Vyhľadať
Close this search box.
blog-hour-of-code

Zahájili sme Hour of Code s generálnym riaditeľom Microsoftu ČR a SR Rudolfom Urbánkom

Dve bratislavské školy a spolu takmer 30 dievčat, to bola tohtoročná výzva pre generálneho riaditeľa Microsoft ČR a SR Rudolfa Urbánka. Celosvetová inicatíva Hodina kódu – Hour of Code v rámci týždňa vzdelávania a informatiky (3. – 9. decembra 2018) sa viedla v tématike #minecraft.

Hodinu kódu organizovalo naše združenie Aj Ty v IT v spolupráci s Microsoft, pričom pre Microsoft organizujeme aj Akadémiu programovania. „Nielen Slovensko, ale celý svet rieši problém s nedostatkom dievčat a žien na IT pozíciách. Potrebujeme odstraňovať predsudky a bariéry, ktoré im vstup na IT trh komplikujú. Čím skôr s nimi začíname pracovať, tým lepšie výsledky vieme dosiahnuť. Preto aj tohtoročnú Hodinu kódu u nás venujeme malým slečnám, z ktorých nám vyrastú skvelé a šikovné odborníčky. Aj keď nebudú priamo v IT oblasti, každá z nich potrebuje digitálne zručnosti, aby si mohla nájsť v budúcnosti prácu,“ hovorí Petra Kotuliaková, naša riaditeľka Aj Ty v IT.

Európska únia odhaduje, že do roku 2020 bude vytvorených ďalších 500 000 pracovných miest v IT oblasti, ktoré bude problematické obsadiť. Nárast pracovných pozícií v IT je každoročne o 3 %. Už teraz je však badateľný nedostatok odborníkov a univerzity rovnako nedokážu pripraviť dostatočné množstvo absolventov. Z celkového predpokladaného počtu IT pracovných miest, až 226 000 z nich bude do roku 2020 na úrovni manažmentu riadenia IT.

Je teda viac než potrebné, aby dievčatá nadobúdali digitálne zručnosti už na základných a stredných školách. Projekt Hodina kódu sa začal ako hodinový úvod do informatiky s cieľom ukázať, že ktokoľvek sa môže naučiť základy  informatiky. Odvtedy sa celosvetové úsilie na oslavu informatiky, počnúc jednou hodinou programovacích aktivít, rozširuje do všetkých spoločenských oblastí. Aktuálne kampaň podporuje vyše 400 partnerov,  200-tisíc pedagógov vo viac ako 180 krajinách.

Dievčatá môžu nadobúdať zručnosti aj na našich ostatných podujatiach, ktoré organizujeme. Sledovať ich môžete u nás v sekcii Podujatia.

Kompletnú galériu fotiek nájdete na našom Facebook Page profile.