Vyhľadať
Close this search box.
blog-swit

Slovak Women in Tech 2023

Obhliadnutie za druhým ročníkom jedinej IT konferencie na Slovensku oslovujúcej aj oslavujúcej ženy

Dvanásteho októbra sme zorganizovali konferenciu Slovak Women in Tech 2023, ktorá aj podľa vašich ohlasov dopadla výborne a my sme ešte zopár dní žili z dozvukov jej atmosféry. Tento rok sme si za nosnú tému vybrali strach a obavy zo zlyhania, ktorý je často prítomný práve v ženskom prežívaní a v členili sme ho do claimu konferencie, ktorý znel: Príležitosť rastie s odvahou. V priestoroch modernej Slovenskej galérie navštívilo konferenciu 200 hostí, ktorí mohli počúvať príbehy odvážnych žien aj odborníkov a profesionálov z IT sveta a zároveň premýšľať nad tým, čo by mal byť ich prvý odvážny krok v ďalších dňoch.

SILA KOMUNITY ŽIEN V IT
Jedným z najvýraznejších momentov tejto konferencie bola sila komunity. Toľko vzájomnej podpory a rešpektu, ktorú vnímame v našej žensko-mužskej komunite je vzácna. Každý tu má svoju hodnotu, každý tu má svoje miesto a veríme, že je to cítiť a preto sa k nám radi vraciate. Okrem ľudí v sále nám počas troch intenzívnych dní pomáhali naše dobrovoľníčky. Väčšina z nich pracuje, zobrali si dovolenky, aby stáli v prípade samotnej konferencie na nohách od 6.00 rána do 23.00 večera. Ich oddanosť a obetavosť nás dojímala a ďakujeme im za všetku vynaloženú energiu.

PODPORA A ODVAHA
Počas konferencie sme pozorovali, že mnoho žien prejavuje silnú túžbu urobiť prvý krok smerom k IT oblasti. Táto snaha išla ruka v ruke s obavami a neistotou ohľadom toho, čo ich v tomto odvetví čaká. No práve v týchto okamihoch je dôležité mať podporu a povzbudenie od ostatných. Také to drobné ťuknutie, aby sme urobili ten prvý krok.

RADOSŤ Z OBJAVOVANIA
Konferencia absolútne dokazovala, že ženy majú prirodzenú radosť z objavovania a učenia sa nových vecí. Keď sme sa medzi nimi prešli, takmer každá vedela povedať, čo sa (s nami či bez nás) už učila, alebo plánuje učiť. Je to pre nás čistá radosť a v období priebežného reťazenia zlých správ aj svetielko nádeje a nádej do budúcnosti nielen IT na Slovensku.

VEĽKÉ SRDCE
Konferencia nám tiež pripomenula dôležitosť mať veľké srdce a prejavovať spolupatričnosť láskavosť voči ostatným. Jeden z najsilnejších okamihov pre nás totiž bol moment, keď naše dobrovoľníčky z Ukrajiny prišli za nami a poďakovali sa nám za podporu a pomoc.

Za to, že sme mohli prežiť odvahou, inšpiráciou, praktickými workshopmi i radami naplnený deň vďačíme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsosbom participovali na príprave Slovak Women in Tech, či už sa jedná o interný tím Aj Ty v IT, externistov a dobrovoľníčky.

Špeciálne ďakujem však patrí našim partnerom, o ktorých sa môžeme vždy oprieť a vďaka ktorým sa už dnes môžeme spoločne tešiť na Slovak Women in Tech 2024.