O tom, prečo je dôležité, aby každé dievča na Slovensku malo digitálne zručnosti a o tom, ako tomu môžu aj tento rok pomôcť vaše 2 %, nám porozprávala zakladateľka a riaditeľka Aj Ty v IT, Petra Kotuliaková.
Čo ťa inšpirovalo k založeniu Aj Ty v IT?
Už dlhšie som si bola vedomá nedostatočného zastúpenia žien v IT sektore na Slovensku. Keď som sa jedného dňa prechádzala po chodbách fakulty informatiky, uvedomila som si, že tam nie sú takmer žiadne dievčatá. Prišlo mi to veľmi smutné, o čo všetko prichádzajú – o množstvo príležitostí, ktoré technológie prinášajú. Povedala som si: Prečo ich tu nemáme viac?
Akú úlohu podľa teba zohráva vzdelávanie v IT pri formovaní budúcnosti Slovenska?
IT vzdelávanie je kľúčové pre ekonomický rast Slovenska, digitálnu transformáciu a inovácie. Pomáha ľuďom prispôsobiť sa meniacemu sa trhu práce, rozvíja kritické myslenie a zvyšuje kybernetickú bezpečnosť. Máme potenciál stať sa technologicky vyspelou krajinou, no kľúčom k tomu je systematické a dostupné IT vzdelávanie pre každého.
Prečo by ľudia mali investovať do vzdelávania dievčat v IT práve dnes?
Investícia do IT vzdelania Slovensku zabezpečí konkurencieschopnosť a vyššiu kvalitu života v budúcnosti. Technologické odvetvia rastú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a firmy čelia nedostatku kvalifikovaných odborníkov. Rozmanitosť v IT prináša inovatívnejšie riešenia, a ak nezapojíme ženy, prichádzame o polovicu talentu, ktorý môže posunúť Slovensko vpred. Navyše, digitálna gramotnosť je v dnešnom svete už nevyhnutná pre všetkých.
S akými výzvami sa aktuálne stretávate a čo by vám pomohlo ich prekonať?
Náš kvalitatívny prieskum medzi stredoškoláčkami ukázal, že hodiny informatiky sú pre ne buď príliš náročné, alebo príliš nudné. Absolvujú ich len z povinnosti. Výzvou preto je, ako ich nanovo zaujať a vysvetliť im, že digitálne zručnosti sú dôležité pre ich budúcnosť bez ohľadu na to, akú prácu budú vykonávať. Aby sme o ich potenciál ako spoločnosť neprichádzali, chodíme za nimi opakovane a trpezlivo. Vymýšľame stále nové spôsoby ako ich pre technológie získať a podporiť. Tento rok sme napríklad vymysleli rolovú hru, ktorá ich má oboznámiť s IT pozíciami, ako aj kampaň s názvom No dress code, just code, ktorej cieľom je bližšie vysvetliť jednotlivé IT pozície.
Na základných školách je situácia iná. K dievčatám ešte nestihli preniknúť stereotypy o tom, čo by mali a čo nie, a tak sú prirodzene plné nadšenia, k technológiám pristupujú so zvedavosťou i radosťou, chcú sa učiť Scratch, vedieť programovať Lego či micro:bity, nakódovať si vlastné hry. Chcú toho veľa, dopyt po našich workshopoch je obrovský.
Na to, aby sme im dokázali vyhovieť, ale potrebujeme aj vašu pomoc. Vďaka nej dokážeme staršie dievčatá pritiahnuť späť k digitálnym zručnostiam a tým mladším umožniť sa v nich rozvíjať.
Aké sú tvoje plány a vízie v rámci spoločnosti Aj Ty v IT na najbližších 5 až 10 rokov?
V prvom rade by sme chceli docieliť zahrnutie opatrení navrhnutých Aj Ty v IT v téme žien v IT do Národnej stratégie digitálnych zručností Slovenskej republiky.
Ďalej by sme chceli vytvoriť akreditované programy pre učiteľky a učiteľov zameraných na inkluzívne IT vzdelávanie a rešpektujúcu komunikáciu a odvážnym plánom je, aby ich absolvovalo 100 % učiteľstva informatiky. To by mohlo viesť k zvýšeniu podielu žien v IT profesiách na 27 % zo súčasných cca 15 %.
Najpodstatnejšie však pre nás je, byť čo najbližšie ku všetkým dievčatám na Slovensku. Toto je veľký cieľ, pretože obnáša naozaj “mravčiu” prácu so všetkými základnými či strednými školami. Veríme však, že správnym prístupom vieme dievčatá nielen motivovať, ale aj naučiť ich potrebné zručnosti.
V neposlednom rade by som bola veľmi rada, ak by sa nám podarilo vytvoriť aktívne fungujúcu komunitu žien a podporovateľov v IT, ktorí si navzájom pomáhajú v kariére, vzdelávaní a profesijnom raste.
Máš obľúbený príbeh účastníčky, ktorá vďaka našim programom dosiahla niečo výnimočné? Príbeh, ktorý sa ti vryl do pamäte?
Za uplynulý rok u mňa najviac zarezonoval príbeh Timey Klopčekovej, ktorá s nami začínala ako malé dievčatko na základnej škole, ktoré sa učilo Scratch na workshopoch, kvôli ktorým cestovala z Novákov asi 3 hodiny vlakom do Bratislavy. Dnes je z nej úspešná mladá líderka, má svoj vlastný startup a je zároveň našou prvou laureátkou v rámci ocenenia Žena v IT, v kategórii IT Študentka roka. Aj na takomto úspešnom príbehu môžeme vidieť, že darovanie 2 % má veľkú silu meniť budúcnosť dievčat.
Vaše 2 % z daní v celkovej výške 29.446,92 eur sme v roku 2024 použili na úhradu nákladov spojených s vzdelávacími aktivitami pre dievčatá na základných a stredných školách, ktoré okrem iného zahŕňajú výdavky na výučbu, lektorov, materiály, technické vybavenie, logistické zabezpečenie kurzov a komunikáciu s učiteľmi, školami a externými špecialistami.
Ďakujeme!