Vyhľadať
Close this search box.
blog-10-rokov

Do roka 2022 jubilejne

Aj Ty v IT vstupuje do nového roka 2022 jubilejne, pripomína si 10. výročie svojho založenia. Aká bola uplynulá dekáda a čo nás čaká ďalej?

Tému dievčat a žien v IT sme začali otvárať na jeseň v roku 2012. Na vysokých školách ich vtedy študovalo máličko, len 3-5 % zo všetkých študentov. A rovnako na tom boli aj ženy v IT firmách. Často sme počúvali, že riešime neexistujúci problém. No nevzdali sme to.

Doteraz si pamätám prvú diskusiu Aj Ty v IT, ktorú som pripravovala pre stredoškoláčky. Celú noc som tŕpla, či prídu nejaké dievčatá, ako to bude prebiehať, či sa rozprúdi diskusia. Na registračnom hárku bolo 15 mien.

Nakoniec ich prišlo 38. A pýtali sa. Veľa sa pýtali!

Otvoril sa mi tak úplne nový svet. Zistila som, že problémom nebol nezáujem dievčat o IT, ale to, že sa IT nezaujímalo o dievčatá.

 

AjTyIT_diskusne-forum_nahlad

Náš celkom prvý vizuál.

Desať NEUVERITEĽNÝCH rokov

Keď sa obzriem za tými desiatimi rokmi späť, vidím obrovské množstvo práce a úsilia, ktoré za nami stojí. Podarilo sa nám dosiahnuť veľa. Nezmenili sme len čísla na IT fakultách, na ktorých už dnes študuje približne 15 % študentiek. Naštartovali sme zmenu vnímania spoločnosti o tom, že ženy majú v IT svoje miesto. A zmenili sa aj samotné dievčatá a ženy, v ktorých životoch – nielen kariérnych ale aj osobných – sa technológie vďaka nám stali ich pevnou súčasťou.

Čaká nás ešte veľa práce, som však hrdá na to, že sme sa nám v prvej dekáde podarilo vybudovať silnú a životaschopnú organizáciu so skvelým tímom ľudí, ktorým záleží na tom, aby sme všetci mali rovnaké príležitosti a prístup k technickému vzdelaniu. A rovnako, že nám podarilo vytvoriť komunitu ľudí, partnerov a firiem, s ktorými zdieľame rovnaké názory a ktorí nám pomáhajú meniť Slovensko. Partneri sú pre nás základom našej práce.

Dôvod na oslavu

Pre mňa osobne je to splnený sen. Naplno si to uvedomujem, keď vidím naše výsledky, čítam a vnímam reakcie dievčat, žien a organizácií na naše aktivity. Robím s ľuďmi, ktorých si veľmi vážim, s ktorými rada diskutujem aj s ktorými sa rada smejem. Ďakujem vám všetkým.

Poďme tento náš jubilejný rok spolu poriadne OSLÁVIŤ!