Vyhľadať
Close this search box.
blog-ocami-absolventky

Mária Procházková: Aj Ty v IT som vďačná za svoje spokojnejšie ja

Mária je absolventkou jednej z našich posledných testerských akadémií, ktoré už prebiehali online. A keďže najlepšou cestou, ako sa o kurze a jeho výhodách dozvedieť viac, je opýtať sa priamo účastníčok, rozhodli sme sa ju pre vás vyspovedať.

Prečo si sa rozhodla registrovať do WTA? Čo ťa k tomu viedlo?

Prvotný impulz vychádzal z mojej nespokojnosti s vtedajšou pracovnou pozíciou a vecami s ňou súvisiacimi. Rýchlo som zistila že chcem  od života viac ako rutinne sa opakujúce činnosti. Svet techniky sa mi vždy páčil, ale tak ako veľa ľudí aj ja som žila s domnienkou, že IT je len pre vyvolených. A potom som spoznala Aj Ty v IT. Vaša filozofia mi bola a stále je veľmi sympatická, preto som sa hlásila na viaceré kurzy, ktoré ponúkate. Pred otvorením WTA akadémie som sa najskôr zúčastnila eventu, kde ste prezentovali Women Tester a Women Data akadémie. Bola som nadšená! Cítila som, že môj cit pre perfekcionizmus a kritický pohľad na svet by sa mohli stať vo WTA mojimi prednosťami. Informácia, že po kurze mám vysokú šancu sa hneď aj zamestnať rozhodla a ja som ešte v ten deň začala vypĺňať prihlášku.

 

Čo bolo pre teba na kurze najťažšie a čo si si najviac užila?

Najťažšie bolo nastaviť sa na zmenu režimu. Ani môj pracovný, ani súkromný život sa nezastavili na 3 mesiace len kvôli WTA. Zároveň to bol pre mňa úplne cudzí svet. Pojmy, ktoré mi nič nehovorili, nemala som sa od čoho odpichnúť. Dvakrát do týždňa som bežala z práce domov, aby som stíhala vyučovanie. Cez víkendy som sa učila novú látku a cvičila učivo. A tu sa ukázala pre mňa kľúčová hybná sila a to moja motivácia – vedela som prečo na kurze som, ako veľmi chcem zmeniť svoju kariéru a tým aj svoj život. Naozaj som nebrala tento kurz iba ako nejaké rozšírenie si obzorov. Pre mňa to bola nová šanca. Šanca získať znalosti, vďaka ktorým sa nebudem musieť báť o pracovné miesto ani výplatu. Najviac som si užila, keď som získala job. Až vtedy mi docvaklo, že sa to naozaj deje a ten čas na kurze i mimo neho, a všetka snaha neboli zbytočné a ja som začala žať prvé ovocie.


Čo ti osobne prinieslo absolvovanie kurzu WTA (napr. nové kontakty, informácie,…)

Splnila som sľub, ktorý som dala sama sebe! Podala som výpoveď v práci a od septembra nastupujem na testerskú pozíciu. A túto správu a povedomie o Aj Ty v IT rada ďalej šírim aj vo svojom okolí. Plus mám nové kamošky, ajťáčky!

Takže absolvovanie WTA mi prinieslo nový životný smer. Moja bublina narástla a rozšírila sa nielen o informácie ako také, ale aj o ľudí. A len vďaka tomu, ako veľa úsilia ma stálo kurz úspešne absolvovať a nájsť si prácu, moje sebavedomie priamo úmerne narástlo tiež. WTA nie je totiž len o akadémii ako takej, v skutočnosti preniknete do sveta, kde sa stále môžete posúvať, učiť, vzdelávať. A hoci budúcnosť nepozná nikto, isté je, že technický svet bude stále rásť. Tak prečo nebyť priamo pritom?

 

Ako si si našla spomínanú novú prácu? 

Absolvovala som tri pohovory na testerskú pozíciu. Po dvoch mi aj prácu rovno aj ponúkli. Úprimne, pohovorov som sa bála, nebudem klamať. Prečítate si motivačné knižky, vypočujete rady skúsenejších, ale zovretý žalúdok a nervozita sa aj tak dostaví. Na moje prekvapenie po pohovore, z ktorého som ani nemala extra dobrý pocit, prišla skvelá reakcia zo strany potencionálneho zamestnávateľa. Preto Vám prajem aby ste si zachovali vždy chladnú hlavu a pohovor dokončili, nech už máte na začiatku akokoľvek zmiešané pocity. 


Čo by si odkázala nerozhodnej, či váhajúcej uchádzačke, ktorá premýšľa nad prihlásením sa  do kurzu?

Ak chcete začať pracovať ako testerka, neváhajte. Vedzte, že vaša snaha sa naozaj vyplatí. Sama viem, aké je demotivujúce sa snažiť o niečo, čo skončí fiaskom. Ale akadémia má vysokú úroveň, ľudia okolo projektovej manažérky Veroniky Pizano sú geniálni, naozaj sa vám snažia pomôcť s čím sa dá. Lektori sú chalani, majstri vo svojom obore a navyše aj vtipní! Počas kurzu sme sa aj veľa nasmiali. Nebudete v tom procese sama. Nemá zmysel sa hlásiť na kurz, ktorého myšlienka vás neláka. Stratíte tri mesiace života a možno niekomu kto naozaj veľmi chce kurz absolvovať, obsadíte miesto. Dobre si zvážte, prečo do toho idete, aby ste v ťažších chvíľach mali kde nachádzať oporu. Ja som si často vizualizovala samú seba, ako pracujem ako testerka a neskôr ako napríklad aj školím a pomáham dievčatám ako som bola ja na začiatku.

Aj Ty v IT budem a som vďačná za svoje spokojnejšie ja. Bez vás by som len ťažko nabrala odvahu na tak veľkú zmenu. Preto ak ťa láka svet počítačov, len nevieš ako naň, vyber si niečo z ponuky kurzov, veľmi ti pomôžu. A ak rada hľadáš chyby, rada sa hráš, si kritická a možno trošku ako Monk, testerská akadémia je pre teba tá pravá.

 

 

Aj teba láka zmena, akou si prešla Mária, len ešte váhaš akým smerom sa vybrať? Máme pre teba podujatie AKO ZAČAŤ V IT, v ktorom ti všetko o našich akadémiách vysvetlíme. Máš viac otázok, no nestíhaš sa ho zúčastniť? Opýtaj sa nás v komunite na Discorde, kde nás je už takmer 900! #ajtysnami.