Vyhľadať
Close this search box.
blog-mdz2

MDŽ: My Diverzitu Žijeme

Bežala som cez les a rozmýšľala nad prichádzajúcim marcom, MDŽ a množstvom aktivít, ktoré nás v tomto mesiaci čakajú. Stáva sa totiž synonymom mesiaca žien. A hoci vzťah k ôsmemu marcu majú ženy rôzny, práve teraz sa o ne viac ako inokedy zaujímajú médiá aj verejný a súkromný priestor.

Rozmýšľala som nad práve skončeným hovorom s tímom, kde sme preberali rozdelenie jednotlivých zadaní, koho oslovíme na spoluprácu, ako to urobiť tak, aby to bolo čo najzaujímavejšie a pritom nás to organizačne neprevalcovalo. A ako som si tak poskakovala, striedala pravú nohu s ľavou a všetky myšlienky sa mi utriasali, myslela som na to, aké je to skvelé mať mix-tím, ako je ten náš. My totiž o potrebe diverzity nielen rozprávame, ale ju aj žijeme.

 

V DIVERZITE JE SILA

Aj Ty v IT tím pozostáva zo žien a z mužov s rôznym osobnostných nastavením aj rodinným zázemím. Sú medzi nami ženatí, vydaté aj slobodné, bezdetné/í aj viacdetné/í, introverti aj extroverti, kreatívci aj super exekutívci, veriaci aj ateisti a tiež svetobežníci, ako aj tí, ktorí sú viazaní na Slovensko. Vekové rozpätie u nás je pritom 20 rokov, takže niektorí z nás si ešte pamätajú komunistické oslavy MDŽ, kým iní sa pri zmienke o nich len potuteľne usmievajú. Dokonca aj slovník máme vďaka širokému vekovému rozpätiu rôzny.

 

A práve keď toho máme pracovne najviac, toto nás neuveriteľne potiahne. Rozdelenie úloh, rozmanitosť názorov, nápady, ktoré niekto skvelo vymyslí a iný ešte lepšie zrealizuje. A práve tieto  rôzne perspektívy, rôzne životné skúsenosti nám pomáhajú aj v našej práci. Pomáhajú nám lepšie pochopiť potreby našich cieľových skupín, keď pre ne pripravujeme vzdelávacie aktivity. Každý deň sa vzájomne niečo nové učíme alebo inšpirujeme. Každý deň spolu rastieme.

 

MDŽ AKO REALITA, NIE SVIATOK

A preto sme sa rozhodli tento rok využiť mesiac, v ktorom sa ženám venuje o čosi viac pozornosti ako zvyčajne na to, aby sme ukazovali a debatovali o výhodách zastúpenia žien v pracovných tímoch aj v odvetviach, kde doteraz neboli toľko prítomné. O tom, aká je diverzita a inklúzia dôležitá aj aké výhody vie firmám priniesť. Tiež počas neho chceme ženám ukázať, čo všetko im práve technologický sektor vie ponúknuť aj vtedy, keď IT neštudovali. Veľa sa budeme venovať tiež téme stereotypov a nevedomým predsudkom, a to všetko v rámci zastrešujúceho programu My Diverzitu Žijeme počas celého marca. Poďte s nami  do toho a pomôžte nám naplniť víziu MDŽ, ktorý už nie je len sviatkom, ale celoročnou realitou!

 

Nájdete nás:

8.3. 2021 INTERNATIONAL WOMEN´S DAY CHAT
Online stretnutie s H.E. veľvyslancom UK Nigelom Bakerom s političkami, podnikateľkami a aktivistkami, ktoré sa venujú právam žien, rodinnej politike, zastúpení žien v biznise a v politike o problémoch, ktorým ženy čelia počas prebiehajúcej krízy a možnostiach spolupráce s britskými organizáciami. Zúčastňuje sa Petra Kotuliaková.

 

9.3. 2021 HOW TO BETTER RAISE AND PREPARE GIRLS FOR STEM
Interaktívny workshop pre spoločnosť Lenovo pripravuje tím Aj Ty v IT a vedie Petra Kotuliaková.

 

10.3. 2021  ŽENY – TECHNOLÓGIE – PRÍLEŽITOSTI
Aké sú najväčšie príležitosti pre technologické odvetvia, ak sú v nich prítomné ženy? A aké možnosti im toto odvetvie ponúka? Príďte si vypočuť a opýtať sa štyroch úspešných Sloveniek, ktorých cesta do IT nebola síce priamočiara, no dnes sa v ňom s úspechom realizujú. Verejnú moderovanú diskusiu sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Amazon a povedie ju Veronika Pizano.

 

15.3. 2021  LET´S TALK DIVERSITY AND INCLUSION
Verejnosti prístupný webinár s poprednou expertkou a ambasádorkou tém diverzity a inklúzie vo Veľkej Británii Gillian Arnold, ktorý organizujeme v spolupráci s Britským veľvyslanectvom na Slovensku. Budeme sa venovať lokálnym slovenským dátam, ale aj princípom tvorby zdravej firemnej D&I stratégie, praktikám odhaľovania a manažovania tvorby nevedomých predsudkov a overeným „best practices“. Organizáciu workshopu zastrešuje Ivana Halpert.

 

15.3 – 19.3 2021  ROZHOVOR V KOMUNITE: SOŇA POCHYBOVÁ
Začíname našu sériu Rozhovorov v komunite s inšpiratívnymi ženami. Budú prebiehať formou chatu v našej komunite na Discorde, kde sa ich môžete počas celého týždňa pýtať na ich skúsenosti a cestu do IT. Prvou zo žien bude programátorka Soňa Pochybová. Rozhovory pripravuje Martin Ďurina.

 

29.3. 2021 D&I WORKSHOP
Interaktívny workshop na tému diverzity a inklúzie pre zamestnancov poisťovne Generali. Pripravuje tím Aj Ty v IT, povedie Petra Kotuliaková.

 

Odporúčame:

8.3. 2021  GIRL TROUBLE: BREAKING THROUGH THE BIAS IN AI
Okrúhly stôl s poprednými odborníčkami v oblasti technológií na tému predsudkov a dôsledkov nízkeho zastúpenia žien pri vývoji umelej intelingencie. Naživo z Paríža od 15.00 do 17.00.

 

Marec MESIAC FRANKOFÓNIE: PORTRÉTY ŽIEN
hlavnou témou tohtoročného Mesiaca Frankofónie sú ženy. Prostredníctvom série portrétov budú môcť účastníci spoznať výnimočné ženské osobnosti z rôznych krajín – ich životné dráhy, kultúru, sociálnu situáciu a úspechy.