Vyhľadať
Close this search box.
MDŽ v IT 2020

Je tu Medzinárodný deň žien v IT

Už po siedmy raz si na Slovensku pripomíname Medzinárodný deň žien v IT, vo svete známy aj ako International Girls in ICT Day.

Jeho hlavným cieľom je posilniť a podporiť mladé ženy a dievčatá v záujme o štúdium a prácu v oblasti informačných technológií. Tento sviatok však nemá, podobne ako Veľká noc, stanovený presný deň. Jedná sa o takzvaný pohyblivý sviatok a pripadá vždy na štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci roka, tento rok na 23. apríl.

 

Medzinárodný deň žien v IT vyhlásila po prvý raz v roku 2011 International Telecomunication Union (ITU), špecializovaná agentúra pôsobiaca pri Organizácii spojených národov (OSN).  Oslavy tohto dňa sme spopularizovali na Slovensku už v roku 2014, kedy sme celkom po prvý raz zorganizovali unikátny kariérny deň pre stredoškoláčky Girl´s Day, počas ktorého si môžu vyskúšať, aké to je pracovať alebo študovať IT. Bez predchádzajúcich skúseností s podobným tipom podujatí sme dúfali, že sa ho zúčastní aspoň 50 dievčat a zopár firiem. Výsledok nás však ohromil! Vyše 400 dievčat a 37 zapojených firiem a univerzít nám ukázalo, že aj na Slovensku je dopyt po takomto type podujatia.

 

Odvtedy Girl´s Day narástol a stal jedným z najväčších i najstarších projektov Aj Ty v IT. Minulý rok sa ho dokonca  zúčastnilo v jeden jediný deň neuveriteľných 1200 dievčat z 58 slovenských miest a mestečiek. Má vlastnú projektovú manažérku, Zuzanu Okálovú, ktorá je zapálenou dušou projektu:

 

Som veľmi rada, že môžem byť jeho súčasťou. Som taktiež vďačná spoločnostiam, ktoré sa v tento deň spájajú, aby podporili mladé dievčatá na ich ceste k IT. V minulom roku sa nám vďaka nim podarilo pripraviť viac ako 70 rôznych programov pre stredoškoláčky po celom Slovensku. Keď potom počúvame príbehy dievčat, ktoré cestujú kvôli programu aj 400 km, alebo ktoré Girl´s Day inšpirovalo študovať  IT, dodáva nám to energiu v tejto iniciatíve pokračovať.“

 

Tento rok sme príprave podujatia, podobne ako šesť rokov predtým, venovali niekoľko mesiacov nášho nadšenia i energie, avšak zo známych príčin sme ho museli presunúť na jeseň.  Oslavu nášho dňa si však koronou vziať nedáme. Pridajte sa k nám a oslávme Medzinárodný deň žien v IT spolu 23. apríla na našich sociálnych sieťach!