Vyhľadať
Close this search box.
never stop learning

Veronika Nedecká: Prvá bilancia online výučby

Keď nás situácia pred mesiacom donútila zo dňa na deň preškrtať naše aktivity, zostali sme na chvíľu zamrznuté. Rokmi vyladené organizačné procesy zrazu neboli použiteľné a my sme, podobne ako mnoho ďalších, museli čeliť novej výzve – online výuke.

Keď nás situácia pred mesiacom donútila zo dňa na deň preškrtať naše aktivity, zostali sme na chvíľu zamrznuté. Rokmi vyladené organizačné procesy zrazu neboli použiteľné a my sme, podobne ako mnoho ďalších, museli čeliť novej výzve – online výuke.

Prvé dni sme zasvätili až horúčkovitému hľadaniu čo najjednoduchších a pritom najefektívnejších riešení, ktoré by vyhovovali všetkým: našim cieľovým skupinám aj lektorom. Popravde, nie všetkým sa to páčilo. Niektorí dokonca odmietli svoje kurzy do online formy preklopiť. Chápali sme ich. Aj my sme totiž cítili veľkú nostalgiu za prezenčnými kurzami, za ich čarom: bezprostredným kontaktom študentov, unikátnou atmosférou, priamou pomocou i dosahom lektora. A zrazu to mala celé nahradiť len strohá komunikácia so strojom?

Pamätám si, ako som na poslednom Aj Ty v IT Coding Clube v Žiline ako lektorka spoznala dievčatá, ktoré cestovali až z východného Slovenska, len aby sa niečo nové naučili. A práve tieto vzdialenosti online svet zmazal. A aj my sme postupne začínali vidieť svetlo na konci tunela. Naše kurzy sa stávali dostupnejšími, zažívali sme nový pocit bezlimitnosti a ľudská blízkosť naberala iné významové odtienky – v rešpektovaní pravidiel video hovorov, v dochvíľnosti či vo vľúdnych slovách. Online nám otvoril veľké množstvo dverí, de facto nám otvoril celý svet a my sme rozbehli rýchlovlak.

Z nuly na sto za týždeň

Od prvého online kurzu ubehol už mesiac a v našich životoch sa toho dosť zmenilo. Len týždeň nám nakoniec trvalo sa zorientovať a spustiť online výuku. Asi najrýchlejšiu bilanciu ponúkajú čísla, a úprimne, samu ma prekvapili, keď som pripravovala tento blog. Za prvý mesiac totiž prešlo našimi kurzami viac ako 600 žien a detí, pričom mnohé z kurzov mali viac ako len jedno sedenie. Aj ich termíny sa nám začali často krížiť, a tak sme museli zakúpiť nie jednu, ale rovno tri licencie Zoomu. Častokrát pri kurzoch fungujem ako technická podpora a veľmi ma teší, keď počujem, ako si v dobrej nálade ešte vo waiting roome štebotajú naši lektori. Myslím, že aj to je dôkaz, že sme prechod do online sveta nakoniec dobre zvládli. Nie že by sa chyby počas online hodín nevyskytovali, ale s dobrou náladou sa zvláda všetko ľahšie.

Nové zistenia

Veľmi rady sa po skončení karantény vrátime opäť k prezenčným kurzom, tento čas nám však otvoril nové dvere do online výuky, nad ktorou sme vždy síce uvažovali, ale nikdy sme sa týmto smerom nerozbehli. Dnes už vieme, že online kurzy už zostanú trvalou súčasťou našej ponuky aj po skončení karantény. Posledné, čo nás táto online éra naučila a odkryla nám v celej svojej šírke, je sila nášho tímu. Mnohé z nás sú mamy (niektoré dokonca aj troch detí!), niektoré sa starajú o rodičov alebo starých rodičov. No aj napriek novým situáciám cítime vzájomnú podporu a pomoc v pracovných aj súkromných sférach a trúfam si konštatovať, že sme to naozaj zvládli.