Je krásne vidieť ten AHA moment a radosť, keď si deti, ktoré sa s micro:bitom stretli po prvý raz, naprogramujú digitálnu menovku, krokomer, či hry ako kameň, papier, nožnice či funkčnú “kocku” na človeče.
S pokročilými triedami už ale pracujeme so senzormi, ktorých má micro:bit niekoľko: senzor svetla, tepla či pohybu (akcelerometer). Keďže na mnohých školách chýbajú pomôcky na fyziku, najväčšou zábavou pre deti je zapájanie elektrického obvodu a programovanie led svetielok či LED pásika. “Škoda, že sa to takto neučíme aj na fyzike”, počujeme ich niekedy si povzdychnúť. A majú pravdu. Micro:bit je totiž ideálna pomôcka na medzipredmetné vzdelávanie. Tak prečo si ho šetriť len na informatiku?
Je to skvelo vidno aj na našich projektových workshopoch. Za pomoci komponentov zo Smart Home alebo IoT sady si deti vedia postaviť rozličné zariadenia: od kvetináča, ktorý automaticky sleduje vlhkosť pôdy a v prípade nízkej hladiny aj kvetinu automaticky zaleje až po meteostanicu, cez ktorú je možné zbierať, vizualizovať a následne vyhodnocovať dáta.
Ako sme pilotne pracovali s nepočujúcimi
Žiaci a žiačky tiež s obľubou zostavujú a následne programujú rozličné typy autíčok, ktoré máme v ponuke. Od Mini Move, cez Ring bit až po Wonder rugged car, ktoré vie jazdiť aj do boku. A keď sme už pri autíčkach! Tento rok sme si chceli pilotne vyskúšať aj workshop so sluchovo znevýhodnenými žiakmi a žiačkami. Príležitosť sa nám otvorila na SOŠ pre sluchovo postihnutých v Bratislave. Síce sme ráno odchádzali s obavami, ako budeme spolu komunikovať, nakoniec to bol naozaj skvelý workshop, na ktorom bola zábava a všetci sme si ho užili.
Rozblikali sme aj oblečenie
Na jar sa nám podarilo dať dokopy skupinu 7 dievčat, spolu s nimi sme si otestovali dlhodobý micro:bit kurz, ktorého cieľom bolo vytvoriť projekt za pomoci micro:bita a komponentov na elektronické textílie – Tech Fashion. Počas kurzu sme si zbehli všetko od programovania, cez elektrické obvody, projektové plánovanie až po prototypovanie a prezentáciu prototypov projektov. Náramok, čo večer zasvieti, ak sa dieťa bojí a pomaličky sa zhasína, ako dieťa zaspáva. Ak treba, zmeria mu aj teplotu. Bunda, ktorá má na lemoch rukávov tlačidlo, pomocou ktorého vieme zapnúť SOS signál na chrbte bundy a tým upozorniť kamošky, kamošov či okoloidúcich, že sa necítim bezpečne. S vizualizáciou, storyboardovaním a plánovaním projektu nám v tomto dlhodobom kurze pomohli zástupkyne Slovak Fashion Council.
Prievan v školských skriniach
Počas našich návštev škôl sme si všimli, že sa niektorým školám podarilo nakúpiť nové micro:bit komponenty aj rozširujúce sady, s ktorými sa dali robiť mnohé zaujímavé projekty, no nikto s nimi zatiaľ nevedel pracovať, prípadne ich ukázať žiakom a žiačkam. Preto sme sa rozhodli učiteľom a učiteľkám pomôcť a trochu sme im tie skrine pomohli povymetať.
Pozisťovali sme, aké komponenty na školách majú, koľko kusov a podľa toho sme im navrhli workshopy na mieru s existujúcimi komponentami. Ak ich aj nemali dosť, vďaka našej technickej knižnici TechLib sme priniesli naše vlastné, aby mohla každá žiačka a každý žiak pracovať s jednou sadu. Práca v skupinách je o ničom, vždy sa totiž niekto pri nej nudí.
Zopár čísel na záver
A aby to nebolo len o príbehoch, v školskom roku 2021/22 sme navštívili až 72 škôl, kde sme prostredníctvom 143 základných, pokročilých aj projektových workshopov naučili s micro:bitmi pracovať takmer 2000 detí!
Teraz nás čaká síce zaslúžená letná pauza, avšak od septembra sa na vás opäť tešíme.
Projekt ENTER podporil, nadačný fond Telekom v Nadácii Pontis.