Vyhľadať
Close this search box.
blog-enter-microbit

STLAČILI SME ENTER

Štartuje skvelý vzdelávací projekt, ktorý podporí digitálne vzdelávanie detí na Slovensku!

Program ENTER je nový vzdelávací program spoločnosti Slovak Telekom, ktorého súčasťou máme, spolu s OZ Učíme s hardvérom, česť byť. Cieľom projektu je umožniť školám využívať najnovšie inovácie vo vyučovaní informatiky, a to prostredníctvom materiálnej pomoci aj potrebných výučbových metodík. Žiaci a rodičia v ňom nájdu praktické návody a učebné materiály, učiteľom zas umožní získať potrebné zručnosti a skúsenosti. V prvej fáze programu rozdelí Slovak Telekom cez grantový program sumu až 250 tisíc eur na zabezpečenie nových vyučovacích pomôcok micro:bit.

PREČO MICROBIT?

Odpoveď je jednoduchá: pretože hravou a kreatívnou formou naučí deti programovať a vďaka nemu pochopia, ako funguje aj zložitejšia elektronika, ktorá nás obklopuje. Micro:bit je malý vreckový počítač, ktorý vyvinula britská BBC a ktorý po celom svete vzbudil obrovskú vlnu záujmu. Micro:bit má pritom univerzálne použitie a okrem informatiky nájde uplatnenie aj v rámci predmetov ako biológia, chémia, či geografia. Naviac skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že je ideálnym prostriedkom, ktorý v deťoch dokáže zapáliť nadšenie pre technológie. Až 90 % detí vo Veľkej Británii po skúsenosti práce s micro:bitom totiž tvrdia, že naučiť sa programovať dokáže každé dieťa. Naučia sa tiež zostrojiť množstvo užitočných vynálezov ako napríklad merač krokov, banánové piano, samozavlažovací kvetináč či alarm do svojej izby.

Projekt Telekomu podporil aj CEO Micro:bit Educational Foundation, Gareth Stockadle, ktorý povedal: „Veľmi ma teší, že micro:bit pomôže zlepšovať digitálne zručnosti mladých ľudí aj na Slovensku. Vďaka podobným projektom budú lepšie pripravení na nové výzvy v najbližších rokoch.“

BEZ DIGITÁLNYCH ZRUČNOSTÍ TO NEPÔJDE

Podľa prognóz Európskej komisie bude v najbližšej budúcnosti 9 z 10 pracovných pozícií vyžadovať digitálne zručnosti. Pritom až polovica pracovných pozícií, ktoré poznáme dnes, už nebudú o 20 rokov existovať. Vzniknú však nové pracovné miesta, ktoré si budú vyžadovať digitálne zručnosti a digitálnu gramotnosť. Na tieto, a ďalšie zmeny na pracovnom trhu je potrebné začať pripravovať deti už dnes.

„Digitálne technológie nám vedia významne uľahčiť život. Sú všade okolo nás a umožňujú nám pracovať s informáciami. Našou úlohou je naučiť deti s nimi pracovať zmysluplne, skúmať ich, objavovať, vyjadrovať myšlienky a tvoriť,“ povedal Dušan Švalek, riaditeľ Slovak Telekom pre Slovensko a dodáva: „To, ako bude vyzerať Slovensko o 20 rokov totiž záleží práve na novej generácii mladých Slovákov, ktorá z nových smart technológií dokáže vyťažiť maximum v prospech seba aj celej spoločnosti.

 

POŽIADAŤ O GRANTY MOŽETE DO KONCA OKTÓBRA

Grantový program prerozdelí prostriedky vo výške 250 tisíc eur a je určený pre základné a stredné školy, ako aj občianske združenia pri školách. Tie si môžu prostredníctvom neho zabezpečiť mikropočítače micro:bit pre svojich študentov a zároveň môžu do programu vzdelávania zapojiť aj učiteľov, ktorí by žiakom pomáhali pri nadobúdaní digitálnych zručností.Maximálna výška podpory je 1 000 eur a školy a združenia môžu o ňu požiadať do 31. októbra  2020. Všetky informácie o projekte a grantovom programe nájdete na webe projektu Enter.study.

 

ENTER STUDY: KNIŽNICA VEDOMOSTÍ 

Popri grantovej výzve dnes Telekom sprístupnil aj bohatú knižnicu s množstvom náučných videí a návodov, v ktorých nájdete aj videotutoriály Aj Ty v IT. Knižnica Enter.study bude mať širokospektrálne využitie. Okrem toho, že bude nástrojom na motivovanie detí, umožní aj učiteľom a širšej verejnosti podeliť sa o rôzne náučné videá s cieľom rozšíriť si znalosti o využití micro:bitu. Vďaka platforme bude môcť široká verejnosť objavovať nové možnosti a funkcionality, ktoré mikropočítač ponúka. Katalóg videí a detailných návodov sa bude neustále rozširovať a vznikne tak rozsiahla knižnica, v ktorej bude môcť nájsť ktokoľvek ďalšiu inšpiráciu k využitiu micro:bitu.

 

AMBASÁDORI

Záštitu nad vzdelávaním detí pomocou micro:bitu prevzali aj známe tváre internetu, GoGo a Patra Bene, ktoré deťom ukážu, že programovanie je naozaj pre každého a  kreativita nepozná hranice. „Pred niekoľkými rokmi som si povedal, že už nechcem byť konzumentom, ale tvorcom. Dnes by som rád deťom ukázal, že čas sa dá tráviť aj efektívnejšie, než len swajpovaním po obrazovke. Mladí ľudia môžu vďaka projektu ENTER modelovať, dizajnovať alebo programovať a využiť všetky “cool” hračky a vychytávky, ktoré im dnešná moderná doba prináša,” doplnil GoGo.

 

 

Našou úlohou, spolu s občianskych združením Učíme s Hardvérom sú priamo vzdelávacie aktivity. Tešíme sa na jednorazové workshopy a pravidelné krúžky pre dievčatá na základných a stredných školách. Veríme, že vďaka programu ENTER pomôžeme dievčatám nielen zlepšiť ich digitálne zručnosti, ale zvýšime tiež ich záujem o IT technológie a presvedčíme ich o skvelých možnostiach, ktoré im vzdelávanie a práca v tejto oblasti ponúka.

Poďme spolu meniť Slovensko! Nech sa páči, vstúpte !