Na EwiT už po druhý raz
European Women in Technology je veľká dvojdňová konferencia, ktorá do Amsterdamu každoročne pritiahne viac ako 5 tisíc IT žien z rôznych odvetví. Je súčasťou širšej siete Women in Tech series, zahŕňajúcej tiež Women in Silicon Roundabout, Women in Tech Texas a Women in Tech DC a my sme sa jej európskej verzie zúčastnili už po druhý raz. Keď sme sa na výstavisko RAI v Amsterdame dostali prvýkrát, ohúrila nás rozmernosť konferencie a množstvo účastníčok aj vystavovateľov. Tento rok sme už však išli s vlastnou skúsenosťou organizátoriek 3. ročníka Slovak Women in Tech, na jednej strane hľadať podnety a inšpirácie, na druhej strane aj konfrontovať náš konferenčný koncept s už etablovaným európskym.
Nečakané stretnutia
EwiT nás opäť privítal bohatým programom, ktorý šlapal ako hodinky. Zorientovať sa v komplexnej konferencii pomáhala aplikácia Whoa, v ktorej sme si všetky tri sledovali naše individuálne nastavené programy. Popri hlavnom javisku, ktoré nás žiaľ svojim motivačným programom veľmi nezaujalo, sme sa sústredili skôr na menšie tematické javiská, workshopové miestnosti a interaktívne stánky firiem. Práve v jednej z nich nás čakalo aj milé prekvapenie, kedy sme sa celkom náhodou stretli s Barbarou Zuzanou Bodnár z Takeda, s ktorou sa poznáme vďaka nášmu niekoľkoročnému partnerstvu.
Rozdiely a prieniky alebo prečo to chceme inak
Asi najviac nás zaujali práve workshopy, mňa špeciálne workshop Any Alvarez z Migrapreneur How to bring more migrant women into Tech, v rámci ktorom sme získali dáta o participácii migrantov na HDP v nových domovských krajinách a najmä celkovej potrebe redefinície tohto termínu. Hoci organizátori deklarujú, že si na konferencii nájdu všetky ženy niečo svoje, my sme si všimli, že najmä juniorkám je tu venované menej priestoru. Firmy väčšinou hľadali mediorky alebo seniorky. My sme však celý čas bojovali s pocitom, že to máme inak. A hoci sme odchádzali s množstvom zážitkov a inšpirácií, sprevádzalo nás aj utvrdenie, že namiesto otvoreného hlučného priestoru a zjavného on site head huntingu vo veľkom preferujeme pre ženy vytvárať skôr komorný a bezpečný priestor, v ktorom sa môžu inšpirovať, poučiť, niečo nové naučiť a navzájom prepájať.
Na skusy do partnerskej organizácie
Po dvoch konferenčných dňoch sme zavítali aj do príjemnej amsterdamskej rezidenčnej štvrti, v ktorej sme navštívili organizáciu Netwerkpro. Ženám poskytuje vzdelávacie programy, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie ich profesijného postavenia na trhu práce. Špeciálne nás zaujímal mentorský program organizácie, do ktorého majú zapojených až 240 dobrovoľných mentorov. Pri káve a holandských cukrovinkách nám zakladateľka a riaditeľka Arinou Huijboom prezradila aká bola jej osobná cesta a prečo sa rozhodla zúročiť svoju vášeň prepájať ľudí ako základný kameň budovania organizácie na zlepšovanie finančnej situácie žien. Predstavila nám tiež spôsob ich fungovania, čo sme jej oplatili našimi best practices.
Po veľmi príjemnom a plodnom dopoludní sme zostávajúci čas venovali ešte ochutnávaniu miestnych špecialít a plavbe amsterdamským kanálom. Niektoré z amsterdamských inšpirácií, ktoré sme si z našej cesty priniesli, môžete okúsiť už 10. októbra v Bratislave na našej celodennej multižánrovej konferencii Slovak Women in Tech.
Nenechajte si ju ujsť!