Skip to content
BLOG - GD 2022 2

Deväť rokov s Girl´s Day

alebo Ako dievčatá na Slovensku získali svoj deň

Girl´s Day (GD) je jedno z prvých podujatí, ktoré sme ako organizácia pripravili pre stredoškoláčky vo veľkom rozsahu. Po prvých workshopoch a kontaktoch na školách nás v roku v roku 2014 oslovila partnerská orgnizácia NATE (Women in Science) z Maďarska, či by sme sa nepridali k iniciatíve Girl´s Day vrámci spoločného V4 grantu.

Popri nás a NATE tam boli ešte Perspektywy z Poľska a Gender Studies z Českej republiky. Už vtedy sa jednalo o skvelú ideu kariérneho dňa pre stredoškoláčky, ktoré mohli navštíviť priamo IT firmy. „Bála som sa však, či nájdeme dosť firiem, ktoré sa budú chcieť pridať. Nakoniec sa nám podarilo spolu vytvoriť viac ako 400 miest, takže potom som sa zas obávala, či nájdeme dosť dievčat, ktoré sa budú chcieť registrovať. Našťastie aj tie sa našli a všetko super dopadlo,“ spomína po rokoch na prvý ročník GD riaditeľka a zakladateľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

PROJEKTOVÉ MANAŽÉRKY

Keď na niečo spomínate, z odstupu rokov na vás pôsobí najmä spomienkový optimizmus. Pravdou však je, že sa z projektu Girl´s Day stal krásny, ale rozsiahly celoslovenský projekt, ktorý si doslova vždy „oddrela“ jeho projektová manažérka. Na tomto poste sa v Aj Ty v IT vystriedali štyri. Prvé roky ťahala projekt Petra Kotuliaková, po nej ho prebrala a ďalej piplala Boba Dančová, kým na tri roky nezakotvil u Zuzky Okálovej. Tohtoročné podujatie už s rešpektom a novou chuťou i energiou pripravuje Megie Marcinčinová.

PRÍPRAVY GD

Prípravy GD začínajú asi šesť mesiacov pred samotným podujatím. Najskôr pozvoľna, oslovovaním spoločností, vysokých škôl a univerzít, ktoré s nami spolupracujú už niekoľko rokov. S každým ročníkom sa však snažíme pre GD získať aj nových partnerov. Keď si potvrdíme spoluprácu, prichádza na rad samotná organizácie daného dňa. To už sa ale začína pomaly dvíhať vietor a udalosti začínajú naberať spád. Do projektovej komunikácie začínajú pribúdať stredné školy, gymnáziá i samotné dievčatá, ktoré oslovujeme naprieč celým Slovenskom. A marketing. Tvorba nekonečných vizuálov, plagátov, postov, mailingov, kampaní. Je to náročné pre všetky zainteresované strany, no na konci je úžasné vidieť, ako sa v jeden deň dokáže spojiť vyše 70 (niekedy dokonca konkurečných) spoločností s jediným cieľom – pritiahnuť viac dievčat do IT. Alebo pri živom vysielaní vedieť, že vás sleduje a vy sa prihovárate v tej chvíli takmer 900 dievčatám.

DEŇ D

To je presne ten deň, ku ktorému smerovalo všetko niekoľkomesačné úsilie. Uvedomujeme si váhu zodpovednosti a dôveru partnerov, ktorí investovali do príprav podujatia svoj čas, energiu aj financie. V tento deň už stojíme v oku hurikánu a už sa len prizeráme ako sa všetko „deje“ a doslova točí. Nemôžeme byť na všetkých podujatiach, ktoré sme s láskou piplali, nevidíme reakcie dievčat za obrazovkou živého prenosu z Girl´s Day štúdia. Všetko je už dané a nemáme už na to vplyv. Riešime však situácie, ktorým sa z rozkmitaného kola podarilo vypadnúť. Niekedy nám pre svoju komickosť dokonca vylúdia na tvári úsmev. S posledným telefonátom a ukončeným programom pohyb ustáva. Úľavne, avšak plné endorfínov si vydýchneme. Zvládli sme to!

TRAPASY

Trapasov alebo komických situácií sme už zažili viac. Stále s úsmevom spomíname na to, ako nám spadol celý registračný systém hneď v prvých piatich minútach od spustenia registrácií pre veľký záujem dievčat, pretože sme nečakali, že sa budú chcieť všetky registrovať naraz. Bolo ich až 1200! V priebehu pár minút sme dostali stovky mailov a dovolať sa nám nedalo ešte pár hodín. Tiež sme sa poučili, že nie je ideálne spúšťať registrácie o polnoci. Zo situácie sme sa samozrejme poučili a dnes už robíme všetko pre to, aby sa nezopakovala.

ČO NA GD MILUJEME

Niekedy si možno ani sami neuvedomujeme, aký veľký dosah má náš projekt. „Pamätám si, ako sa ma raz bratranec medzi rečou spýtal: „Vy robíte to GD, že? Jasné, vás poznám, všetky baby z našej školy tam chodia,““ spomína s úsmevom Zuzka Okálová. Naozaj nás mnoho ľudí pozná práve vďaka tomuto projektu. „Keby som mohla vrátiť čas, želala by som si, aby GD existovalo už v čase, keď som sama navštevovala strednú školu.“

VÝZVY PANDÉMIE

Rok 2020 bol GD špeciálny a testoval našu flexibilitu celkom novým spôsobom. Siedmy ročník sme vlastne pripravili dvakrát, keďže sme ho pôvodne organizovali na jar, no pre koronavírus sme ho presunuli na október. Pre pandemickú situáciu sme sa rozhodli po prvýkrát vyskúšať podujatie aj online. A napriek počiatočným pochybnostiam sme radi, že sme sa do toho pustili a dievčatá o unikátnu príležitosť nahliadnuť do IT, hoci inak, neprišli.

Pretože sú jednoducho projekty, ktoré len tak nepustíte. A toto je ten náš! Predstavte si, že ani naši partneri sa nezľakli, hoci nič podobné dovtedy ešte nerobili. Nie je to úžasné? Fakt, že sa nám podujatie podarilo pripraviť a sledovalo ho takmer 900 dievčat bol pre nás malým víťazstvom. A priaznivé spätné väzby, ktoré dostávame, sú veľkou satisfakciou. Keď študentka napíše, že jej tento deň otvoril oči a teraz už vie, že IT je presne to, čo chce robiť v budúcnosti, vieme, že to, čo robíme, má zmysel…

 

Viac informácií o projekte a tohtoročnom programe nájdete na: www.girlsday.sk

Ako GD vyzeral v roku 2021: