Vyhľadať
Close this search box.
blog-quote

Školstvo zaostáva za potrebami trhu

Školstvo v dnešnej dobe zažíva veľkú krízu. Nestíha držať krok s rýchlo sa meniacim svetom, novými trendmi a adaptovať sa na zmeny v pracovnom trhu. Vyučovacie osnovy sa menia príliš pomaly a nie sú v súlade s tempom pokroku. A pozrime sa, ako mobilné zariadenia, smartfóny či tablety zmenili svet za menej ako 10 rokov. To však nie je koniec. O chvíľku bude školská lavica pripojená na internet.

IT je oblasť, ktorá podlieha ešte väčším zmenám, ako ostatné odvetvia. Nové technológie, nové techniky vývoja softvéru, hardvéru, nové systémy, web, mobilné aplikácie. Všetko sa rýchlo mení. A na školách sa stále účí Pascal. Aj to len v lepšom prípade. Nesnažím sa kritizovať Pascal, nie je to úplne zlý jazyk na začiatok a bolo by to na samostatný článok. Koniec koncov, sám som s ním začínal. Avšak problém je širší ako len Pascal. Problémom je, že existuje mnoho nových technológií, ktoré pedagógovia nestíhajú po večeroch sami študovať.

Čo na tom môžme zmeniť?

Nie je jednoduché zmeniť tento problém, no existujú spôsoby na podporu školstva. A zároveň sa tým dá pomôcť aj sebe. Na univerzite mi vraveli, že ak sa chceš niečo naučiť, máš o tom učiť iných.

S kolegyňou sme sa v marci rozhodli spraviť s iniciatívou AJ Ty v IT workshopy pre baby na stredných školách a to aj napriek tomu, že pracujeme v Londýne. Dostali sme úžasné ohlasy od škôl, od učiteľov, aj od samotných žiačok. Spolupráca ľudí z praxe so školami je prínosom pre všetkých. Žiaci sa dozvedia niečo z reálneho života, z trhu práce, z nových trendov a odborníci z praxe si vyskúšajú aké to je učiť. A sám za seba môžem povedať, že to je skúsenosť na nezaplatenie.

Má to vôbec zmysel?

Informačné technológie sú budúcnosť a treba to ukázať aj mladým. Nie všetkých zaujímajú technológie a nie všetci sa dajú na kariéru v IT. No existuje veľa takých, ktorých IT odradí len preto, že sa v škole učia pracovať iba s Wordom či skicárom. A získať technické znalosti pomôže každému bez rozdielu profesie, keďže technológie budú stále viac a viac prítomné všade okolo nás.

Počas môjho pôsobenia v zahraničí som mnohokrát videl, akí sme my Slováci  v informatike šikovní. A celkovo si myslím, že máme šikovných technických ľudí, čo dokazuje napr. aj bohaté zastúpenie automobilového priemyslu.

Zapoj sa AJ Ty!

Po úspešne absolvovaných workshopoch teraz hľadáme ďalších ľudí, ktorí by boli ochotní poskytnúť svoj čas a vedomosti školám. Chcel by si si vyskúšať, aké to je učiť na škole? Chceš priniesť viac žien do IT? Máš nejaký nápad, ktorý by mohol byť prospešný pre budúcu generáciu? V tom prípade pošli email na [email protected]

Myslíš, že nemáš čo ponúknuť? Ak sa čo i len trochu vyznáš v IT, bude to prínosom pre všetkých. Neváhaj pomôcť slovenskému školstvu a poď naučiť dievčatá niečo zaujímavé. Vďaka skvelej podpore od Aj ty v IT, jediné, čo treba, je odhodlanie. Vráti sa ti to cez super odozvu od žiakov. A aj táto malá aktivita pomôže zlepšiť budúcnosť mladých, budúcnosť Slovenska.