Vyhľadať
Close this search box.
blog-zaciatky-women-academies

Začiatky Women Academies

alebo ako sme začali vzdelávať dospelé ženy.

Keď Aj Ty v IT v roku 2012 vzniklo, jeho prvotným zámerom a cieľovou skupinou boli stredoškoláčky. V tom období som pracovala na Fakulte informácií a informačných technológií STU v Bratislave a všimla som si, že medzi študentami je len veľmi malé percento dievčat. Bolo mi ľúto, že dievčatá prichádzajú o skvelé príležitosti, ktoré im sektor IT ponúka, a tak po založení občianskeho združenia sme naše prvé programy zamerali na stredoškoláčky s cieľom motivovať ich k štúdiu IT a zlepšovaní ich digitálnych zručností. Vzdelávaniu dospelých žien sme sa začali venovať až o pár rokov neskôr, a to po opakovaných otázkach a žiadostiach konkrétnych žien, či môžeme pomôcť aj  im. Hoci už mali učiace roky dávno za sebou a absolvovali strednú alebo vysokú školu iného ako technického smeru, aj ony túžili vstúpiť do IT sveta.

 

Pilotná Women Tester Academy

Celkom prvou z radu dnes už etablovaných ženských akadémií bola Women Tester Academy. Priznám sa, že jej vytvorenie nám trvalo dlho, z dnešného pohľadu možno až príliš. Rok sme sa trápili s tvorbou obsahu, jednotlivých tém, sylabov a podobne. Keď sme ju však konečne spustili, zostali sme prekvapené. Doteraz sa mi rozbúši srdce, keď si na to spomeniem!

Na pilotný kurz s kapacitou 12 účastníčok, ktorý sme spúšťali s malou dušičkou a reklamou, aby sa vôbec naplnil, sa ich nakoniec prihlásilo až 40. No a výsledok po ukončení nás prekvapil ešte viac. Z dvanástich žien len jedna skonštatovala, že testing nie je pre ňu, 2 odišli na materskú dovolenku a zvyšných 9 žien sa obratom zamestnalo u nášho partnera spoločnosti Accenture.

 

Lavína kurzov a akadémií

Úspech WTA inšpiroval vznik ďalšej podobnej akadémie, tentoraz s orientáciou na dáta Women Data Academy. No a potom sa spustila lavína.

V súčasnosti dospelým ženám ponúkame 8 dlhodobých Women Academies (Tester, Data, Python, HTML, CSS a JavaScript, Security, UX, SQL a Data Science/Machine Learning), pričom niektoré z nich už zbehli dvanásťkrát a absolovovalo ich spolu 1061 žien.  Popri tom máme tiež viacero reskillingových krátkodobých a množstvo jednorazových, takzvaných ochutnávkových kurzov.

Samozrejme aj nám korona výrazne zamiešala karty, keď sme museli celé vzdelávanie preklopiť zo dňa na deň do online priestoru. Okrem chvíľ stresu sme však získali aj fantastickú možnosť osloviť ženy na celom Slovensku, bez nutnosti dochádzania na lekcie.

 

Meníme životy, meníme Slovensko

A hoci celkové čísla odučených hodín aj počtu absolventiek pôsobia neuveriteľne, pre nás je najdôležitejšie, že pomáhame ženám zlepšovať ich životy a postupne meniť aj samotné Slovensko. Pretože, keď si otvoríte emailovú schránku a nájdete tam vďačný email od absolventky, to je presne ten moment tepla pri srdci a utvrdenie, že naša práca má zmysel.

Ak sa chcete informovať o bežiacich alebo plánovaných akadémiách, kontaktujte našu projektovú manažérku Veroniku na: [email protected]. Aktuálne sa môžete prihlásiť na Women Tester Academy 13HTML, CSS a JavaScript a množstve ďalších krátkodobých kurzov či jednorazových wroshopov.

 

Partneri Women Academies: