Vyhľadať
Close this search box.
blog-samaj-skola

Začať s IT je ideálne na strednej škole

Maturovala som v roku 2008. O 8 rokov neskôr som sa na strednú školu vrátila, aby som sa stretla s dievčatami a diskutovala s nimi o možnostiach, ktoré majú v oblasti informačných technológií.

Počas dvoch dní som viedla workshopy, kde som sa najskôr v Žiari nad Hronom a potom v Banskej Bystrici snažila vysvetliť dievčatám, o čom je práca v IT a aké sú príležitosti. Na začiatku každého workshopu som najskôr povedala o sebe kto som a čo robím. Potom som chcela vedieť od dievčat to isté – kto sú a čo by chceli robiť.

 

Najpopulárnejšia je medicína, matematika je strašiak

Tiež som chcela študovať medicínu podobne ako takmer polovica dievčat v skupinách, ktoré som mala. Odradilo ma však veľké množstvo biológie a chémie, ktoré sa mi nechcelo ani len prečítať. Na medicínu by sa to bolo treba dokonca naučiť! Preto som si vyberala skôr predmety ako matematika a informatika, kde to stačilo pochopiť.

Takto sme pracovali s prváčkami a druháčkami na Gymnáziu v Žiari nad Hronom. Väčšina z nich chce študovať medicínu.

Dievčatá, ktoré boli rozhodnuté sa vybrať technickým smerom, opakovali to isté – boja sa matematiky. Odporúčam prečítať si blog Čo hovorí prváčka na matiku na FIITke od Dominiky. S matematikou je to tak, že treba prísť na prednášku, kde vám princípy niekto vysvetlí a doma si sadnúť a počítať. Ak to neurobíte, tak neprejdete. To isté však platí pre každý predmet, aj pre takú anatómiu na medicíne, nie?

 

Chcem byť IT. Čo mám robiť?

Workshopy, ktoré sme pripravili s kolegom Mariánom, previedli baby základmi programovania v html. Ukázala som, ako funguje vzdelávanie online, kde nájsť dobrý kurz a čo sa v ňom naučiť. Keďže čas na vytvorenie dobrého webu som obmedzený, tak som im ho ukázala len v skratke.

Ak tieto podujatia namotivovali nejaké dievčatá k tomu, že sa IT chcú ďalej venovať, teraz majú tú možnosť. Tie, ktoré mi napísali svoj email, dostanú zadania. Najskôr prejdeme HTML, CSS, JavaScript cez online kurzy. Vytvoria si webové stránky. Potom dostanú zadania, kde budú pracovať s CMS systémami, inštalovať ich budú, samozrejme, do cloudu, nech sa zoznámia aj s tým. Tie, ktoré vydržia a budú zadania robiť, sa dostanú aj k programovaniu mobilných aplikácií.

Po workshope na Gymnáziu v Banskej Bystrici.

 

Vzdelávať treba aj chlapcov

Na Gymnáziu v Žiari nad Hronom sme sa stretli nielen s dievčatami. Dodatočne sme vďaka akčným učiteľom zorganizovali aj diskusiu s maturantmi, kam prišli samí chlapci. Keďže už boli rozhodnutí študovať IT, bavili sme sa hlavne o tom, kam ísť študovať, čomu sa venovať popri škole a na aký odbor sa zamerať. S chalanmi sme sa dohodli, že rovnako dostanú materiály, kde sa online vzdelávať.

Maturanti z Gymnázia v Žiari nad Hronom, ďalšia generácia informatikov.

O tom, ako sa dievčatám a chalanom darí a či je možné sa základy IT naučiť aj doma, budem informovať v ďalších blogoch.