Vyhľadať
Close this search box.
blog-vzor-mama

Vzor mama

Slovenčina rozoznáva štyri vzory v ženskom rode: žena, ulica, dlaň a kosť. Pamätáte si ešte? Vedeli potrápiť nejedného školáka či školáčku, ale najmä cudzincov, ktorí sa náš jazyk snažia naučiť. Avšak existuje ešte jeden dôležitý ženský vzor, zrozumiteľný aj bez jazykových bariér. Tým vzorom je MAMA.

INICIÁTORKA DŇA MATIEK

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň matiek a to vďaka neúnavnej práci a úsiliu Anne Reeves Jarvis a jej dcére Anne Marie Jarvis. Anna Reeves Jarvis bola ženskou aktivistkou, ktorá sa angažovala v americkej občianskej vojne, organizovala materské kluby, aby pomohla zlepšiť hygienické podmienky a zastaviť vysokú detskú úmrtnosť vo svojej dobe. Sama totiž porodila 13 detí, ale dospelosti sa dožili len štyri z nich. Keď v roku 1905 zomrela, jej dcéra Anna si len povzdychla: „Dúfam a modlím sa, aby niekto niekedy založil pamätný deň matiek, ktorý by pripomínal ich jedinečnú službu, ktorú poskytujú ľudstvu v každej oblasti života. Patrí im to.“  Druhú májovú nedeľu v roku 1908 pri príležitosti trojročného výročia úmrtia mamy pripravila Anna jednoduchú spomienkovú akciu. Idea sa však  postupne rozšírila a nabrala na popularite natoľko, že opustila aj hranice USA a deň matiek sa slávil na druhú májovú nedeľu aj v Európe.  A hoci sa Annino želanie naplnilo, ona sama nesúhlasila s komercionalizáciou sviatku a celý zvyšok svojho života bojovala proti nej.

 

VZOR MAMA

Napriek tomu, že sa už dnes problémy, ktorým čelia dnešné ženy a mamy zmenili, ich úloha stále zostáva. Sú vzorom pre svoje deti, vplývajú na ich ďalšie smerovanie a život. A preto vám milé mamy prajeme veľa energie a síl v napĺňaní tohto cieľa. Máte našu plnú podporu a nekončiaci obdiv za úsilie na sebe pracovať a vzdelávať sa, často až po vykonaní všetkých pracovných a domácich povinností. Ste tým najdôležitejším ženským vzorom, aké vaš deti a najmä dcéry budú k životu potrebovať. Presne takým, akým bola Anne Jarvis jej matka.

 

Všetko najlepšie k vášmu /nášmu dňu!