Vyhľadať
Close this search box.
blog-zs

Rozvíjame digitálne zručnosti dievčat na základných školách

Pre naše najmladšie sme v tomto školskom roku zorganizovali vyše 130 podujatí, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 1350 dievčat.

V snahe podporiť digitálne zručnosti a tvorivé myslenie medzi dievčatami na základných školách sme usporiadali rôzne vzdelávacie podujatia a workshopy. Tieto podujatia ponúkli dievčatám možnosť objaviť a naučiť sa viac o rôznych technologických témach a nástrojoch. Zameriavali sme sa na rôzne témy od programovania a robotiky po grafický dizajn a bezpečnosť na internete. Zorganizovali sme vyše 130 podujatí, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 1350 dievčat.

Obľúbenou a stálou témou pre najmladšie dievčatá sú Ozoboty – malé roboty, ktoré dievčatám umožňujú naučiť sa základy programovania a logického myslenia prostredníctvom tvorby trás a príkazov pre robota. Na základné školy sme priniesli aj LEGO Spike stavebnicu, ktorá kombinuje stavebné kocky so základmi programovania. Témy, ktoré sme doteraz školili na stredných školách, prispôsobujeme už aj pre základné školy, a tak sme tento školský rok vyskúšali online bezpečnosť a grafický program Canva a budeme v tom pokračovať aj v budúcom školskom roku.

V rámci projektu ENTER sme na školy išli s workshopmi micro:bit pre začiatočníčky aj pre pokročilé. Novinkou sú micro:tour, počas ktorej predstavíme deťom micro:bity zábavnou formou, kedy musia riešiť úlohy a postupne tak získavať indície pre finálne heslo. Tento nový formát sa stretol s veľmi dobrou odozvou a plánujeme v ňom vo veľkom pokračovať aj v ďalšom školskom roku.

Našou obľúbenou stálicou medzi témami je programovanie v Scratchi. V novembri sme uskutočnili podujatie Scratchaton a v januári sme následne začali sériu intenzívnych workshopov pre začiatočníčky a pokročilé s cieľom motivovať dievčatá, aby sa zapojili do súťaže Scratch Match. Ako dopadla si prečítajte v osobitnom blogu.

Hoci je naším cieľom stretávať sa s dievčatami najmä osobne, pokračujeme aj v školeniach online, ktoré umožňujú dievčatám z celého Slovenska pripojiť sa a naučiť nové témy. Skúsili sme Kodu Game Lab, Stencyl, Hry s umelou inteligenciou či Python korytnačiu grafiku. Jednoznačne najväčší záujem zaznamenala téma vytvárania vlastných hier v Robloxe.