Vyhľadať
Close this search box.
BLOG-codeweek

Zuzana Tkáčová: Objavujte svet programovania s iniciatívou CodeWeek

V dnešnom digitálnom veku, keď technológie prenikajú do všetkých sfér života, je nesmierne dôležité učiť deti nielen klasickým znalostiam, ale aj novým digitálnym zručnostiam, ktoré im otvoria spektrum možností a pomôžu im pripraviť sa na budúcnosť.

I keď sa programovanie stalo súčasťou výučby informatiky na základných aj stredných školách, každý učiteľ by chcel ponúknuť svojim žiakom aj niečo nové, atraktívne a hlavne motivujúce. Niečo, čo podporí žiacku zvedavosť a kreativitu. A práve preto je tu každý rok v októbri Európsky týždeň programovania CodeWeek, nezávislá iniciatíva s cieľom priblížiť a demystifikovať programovanie a digitálnu gramotnosť každému, a to zábavnou a pútavou formou.

 

OKTÓBER PATRÍ PROGRAMOVANIU

Každoročne v októbri sa tak prostredníctvom interaktívnych podujatí pridávajú milióny ľudí po celej Európe a spoločne objavujú kreativitu, spoluprácu a svet programovania. Tento rok sa koná od 7. do 22. októbra a Aj Ty v IT je v nej zapojená ako ambasadorská organizácia. Prečo by sa mala do Európskeho týždňa programovania zapojiť aj vaša škola?

Prvým dôvodom je inovatívna výučba. Týždeň programovania ponúka všetkým žiakom možnosť vyskúšať si digitálnu tvorbu. Učiť sa programovať neznamená len sedieť za počítačom. Ide o vytváranie, inováciu a riešenie problémov. CodeWeek.eu prináša bohatú zbierku vzdelávacích materiálov a invenčných aktivít, ktoré môžete prispôsobiť veku a zručnostiam svojich žiakov a žiačok. Tieto zábavné a interaktívne metódy výučby zároveň vo vašich žiakoch vyburcujú kreativitu a zvedavosť.

Ďalším dôvodom je príprava na budúcnosť. Ak sa vaši žiaci naučia programovať, posunie ich to na pole digitálne vybavenej spoločnosti, lepšie pochopia svet okolo seba a zvýšia svoje šance na úspech v súkromnom aj pracovnom živote.

Tretím a určite nie posledným dôvodom je spolupráca. Školy a učiteľstvo môžu využiť bezplatné možnosti odborného rozvoja a vzájomnej výmeny, učebné materiály či medzinárodné výzvy. Zapojte sa do komunity vášnivých učiteľov a učiteliek, ktorí majú záujem o motivovanie a vzdelávanie svojich žiakov prostredníctvom programovania. Podeľte sa o svoje skúsenosti či nápady a učte sa spoločne.

 

AKO SA MÔŽETE ZAPOJIŤ DO CODEWEEKU?

Zapojiť sa je jednoduché:

  1. Zaregistrujte sa: Navštívte oficiálnu stránku CodeWeek.eu a zaregistrujte sa ako účastník. Týmto spôsobom získate prístup k množstvu nápomocných materiálov a informácií.
  2. Usporiadajte hodinu, školenie alebo podujatie a pridajte ich na mapu: Vyberte si aktivity a úlohy, ktoré sa hodia k vašim zverencom. Ak by ste ich chceli uviesť do programovania, ale neviete, ako začať, nemusíte mať obavy. Medzinárodný učiteľský a odborný tím vytvoril na portáli Codeweek.eu súbor krátkych školiacich modulov, ktoré vám na začiatku pomôžu. Nemusíte mať žiadne predchádzajúce skúsenosti, aby ste sa mohli začať učiť! Rovnako sledujte aj naše jesenné webináre a workshopy pre pedagógov a pedagogičky, na ktorých vám predstavíme jednotlivé nástroje portálu, najzaujímavejšie učebné námety, ktoré si určite budete chcieť aj vy v triede vyskúšať, a zároveň vám ukážeme, ako môžete pri programovaní využiť umelú inteligenciu.

Najbližšie vás čakajú už na začiatku septembra:

30. 9. – 14. 10. 2023 (doobedné termíny) – CodeWeek: Programovanie s umelou inteligenciou

30. 9. – 14. 10. 2023 (poobedné termíny) – CodeWeek: Programovanie s umelou inteligenciou

  1. Oslávte svoje úspechy: Nezabudnite ukázať svetu, čo vaši žiaci dosiahli. Ich projekty, aplikácie či hry uverejnite na sociálnych sieťach alebo na školskej nástenke.

CHCETE VÄČŠIU VÝZVU?

Vytvorte sieť aktivít, zapojte čo najviac žiakov a získajte Certifikát excelentnosti. Vo výzve Code Week 4 All sa od vás očakáva, že spojíte sily s inými učiteľmi alebo školami a pridáte sa k medzinárodnej komunite podobne zmýšľajúcich ľudí, aby ste žiakom umožnili zoznámiť sa s programovaním. Ak vytvoríte skupinu, ktorá získa účasť viac ako 500 žiakov, získate certifikát excelentnosti.

SPOJTE SA S NAMI A OTVORTE TAK NA ŠKOLÁCH DVERE DO SVETA KREATIVITY A INOVÁCIÍ

CodeWeek je príležitosťou posunúť vašu výučbu informatiky na vyššiu úroveň. Sledujte nás a buďte tiež súčasťou mapy Európskeho týždňa programovania ako škola, ktorá pomáha žiakom získať nevyhnutné digitálne zručnosti, inšpiruje a pripravuje ich na zdolávanie digitálnych výziev budúcnosti.

Konferencia SWiT – Edutrack

Ak vás láka nepoznaný svet umelej inteligencie a programovania, prihláste sa na Edutrack v rámci našej konfercie SWiT, ktorý sa uskutoční 12. októbra 2023 o 17:00 v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Účasť na Edutracku je pre učiteľky a učiteľov zadarmo. V prípade, že máte záujem zúčastniť sa celej konferencie, je potrebné si zakúpiť lístok na stránke konferencie.

Workshop o umelej inteligencii bude viesť Róbert Barcík, ktorý je autorom knihy Zrkadlo umelej inteligencie.

Prihlásiť sa na Edutrack môžete na tomto linku.