Vyhľadať
Close this search box.
blog-Scrartchaton

Prescratchujte s nami Vianoce!

Za nami je Scratchaton a pred nami čo nevidieť súťaž v kreatívnom programovaní Scratch Match. Využite prázdniny a naučte sa s nami pár nových Scratch kúskov.

Záujem dievčat o Scratch z roka na rok rastie. Dosvedčil to aj tretí ročník nášho malého hackatonu v Scratchi – Scratchaton, do ktorého sa prihlásilo dvojnásobne viac dievčat, ako boli naše kapacitné možnosti. V polovici novembra sme sa stretli s 36 dievčatami od 8 do 15 rokov, ktorým sme im ukázali aké zábavné môže byť programovanie. Neprišli však len dievčatá z Bratislavy, ale mnohé do slovenskej metropoly merali cestu z iných miest, najďalej to bolo z Prešova.

Prečo Scratch?

Vizuálny programovací jazyk Scratch, umožňujúci vytvárať programy manipuláciou s blokovými obrázkami vyvinula skupina Lifelong Kindergarten Group pôsobiaca na univerzite Massachussetts Institute of Technology a je to ideálny prostriedok, ako zvedavým deťom odhaliť možnosti IT sveta. Celkom prvým naším podujatím, v ktorom sme zapojili Scratch však nebol doobedňajší hackaton, ale súťaž v kreatívnom programovaní pre dievčatá Scratch Match, ktorú sme po prvý raz zorganizovali v roku 2016. Prvého januára 2023 tak vyhlásime už jej siedmy ročník a dievčatá v nej môžu získať nielen ceny, ale vyskúšať si aj prácu v malých tímoch a zažiť zaujímavé popoludnie v Bratislave. Prihlasovať svoje projekty môžu ako jednotlivkyne alebo trojčlenné tímy v dvoch kategóriách – mladšie dievčatá (8 – 11 rokov) a staršie dievčatá (12 – 15 rokov) až do 14. apríla. Najlepšie hry alebo príbehy vyhlásime a oceníme na celoslovenskom finále v Bratislave v máji 2023.


Zaujalo vás to a rady by ste to skúsili? 

Veľmi sa tomu tešíme a tu je hneď niekoľko tipov, kde sa môžete Scratch naučiť alebo sa v ňom zlepšiť bez ohľadu na to, či ste začiatočníčky alebo mierne pokročilé. Ako prvé vám ponúkame naše poobedné online workshopy pre najmladšie. Ak vás je v triede viac, povedzte o nás vašej učiteľke alebo učiteľovi. Radi prídeme za vami a Scratch vás naučíme priamo na škole. Stačí, keď napíšu našej Zuzke na: [email protected] a spolu sa už dohodnú. Na čo ale čakať, keď sa môžete nové triky a postupy naučiť aj samé v pohodlí vášho domova! Vianočné prázdniny sú na to priam stvorené a miesto Mrázika alebo Popolušky po 100 raz, zistite ako rozpohybuje v pozadie alebo vytvoriť vlastné Pixel postavičky. Veľmi zrozumiteľné manuály nájdete na oficiálnom Scratch youtube kanáli. Zo všetkých zaujímavých videí vybrala pre vás naša lektorka Scratchu Mary Štefanková tieto 4:

 

  1. Ako si rozpohybovať pozadie?


2. Ako sa dá naprogramovať jednoduchá Pog hra, ktorú si viete vylepšiť.

 

3Chceli by ste si vytvoriť príbeh, kde postavička prechádza mestom alebo krajinou a spoznáva nových priateľov?

 

4. Scratch dokonca ponúka možnosť vytvoriť si vlastné Pixel postavičky aké má napríklad hra Mario. Tu sú tri spôsoby, ako na to.

 

Partnerom obidvoch našich Scratch podujatí je spoločnosť Accenture, za čo jej úprimne ďakujeme!