Vyhľadať
Close this search box.
BLOG-Spoznaj-ITfacoolty

Spoznaj IT faCOOLty – s novým partnerom!

Keď sme s Aj T v IT v roku 2012 začínali, analyzovali sme, prečo dievčatá neštudujú na IT fakultách. V tej dobe ich na troch technologicky zameraných fakultách na Slovensku študovalo len 3 až 5 % z celkového počtu študentov. Dôvod bol jednoduchý a nie prekvapivý – strach. Obávali sa totiž náročnosti štúdia informatiky, priebehu výučby, prioritne mužského prostredia na školách, pedagógov, alebo jednoducho toho, či na škole zapadnú.

So strachom však treba bojovať, a preto sme sa v Aj Ty v IT ako na prvú cieľovú skupinu zamerali na stredoškoláčky a vymysleli sme program Spoznaj IT faCOOLty , na začiatku s pracovným názvom Mentoring.

Ako program funguje?

Cieľom programu je na jeden deň prepojiť stredoškoláčky so študentkami a študentmi IT fakúlt. Tí sa stávajú ich mentormi a v dohodnutý deň sa im venujú. Zoberú ich na prednášky, cvičenia, medzi ostatných študentov, ukážu im priestory školy, labáky a hlavne – diskutujú so študentkami stredných škôl o všetkom, čo ich zaujíma.

Ak si stredoškoláčka, máš záujem spoznať štúdiu IT na príslušnej fakulte, vyplň tento formulár a mi ťa spojíme s mentorkou alebo mentorom, ktorí ti pomôžu spoznať štúdium IT a príbuzných odborov na tebou vybranej fakulte 🙂

 Úžasné reakcie

Výsledok programu bol hneď na začiatku obrovský. Už po roku jeho fungovania začali počty dievčat na IT fakultách, ktoré sa do programu zapojili, rásť. Koľká radosť v nás!

Spätné väzby od dievčat boli viac ako povzbudzujúce. Živo si spomínam na jednu konkrétnu, keď nám stredoškoláčka napísala: „Bolo to úžasné, aspoň viem, že to nechcem ísť študovať“. Áno, presne aj o tom to je! Môcť sa rozhodnúť na základe vlastnej skúsenosti. A nebáť sa.

Nový partner s novou energiou

Posledné roky projekt v svojom tempe spomalil a súčasná pandémia nás zabrzdila úplne. No my ako Fénix vstávame teraz z popola – s novým partnerom, spoločnosťou Lenovo.

Čo pre nás táto spolupráca znamená? Dáva nám možnosť rozšíriť program o nové fakulty, priniesť program pre mentorky a mentorov na IT fakultách a hlavne – zapojiť viac stredoškoláčok, priblížiť svet IT dievčatám na celom Slovensku a uzavrieť tak pomyselný podporný kruh medzi študentkami vysokých a študentkami stredných škôl.

Opäť sa posúvame a veľmi sa z toho tešíme. Verím, že výsledky našej spolupráce budeme všetci vidieť už čoskoro.

Ak máte v okolí stredoškoláčku, určite jej o Spoznaj IT faCOOLty. Aj keď vám bude tvrdiť, že informatiku určite študovať nechce, pošlite ju k nám sa porozprávať. Nič totiž nenahradí priamy kontakt so životom na univerzite viac než osobná skúsenosť. Kto vie, možno práve ona bude Adou Lovelace dneška. A keby zostala neobjavená, bola by to naozaj obrovská škoda!

Všetci potencionálni mentori a mentorky hláste sa do programu TU.