Skip to content

Ako vyzerá naša (ne)spolupráca s firmami?

Veľa firiem chce rýchle riešenie. Našťastie sú aj také, ktoré vedia, že musia investovať trochu svojho času, aby to riešenie vôbec prišlo.

„Váš projekt je super! Radi by sme sa pridali, môžeme to prediskutovať?“, čítam mail od spoločnosti XY.

Ááá, takéto maily mám rada, veľakrát znamenajú, že budeme môcť dievčatám ponúknuť nový workshop, stretnutie so zaujímavou ženou alebo niečo iné, zaujímavé.

Mylné predstavy niektorých firiem

Začiatok stretnutia je však zlý: „Veľmi sa nám páči, čo robíte. Práve hľadáme nové kolegyne, ale žiadnu nemôžeme nájsť. Môžete nám dať kontakt na nejaké čerstvé absolventky IT vysokej školy?“

Hm. Tak vysvetľujem, že ich nevedia nájsť preto, lebo je ich veľmi málo a aj to málo je firmami rozchytané ešte počas školy. Ďalej vysvetľujem, čo robíme preto, aby ich bolo viac. Ale nepadá to na úrodnú pôdu.

Dialóg, alebo presnejšie dva paralelné monológy, pokračujú zaujímavo – ja vysvetľujem, ako môžeme spolupracovať, aké máme výsledky a pripravené aktivity. Pán zo spoločnosti XY opakuje svoju mantru, ako nemôže nájsť žiadnu ženu developerku a opakovane žiada kontakt na končiace študentky.

Nie sme personálna agentúra

Celé toto stretnutie je divné. Končím ho konštatovaním, že si nás asi pomýlil s personálnou agentúrou a odchádzam. Stratila som hodinu času a získala ďalšieho borca do kolónky „Som profík. Viem pomenovať problém, fandím vášmu riešeniu, ale nečakajte odo mňa akúkoľvek aktivitu. Chcem len výsledok.“

Spoluprácu s firmami potrebujeme, vyhľadávame ju a aktívnej spolupráci sa veľmi tešíme. Znamená pre nás ďalšie projekty, ktoré môžeme školám a dievčatám ponúknuť. Znamená pre nás to, že firmy vnímajú našu „prácu“ ako potrebnú a dobrú.

Ako nás teda firmy môžu podporiť?

      Pripravujeme s nimi workshopy na „ich“ témy, teda v oblasti, ktorej sa venujú. Základy programovacích jazykov, siete, hardvér, hocičo, čo vieme rozumne priblížiť dievčatám a ukázať im, že aj to ťažko vysloviteľné slovné spojenie má svoj pekný a logický základ.

      Ak majú firmy na IT pozíciách ženy, pozývame ich do škôl na stretnutia so študentkami – lepšie jedna ajťáčka naživo ako žiadna na peknom papieri. 🙂

      Pomáhajú nám s tlačovinami, s grafikou, s darčekovými predmetmi, s „nakódením” niektorých častí webu… s hocičím, čo je pre nich bežné, ale pre nás je to „ťažký“ náklad, na ktorý musíme zháňať peniaze.

      Snažia sa nás podporiť cez 2 %, cez Dobrú krajinu, priamymi darmi. Spolupracujeme s firmou, ktorej žena, riaditeľka, nám každý rok pošle 500 eur, keďže sú naozaj malou spoločnosťou. Za týchto 500 eur vieme pripraviť viacero workshopov po Slovensku aj s dopravou. Workshopy na ich „domácu“ tému vedú ľudia, ktorí takto prezentujú aj svoju firmu a prácu. Obidve strany, my aj oni, sú spokojné. A časom budú väčší, s väčším počtom žien, a budú nám môcť poslať viac peňazí. 🙂

      Rozprávajú o nás – každá zmienka nám môže priniesť nový kontakt či región, ktorý vieme pokryť.

Máme štastie, že spolupracujeme so skvelými firmami, ktoré naozaj majú chuť pomôcť. Aj toutou cestou sa im chceme poďakovať za ich energiu a hlavne čas, ktorý nám venujú.

Na Slovensku máme veľa šikovných dievčat. Veľa z nich však IT odvetvie pozná len okrajovo, nevie, čo je naozaj vo vnútri. Majú dobrú „hlavu”, nemajú však odvahu vrhnúť sa niekde, o čom počujú len veľa vtipov s hlavným motívom, že žena tu nemá svoje miesto. Nedivte sa im, že váhajú.

Spolu im môžeme pomôcť. A tak pomôžeme i vám. Stačí jeden mail na [email protected] a prediskutujeme to. 🙂 Len prosím nezačnite, že hľadáte nové developerky. 🙂