Vyhľadať
Close this search box.
blog-scratchaton

Začína sa 8. ročník Scratch Match

Súťaž v kreatívnom programovaní dievčat vo veku 8 - 15 rokov, v ktorej môžu získať nielen nové zručnosti, zabaviť sa, ale dokonca aj niečo vyhrať.

Do súťaže sa môžu dievčatá zapojiť do 31. marca 2024, a to buď samostatne, alebo v trojčlenných dievčenských tímoch. Svoj talent a kreativitu môžu prejaviť pri tvorbe jednoduchej počítačovej hry, zábavnej animácie alebo príbehu na ľubovoľnú tému. 

Najlepšie projekty z každej kategórie dievčatá odprezentujú pred porotou na finále v máji 2024. Pri výbere víťazov si bude porota všímať najmä zážitok z hry, jej prevedenie, kód, náročnosť, ako aj vynaliezavosť riešenia a ovládateľnosť jednotlivých prvkov.

 

Naše tipy a nápady

Pre lepšiu orientáciu v súťaži sme pre vás pripravili:

  • webstránku scratchmatch.sk, na ktorej dievčatá nájdu všetky dôležité informácie o programovacom jazyku Scratch, históriu, harmonogram a pravidlá súťaže, odporúčania, linky na pripravované workshopy, ako aj motivačné videá s užitočnými radami,
  • projektový kalendár, ktorý dievčatám pomôže rozložiť si sily a na súťaž sa dôkladne pripraviť, aby sa nemuseli stresovať s termínom odovzdania projektov. Kalendár si možno aj stiahnuť, vytlačiť a doma pripnúť na viditeľné miesto.
  • pravidelné FB live vysielanie pre učiteľov s názvom Po škole s Aj Ty v IT, ktoré sa tentoraz venuje súťaži a predstavuje jej základné ciele a benefity z pohľadu účastníčok, lektorky a projektovej manažérky

 

Ak ešte Scratch nepoznáte, nezúfajte

Pre začínajúce Scratcherky máme k dispozícii online základný kurz, ktorý sa začína 12. marca 2024.


Začiatky Scratch Matchu

Scratch Match vznikol v roku 2017 v medzinárodnej spolupráci s maďarskou organizáciou Skool a na jej prvom ročníku sa okrem dievčat zo Slovenska zúčastnili aj dievčatá z Maďarska a Poľska. 

V súťaži sme ďalej pokračovali na lokálnej úrovni a od malého eventu pre 20 dievčat, sme sa postupne prepracovali k takmer sto zapojeným dievčatám ročne. Súťaž sme zároveň rozšírili o kategóriu mladších dievčat a vytvorili sme samostatné kategórie pre jednotlivkyne a trojčlenné tímy. 

Od roku 2017 sa do súťaže spolu zapojilo už 442 dievčat a vytvorili spolu 275 projektov.