Vyhľadať
Close this search box.
blog-sm

Slovenské dievčatá zo základných škôl predstavili pozoruhodné programátorské projekty

Naša súťaž Scratch Match ukončila v sobotu 27. mája svoj siedmy ročník a potvrdila, že mladé Slovenky vedia pretaviť svoju kreativitu do zaujímavých počítačových hier či rozprávok.

Hlavným cieľom súťaže je motivovať dievčatá na základných školách k objavovaniu sveta technológií, a to prostredníctvom jednoduchého programovacieho jazyka Scratch. Medzi výtvormi nechýbal vtipné aj náučné animácie či počítačové hry.

„Scratch je skvelá cesta, ako predstaviť dievčatám blokové programovanie. Tento jazyk je jednoducho ovládateľný a preto ľuďom umožňuje rýchlo si osvojiť základné príkazy programovania,“ vysvetlila výkonná riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková. Dievčatá mohli súťažiť v dvoch vekových kategóriách – od osem do jedenásť rokov a od dvanásť do pätnásť rokov. V oboch vekových skupinách súťažili zvlášť jednotlivkyne a tímy.

Finále potvrdilo zvyšujúcu sa kvalitu

Do siedmeho ročníka sa prihlásilo celkovo 58 projektov, pričom do finálneho kola postúpilo 17 najlepších. Dievčatá sa v sobotňajšom finále v Novej Cvernovke postavili pred odbornú porotu, ktorej odprezentovali svoje výtvory.

O celkových víťazoch rozhodovali porotci a porotkyne Petra Rejchrtová zo spoločnosti AccentureMatúš Kováčik z Erste DigitalGustav Budinský z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a Ivana Halpert z Aj Ty v IT.

„Tento rok sme zaznamenali skutočne výrazný skok v kvalite smerom nahor. Pravdou je, že v minulosti sme sa stretávali častejšie s tým, že naprogramované počítačové hry boli skôr o sledovaní ako o skutočnom hraní. Teraz to bolo opačne,“ skonštatovala porotkyňa Ivana Halpert z Aj Ty v IT.


Aké boli oceňované projekty?

Spomedzi tímov vo vekovej kategórii od osem do jedenásť rokov vyhrali dievčatá Lucia Chynoranská, Aneta Miklovičová a Elena Bajnoci. Ich skupina s názvom Girls from 2012 predstavila animáciu s vtipným využitím známych rozprávkových postavičiek.

Spomedzi jednotlivkýň mladšej kategórie zvíťazila Mária Anna Gergeľová s projektom s názvom Hudba. Animácia spojená s kvízovou hrou bola prepojená na pútavú náučnú tematiku.

Medzi tímami vo vyššej vekovej kategórií od dvanásť do pätnásť rokov bodovali najviac Orsolya Szabó, Viktória Žatková a Júlia Kohut s názvom skupiny VOJ Team. Dievčatá naprogramovali náučnú zemepisnú hru, v ktorej mali ľudia hádať, ako sa správať pri stretnutí s rôznymi druhmi zvierat.

Kategóriu jednotlivkýň vyhrala za staršie dievčatá Lívia Brunclíková s projektom Chatuj s botmi, v ktorom majú ľudia šancu konverzovať s dvoma chatbotmi s rôznymi charakterovými črtami.

Viac o súťaži

Scratch Match vznikol v roku 2017. Na prvom ročníku spolupracovalo Aj Ty v IT  s maďarskou organizáciou Skool a tohto pilotu sa popri Slovensku zúčastnili aj dievčatá z Maďarska a Poľska. Ďalej už súťaž pokračovala na lokálnej úrovni, kedy sa od malého eventu pre 20 dievčat, postupne prepracovala k takmer sto zapojeným školáčkam ročne. Súťaž sa zároveň rozšírila o kategóriu mladších dievčat a vytvorili sa samostatné kategórie pre jednotlivcov a trojčlenné tímy.

Kompletné výsledky Scratch Match 2023


Kategória: Mladšie dievčatá – jednotlivci 

1 miesto: Maria Anna Gergelova – Hudba, ZŠ Benkova, Nitra
2. miesto: Sára Janeková – Triedenie smetí, ZŠ s MŠ Hradná, Liptovský Hrádok
2. miesto: Elizabeth Jirásková – Bláznivý melón, ZŠ Dr. Ivana Dérera, Bratislava


Kategória: Mladšie dievčatá – tím 

1. miesto: Girls from 2012 (Lucia Chynoranská, Aneta Miklovičová, Elena Bajnoci) – Lulu, Anet, Ela, ZŠ s MŠ, Zavar
2. miesto: Stars (Sofia Gerhátová, Rebeka Gerhátová, Táňa Ondrášeková) – Veľká noc so slovenčinou, ZŠ s MŠ Trnková 1, Bratislava
2. miesto: The Girls (Alžbeta Kaňková, Linda Besedová, Laura Gálová) – Psík DOT, ZŠ s MŠ Trnková 1, Bratislava


Kategória: Staršie dievčatá – jednotlivci 

1. miesto: Lívia Brunclíková – Chatuj s Botmi, ZŠ Benkova, Nitra
2. miesto: Ivana Dreveňáková – Pomôž Vladovi, ZŠ s MŠ, Liesek
3. miesto: Viola Lepejová – Escape Room, ZŠ Ľudovíta Štúra, Modra


Kategória: Staršie dievčatá – tím 

1. miesto: VOJ Team (Orsolya Szabó, Viktória Žatková, Júlia Kohut) – Bez internetu, Gymnázium a ZŠ Sándora Máraiho, Košice
2. miesto: Štvrtočanky 2023 (Iveta Mirgová, Nikola Jozefčáková, Diana Kokoruďová) – White Beard the Treasure Hunter, ZŠ Spišský Štvrtok
3. miesto: IT Capyslays, (Barbora Cichá, Tamara Bodnárová, Nela Sikorai) – Ekocapy, ZŠ Jána A. Komenského, Michalovce