Vyhľadať
Close this search box.
blog-sm-2022

Je tu Scratch Match 2022!

Štartujeme v poradí už šiesty ročník súťaže v kreatívnom programovaní dievčat vo veku 8-15 rokov SCRATCH MATCH.

Môžete v nej získať nielen nové zručnosti, zážitky a kontakty, ale aj zistiť, že dokážete zvládnuť oveľa viac, ako ste si mysleli. A keď správne zapojíte váš talent a kreativitu, môžete dokonca vyhrať zaujímavé ceny!

Aby ste sa v súťaži ľahšie orientovali, aj tento rok sme pre vás pripravili:

  • samostatnú webstránku scratchmatch.sk, na ktorej nájdete všetky dôležité informácie o programovacom jazyku Scratch, históriu, harmonogram a pravidlá súťaže, odporúčania na zaujímavé linky, pripravované workshopy, ako aj motivačné videá s užitočnými radami,
  • projektový kalendár – ktorý vám pomôže rozložiť si sily a naozaj sa na súťaž dôkladne pripraviť, aby ste sa nemuseli stresovať s termínom odovzdania projektov. S nadhľadom vás prevedie prípravným obdobím a žiadny z dôležitých termínov vám už neujde. Najlepšie je, keď si kalendár stiahnete, vytlačíte a doma pripnete na viditeľné miesto.

Tento rok sme si pre vás prichystali aj novinku, ktorou bola unikátna príležitosť pre dievčatá, aj rodičov, opýtať sa na všetko, čo vás o súťaži zaujíma, a to prostredníctvom live eventu SCRATCH MATCHing na našej facebookovej stránke Aj Ty v IT, ktorý sa konal 10. februára o 17:00 hodine. Stretli ste sa s lektorkou Scratchu, minuloročnou víťazkou a aj zástupkyňou poroty. Ak ste live stretntutie nestihli, môžete si pozrieť záznam z podujatia.

Na zvládnutie a naprogramovanie vášho projektu máte ešte čas do konca marca, termín pre odovzdanie hotového projektu je 31. marca 2022.

EŠTE SCRATCH NEPOZNÁTE? NEVADÍ, RADI VÁS HO NAUČÍME!

Ak Scratch ešte nepoznáte, alebo si nie ste isté niektorými jeho funkciami, ponúkame vám už tradične aj online workshopy. Pre začínajúce Scratcherky máme k dipozícii základný kurz, pre skúsenejšie ponúkame Scratch kurz pre pokročilé. Z aktuálnej ponuky si môžete vybrať tieto kurzy:

25. januára – 22. februára – SCRATCH I. WORKSHOP PRE ZAČIATOČNÍČKY (8-11 ROKOV)
2. a 4. februára – SCRATCH I. WORKSHOP PRE ZAČIATOČNÍČKY (8-11 ROKOV)
9. februára – SCRATCH VALENTÍNSKA POHĽADNICA PRE ZAČIATOČNÍČKY
21. februára – SCRATCH II. KURZ PRE POKROČILÉ (12-15 ROKOV)
21. marca – 19. apríla – SCRATCH III. KURZ PRE POKROČILÉ
22. marca – SCRATCH VEĽKONOČNÁ POHĽADNICA PRE ZAČIATOČNÍČKY
23. marca – SCRATCH VEĽKONOČNÁ HRA PRE POKROČILÉ
30. marca – 27. apríla – SCRATCH II. KURZ PRE MIERNE POKROČILÉ
31. marca – 5. mája – SCRATCH I. KURZ PRE ZAČIATOČNÍČKY

MALÉ OHLIADNUTIE ZA SÚŤAŽOU

A keď už  máme to desiate výročie, prečo sa na chvíľu tiež neohliadnuť, ako sme so súťažou rástli. je Scratch Match vznikol v roku 2017 v spolupráci s organizáciou Skool a jej prvý ročník sa konal na medzinárodnej úrovni – popri Slovensku sa ho zúčastnili aj dievčatá z Maďarska a Poľska. Od malej súťaže pre 20 dievčat, sme sa postupne prepracovali k viac ako 90 dievčatám v roku 2021. Súťaž sme rozšírili o kategóriu mladších dievčat a vytvorili sme samostatné kategórie pre jednotlivcov a trojčlenné tímy – súťaž tak realizujeme až v 4 kategóriách. Od roku 2017 sa do súťaže zapojilo spolu 315 dievčat a vytvorili spolu vyše 200 projektov.

SÚŤAŽ OČAMI JEJ DLHOROČNEJ PROJEKŤÁČKY ZUZKY OKÁLOVEJ

„Najviac si spomínam na rok 2018, kedy som SM robila prvýkrát ja a veľmi príjemne ma prekvapila atmosféra na finále, ako sa tam dievčatá navzájom spoznali, konečne stretli iné dievčatá s rovnakými záľubami, vymieňali si kontakty. Aj to, ako dokázali rozprávať a prezentovať pred toľkými ľuďmi ako ich programovanie baví, s akými potiažami sa stretli a ako ich vyriešili. Následne výherný tím a výherkyňa z kategórie jednotlivec, vyhrali ako prvé miesto víkendový pobyt v BA, a tak sme spolu strávili krásne tri dni, kedy okrem návštev IT spoločností, kde sa dozvedeli veľa o spoločnosti, stretli zaujímavé ženy na IT pozíciách či boli ohúrené priestormi, ktoré majú zamestnanci k dispozícii, mali aj zábavu vo forme virtuálnej reality, plavby loďou po Dunaji, spoznávanie Bratislavy, paddleboardy. Boli s nimi aj rodičia, ktorí ma určite doteraz preklínajú, lebo som ich prechádzkou po celej Bratislave nadobro zničila. S dievčatami som bola aj neskôr v kontakte, prihlásili sa do súťaže opäť a opäť sa umiestnili.“

A najvtipnejší moment? Asi ten, keď naša Zuzka išla poslať výhru jednému z umiestnených dievčat a zistila, že sú z rovnakého paneláku. Odvtedy verne navštevuje všetky naše workshopy.

PARTNERI SÚŤAŽE:

MEDIÁLNY PARTNER: