Vyhľadať
Close this search box.
xr:d:DAE7nKdsj_Y:142,j:6376384965102106641,t:23122907

5 životopisných zlepšovákov, ak vám chýbajú skúsenosti v odbore

Na Slovensku sa často stretávam s nápaditými profilmi – pozostávajú z pol strany textu v slovenčine, kde sa skvie informácia o ukončení denného vysokoškolského štúdia technického smeru a informácie o letných brigádach zo zahraničia. Po úvodnom zaplesaní teda moja personalistická duša rovno aj zaplače, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prečítajte si akých.

Leto nám ubieha svetelnou rýchlosťou a s ním aj moja radosť z nádielky hudobných festivalov a absolventiek vysokých škôl. Najradšej mám študentky práve technických a IT smerov – táto skupina sa do víru pracovných pohovorov vrhá ako posledná, v júni po absolvovaní štátnic. Svoj hudobný rozvrh mám nastavený tak, aby som čerstvé inžinierky, magisterky a bakalárky stihla stretnúť ešte predtým ako začne ladiť moja obľúbená kapela na trenčianskom (alebo aj inom) letisku.

Aj životopis môže byť smutný

Na Slovensku sa okrem nápaditých letných outfitov (o tomto ale až niekedy nabudúce) často stretávam aj s nápaditými profilmi – pozostávajú z pol strany textu v slovenčine, kde sa skvie informácia o ukončení denného vysokoškolského štúdia technického smeru a informácie o letných brigádach zo zahraničia (zbieranie jahôd alebo upratovanie hotelových izieb). Po úvodnom zaplesaní teda moja personalistická duša rovno aj zaplače, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Nulová prax v odbore veští minimálne pracovné návyky
  • Existuje značné riziko že uchádzačka nebude schopná pretaviť nadobudnuté teoretické znalosti do praxe (keďže to predtým nikdy nerobila)

 

Päť životopisných zlepšovákov

Biznis večne bažiaci po “hotových” ľuďoch má tendenciu takéto profily hádzať rovno viete kam. Ak teda patríte medzi tie uchádzačky o zamestnanie, ktoré sa popri štúdiu venovali všetkému možnému, len nie práci v IT, tu je pár tipov, ktorými viete ovplyvniť, či váš životopis poputuje na recykláciu alebo vás dostane na pracovný pohovor:

  1. Neberte písanie životopisu iba ako povinnú jazdu – ten kus papiera vás prezentuje oddnes až na veky vekov (alebo aspoň kým potenciálny zamestnávateľ nezmigruje na nový CRM systém).
  2. Informujte o čase strávenom v zahraničí počas štúdia – zavážia najmä zahraničné študijné pobyty alebo letné školy, výskum v zahraničí. Zamestnávatelia dnes majú celkom dobrý prehľad o úrovni vysokého školstva mimo SR. Strávený čas na dobrej zahraničnej škole (uveďte aj meno) vás môže významne posunúť dopredu vo výberovom procese.
  3. Vyberte jeden-dva projekty, na ktorých ste na výške naozaj zamakali. Mali by to byť projekty, ktoré sú späté s technológiou, ktorej sa v budúcnosti chystáte naplno venovať. Projekty uložte niekam, odkiaľ sa dajú rýchlo a ľahko zdieľať. Takto pripravené práce dávajte automaticky k nahliadnutiu spolu so životopisom. Zamestnávatelia sa vždy budú zameriavať na reálne skúsenosti a poskytnutie aspoň nejakého dôkazu, že ste sa počas štúdia stretli s realitou, prospeje.
  4. Spomeňte aktivity, ktoré ste robili nad rámec školských povinností – či už je to šport, dobrovoľníctvo alebo koníček, ktorému sa naplno venujete. Proaktivita a tímový duch sú dôležité v každom zamestnaní. Tým, že podobné vlastnosti pestujete vo voľnom čase, môžete indikovať, že ich viete využiť aj v práci.
  5. Naprogramujte životopis tak, aby ste ním rovno demonštrovali vaše technické zdatnosti nadobudnuté v škole. Takéto profily vždy zaujmú, pretože sa pozitívne odlišujú od všetkého ostatného a teda potenciálne priemerného.

Ak máte ďalší, podeľte sa s nami!

Tento zoznam životopisových zlepšovákov v žiadnom prípade nie je konečný. Ak poznáte ďalší zaručený recept na úspech, neváhajte a pozdieľajte. Želám veľa úspechov v hľadaní tej správnej pracovnej pozície a do skorého videnia, možno aj na pracovnom pohovore.