Skip to content

Poľudštime IT peknými sukňami

(názov blogu je zvolený zámerne v tejto forme)

Aj Ty v IT sa venujem už tretí rok. Malý lokálny projekt na bratislavskej FIIT-ke sme rozbehli, keď mala fakulta dlhodobo 3 % študentiek. Ach. A stav sa nezlepšoval.

Tak sme začali oslovovať stredné školy, dievčatá a zároveň aj chalanov, jasné. Najprv jednoduchými stretnutiami – vidieť ženu na IT pozícii bolo pre mnohých z nich zaujímavé a boli zvedaví, ako tá „žena” vyzerá. Môže vôbec informatička vyzerať dobre? 🙂

Žena v IT: vyhynutý druh?

Štatistiky nám hovoria o cca 20 % ženách na IT pozíciách na Slovensku. Myslíme naozaj IT pozície, nie pozície v IT firmách na marketingu a HR. Na spomínanej FIIT-ke ročne končili 2 – 3 dievčatá, niekedy sa „urodilo“ až cca 5 ks, niekedy a v niektorých odboroch žiadna.

Toto môžeš s nami zažiť

Pridali sme teda workshopy pre dievčatá, diskusie, urobili sme web, dávame dokopy zoznamy profesií, informujeme, presviedčame. Publikujeme články o ženách v IT, aby spojenie „žena a IT“ bolo časom normálne a nevyvolávalo stále tie podivné úsmevy, alebo v tom lepšom prípade, obdivné dvíhanie obočia.

Ozývajú sa nám stredné školy, ktoré si uvedomili, že tu je nejaký problém (slabý záujem dievčat o IT) a chcú ho riešiť. Veľa pedagógov si uvedomilo, že im naozaj pomáhame – ponúkneme im hotový produkt, zrealizujeme ho, a to všetko s úžasnou odozvou dievčat. A spätne sa nám pedagógovia ozývajú, ako im rastú počty chlapcov i dievčat na seminároch informatiky.

Som free a finančne nezávislá

Takže odkaz pre dievčatá: IT je profesia ako každá iná. S IT však viete nájsť bez problémov zamestnanie a môžete mať dobrý plat. Keď vás šéf naštve, môžete sa zbaliť, odísť a nájsť si ďalšiu robotu v pomerne krátkom čase. Môžete veľa cestovať, stále sa niečo nové učiť. Čo je super, ako baba môžete okolie vždy ohúriť svojimi znalosťami – oni nič nečakajú, preto je aj drobná znalosť vždy šokom. IT je vaša brána do sveta.

Preto je tu Aj Ty v IT. My si naozaj myslíme, že vám – dievčatám, môžeme zmeniť život a ukázať vám svet. Tak sa nad tým zamyslite.

A na záver: momentálne na FIIT študuje 12 % dievčat. Not so bad, hm? ☺