Vyhľadať
Close this search box.
woman

Vyskúšala som programovať s Django Girls

Bude karma, ktorú som počas doterajšieho života nazhromaždila, dostatočná na to, aby som sa dostala na jednodňový workshop, kde ma zadarmo naučia základy programovania? To bola otázka, ktorú som sa sama seba pýtala od minúty, keď som vyplnila svoju prihlášku na Django Girls workshop. Čakajúc na odpoveď som si opakovala 2 a ½  dôvodu, kvôli ktorým som tam naozaj chcela ísť.

1. Zvedavosť

Som stvora od prírody zvedavá. Konzola ma fascinovala, odkedy som ju prvýkrát videla v akcii. Pre nezasvätených: to je tá čierna obrazovka, ktorá sa vám objaví, keď stlačíte Windows tlačidlo a do vyhľadávania napíšete cmd (tak to aspoň funguje pre Windows 7). Ani som netušila, ako sa tomu hovorí, no neskutočne ma zaujímalo, na čo to slúži. Taktiež moje abstraktné myslenie stále hľadalo mágiu za tým, ako sa kód dostane na internet a stane sa z neho stránka.

2. Pragmatickosť

Ako zdravo pesimistický mileniál (ľudia narodení po roku 1980), čakajúci, kedy ho nahradia stroje, som vyhodnotila, že v kóde môže byť budúcnosť. Tak som sa rozhodla túto možnosť bližšie preskúmať.

2 ½.

Zdroj, z ktorého som sa dozvedela o Django Girls má takmer dva metre a hrivu svetlohnedých vlasov. Zhodou okolností je to môj priateľ a zhodou okolností IT je jeho džungľa. Muži nás stále v tech svete počtom prevyšujú, no často sú to práve oni, kto nám, ženám, doň otvoria dvere.

Deň D

Tak som v nedeľu o ôsmej ráno cez nevyspaté oči žmúrila do obrazovky v preplnenej miestnosti. V mojej skupine sme boli tri: úplná programovacia začiatočníčka, namakaná stredoškoláčka-informatička a ja, čo som vďaka pár lekciám na on-line kurze bola schopná dešifrovať aspoň základné úkony.  

 

gjango

Poctivo sme sa pustili do lúskania manuálu za pomoci nášho neskutočne trpezlivého mentora, ktorý nemal problém po stýkrát zodpovedať najzákladnejšie otázky.

 

Každá z nás postupovala vlastnou rýchlosťou, behajúc pohľadom medzi jednotlivými krokmi, textovým editorom, konzolou a mentorom.

Level môjho entuziazmu a hrdosti rástol s každým prekonaným krokom. Po úmorných hodinách – zázrak, manuál prekonaný a aplikácia bola na svete. A nielen existovala, ona aj fungovala!

Čo dodať na záver

Nasledujúcich pár dní som strávila pílením uší ľuďom, ktorí mali trpezlivosť ma počúvať, rozprávaním o workshope, kóde, konzolách a tom ako moje ego trpelo, keď som sa pri neformálnej konverzácií s malou skupinkou nových známych dozvedela, že ja jediná mám nad 18. Nestal sa zo mňa kóder (zatiaľ), ale určite som sa začala viac zaujímať o on-line svet okolo seba – preskúmavam stránky, aby som lepšie pochopila a vysvetlila, čo to vlastne chcem od administrátora portálu v práci, napísala som si jednoduchý kód, a tak som si uľahčila spracovanie väčšieho objemu dát a najlepšie zo všetkého, naprogramovala som si vianočné osvetlenie. 🙂

 

django

Workshop je skvelým spôsobom ako si “otestovať” IT v bezpečnom prostredí, kde vás od podpory a rady delí len zdvihnutie ruky. Investícia ôsmych hodín sa vyplatila.

 

Teraz pre mňa nastal čas vrátiť tejto komunite niečo späť, a teda dúfam, že sa uvidíme na tohtoročnom Django Girls!

V prípade záujmu sa môžete prihlásiť tu:

https://djangogirls.org/bratislava_sk/

Ďalšie zdroje:

Skvelý online kurz pre Python začiatočníkov (po anglicky).

A ešte jeden.

django girls