Skip to content
ENTER Kurzy pre verejnost-01

Keď micro:bit vyhráva nad hokejom 1:0

Tento rok sme to na Medzinárodný deň detí poriadne roztočili! Naše kolegyne a kolega z Košíc, Banskej Bystrice a z Bratislavy sa rozbehli s projektom ENTER do troch základných škôl, aby si 85 detí mohlo poriadne užiť svoj deň. Ďalších 12 sa spolu s rodičmi nadchýnalo možnosťami micro:bitu na online workshope. A hoci v čase konania hralo Slovensko dôležitý zápas na Majstrovstvách sveta v hokeji, deti si vybrali micro:bit!

Onsite aj online workshopy sa konali v rámci projektu ENTER, ktorého dlhodobým cieľom je podpora digitálnych zručností u detí vo veku 9-14 rokov, a to prostredníctvom zoznamovania sa a programovania malého vreckového počítača micro:bitu.

RAKETOVÁ RÝCHLOSŤ UČENIA

O tom, že deťom stačí naozaj malý impulz, aby začali nasávať zručnosti a nové vedomosti priam raketovou rýchlosťou, nás presvedčili deviataci aj šiestaci na ZŠ v Ruskove, banskobystrickej Narnii a bratislavskej ZŠ Holíčska. V pripravených súťažiach a aktivitách, akou bola napríklad, závodná dráha micro:bit autíčka, si o chvíľu deti viedli oveľa lepšie ako náš kolega a od zoznámenia sa s micro:bitom po naprogramovanie prvej podmienky im to trvalo len 10 minút! Z tried sa ozýval bezprostredný výskot a radostný krik a hoci naša Betka prišla temer o hlas a Matúšovi na chvíľu vypadol na workshope aj elektrický prúd, všetci sme odchádzali s pocitom vnútornej spokojnosti.

KORUNA DŇA 

Korunu nasadil Dňu detí online workshop, vedený našou lektorkou Zuzkou Liptákovou, ktorá deťom a ich rodičom ukázala, ako pripájať k mirco:bitu aj rôzne senzory a prídavné zariadenia. Na konci workshopu sme dali deťom uhádnuť slová z osemsmerovky, a keďže boli všetci veľmi šikovní, a nevedeli sme sa rozhodnúť kto je výherca, aj na určenie celkového víťaza sme využili micro:bit! Naprogramovali sme generátor náhodných čísiel, ktorý vybral Noela ako víťaza ENTER balíčka. Ako prezradila jeho mama aj napriek možnostiam strávenia MDD a bežiacim majstrovstvám v hokeji, vyhrával v jeho prípade micro:bit s hojekom 1:0.


S MICRO:BITOM DO VESMÍRU

Detská fantázia však nebrala konca a nahlas si plánovali, na čo všetko by micro:bit vedeli využiť. Spomedzi odpovedí nás zaujala Hanka, ktorá by „zakúpila lego ku micro:bitu a postavila by raketu ako v NASA. Aj normálne by vyletela do vzduchu a potom by padla a dole na jej pristátie by sme dali vankúše. A urobili by sme aj miesto pre „kozmonauta“, to by bol lego panáčik, toho má určite každý.“ Bol to náročný deň, ale vidieť nadšené deti, púšťajúce uzdu svojej fantázii a browsujúce hneď, kde si micro:bit môžu zadovážiť, stálo za to.


KURZY PRE VEREJNOSŤ

Ak ste si práve povedali, že o takú zábavu nechcete prísť ani s vašimi deťmi, máme pre vás dobrú správu: až do konca júna sa môžete prihlásiť na sériu online workshopov pre verejnosť! Konajú sa v termínoch  8.6. (15:00 – 17:00 hod.)15.6. (od 16:00 – 18:00 hod.) vo verzii pre úplných začiatočníkov bez predchádzajúcej skúsenosti s micro:bitom a 29.6. (od 16:00 – 18:00 hod.) nadstavbový workshop pre skúsenejších. Všetky potrebné informácie a linky na registrácie nájdete na: https://enter.study/it-hodiny-pre-verejnost/

Projekt ENTER podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.