 10. apríla 2021 sa uskutočnilo Django Girls Copenhagen, podujatie pre ženy, ktoré sú v IT relatívne ešte nové a rady by si spravili svoj prvý web. O podujatí som sa dozvedela v Discord komunite Aj Ty v IT od Mirky Szabó (ktorej ešte raz touto cestou ďakujem a zároveň pozývam na po-pandemickú kávu). Jediné, čo bolo treba pre to urobiť, bolo poslať prihlášku a napísať motivačný list. Ja som bola celkom úprimná a napísala som, že som IT newbie, robím si testerský kurz a chcem sa naučiť všetko, čo môžem, aby sa mi vo vodách IT lepšie plávalo. A oni ma prijali. Nebojte sa byť úprimné a popísať veci, ako ich naozaj cítite!

 


AKO FUNGUJÚ ONLINE DJANGO GIRLS? 

Podujatiu predchádzalo nepovinné dvojhodinové večerné stretnutie, na ktorom sme sa zoznámili a nainštalovali si veci potrebné ku kurzu. Každá účastníčka dostala svojho kouč alebo koučku, ktorí jej asistovali, ak nastali pri inštalácii problémy. Mojou bola Angličanka Jessica, ktorá pracuje ako developerka už tri roky. Keďže sa v minulosti tiež zúčastnila Django Girls ako účastníčka, rozhodla sa tentoraz pomôcť ako koučka.

V sobotu ráno o deviatej sme sa stretli partička asi 35 ľudí na Zoome. Úvodné privítanie, harmonogram dňa a hor sa pracovať! Každý kouč alebo koučka mali na starosti dve-tri účastníčky. Moja skupinka sa okrem mňa a Jess rozrástla o Talianku Alice, ktorá žije v Dánsku a pracuje ako junior developerka. Mala som rešpekt z toho, ako sa nám bude pracovať, predsa len sme úplne cudzí ľudia. Alice pracuje v Pythone (ja ho poznám zatiaľ iba zo ZOO), všetko samozrejme na profi úrovni angličtiny. Uff, povzdychla som si. Ale všetko prebehlo nakoniec super!

 

ŤAHÁME SA NAVZÁJOM

Ani to, že sme s Alice mali iné východiskové pozície, nebolo vôbec na škodu. Ak išla jedna rýchlo dopredu a druhej sa nedarilo, tak v iných momentoch sa roly vymenili a ja som naozaj videla, že každá robí chyby, a je v absolútnom  poriadku nevedieť všetko. Naozaj neexistujú hlúpe otázky a ten pocit, keď som ja – začiatočníčka našla chybu v kóde u Alice a pomohla som jej tak pohnúť sa ďalej, bol super.

Obed nám spríjemnili dve bývalé absolventky, ktoré porozprávali o svojej ceste do IT. Sarah vyštudovala umelecké stolárstvo, v praxi ale začala chápať, že nenávidí kreslenie a matematiku, a tak sa začala obzerať po zmene. Podarilo sa a dnes pracuje ako Data Engineer a s počítaním jej pomáha Python. Ioni vyštudovala humanitné vedy, ale tiež cítila, že chce niečo iné a teraz pracuje na ochrane dát pred hacknutím. Obe zdôraznili, že aj keď zmena bola náročná, stála za to. Na takýchto stretnutiach je úžasný práve aspekt toho vidieť ľudí, ktorí začali ako vy a dnes sú na pozíciách, kam by ste sa radi dostali.

 

UNAVENÉ, ALE SPOKOJNÉ

Po obednej pauze sme sa vrátili k našim webom a pracovali na nich až do 17 hod. Už na začiatku nám avizovali, že kvantum látky, ktorú chceme prebrať, je dlhé, a preto sa možno nestihne spraviť web celý. Tak sa aj stalo, ale  prístup k tutoriálu nám situáciu uľahčuje a môžeme sa so stránkou hrať ďalej podľa uváženia. Záver dňa patril poďakovaniam a celkového hodnoteniu dňa.

Nebudem klamať, deň to bol náročný, ale veľmi poučný. Moja komunita kontaktov sa znova rozrástla, spoznala som úžasnú koučku, s ktorou sme v kontakte a pridala ma aj do jej berlínskej komunity pre ženy v IT. Náš hlavný tréner Emil nás pozval do skupiny Django Girls, určenej práve absolventkám kurzu. Na svojej ceste som sa znovu posunula o trochu ďalej, získala nové skúsenosti a zážitky.

A last but not least, je skvelý pocit zdolávať takéto výzvy. Na konci dňa sa potom môžete potľapkať po pleci a povedať si: „Dal/a si to! :-)“

 

Ak sa aj vy chcete zúčastniť niektorého Django Girls, pozrite si zoznam podujatí, v súčasnosti sa množstvo z nich koná online. Infomácie nájdete na https://djangogirls.org.