Nádej v duši


„Hej ty tam“, vyvolala v triede jedno z mojich detí pani učiteľka. Keď prišlo domov, posťažovalo sa mi aj s dovetkom, že ich týmto oslovením vyvoláva celkom pravidelne. Najskôr ma to ako mamu pobúrilo. Skúsila som sa však na celú situáciu pozrieť očami spomínanej učiteľky.

Rozprávame sa totiž s nimi denne, či už na stredných alebo základných školách,  prostredníctvom projektov, ktoré pre nich organizujeme. Ich únava a vyčerpanosť  je priam hmatateľná. Tá potreba povypínať všetky gombíky a opäť sa spolu s deťmi zasmiať. Alebo len vypnúť a zrelaxovať. Majú toho naloženého na chrbte tak veľa, naviac s neexistujúcimi alebo stále sa meniacimi informáciami o tom, čo bude o týždeň, o mesiac. Mnohí sú sami rodičia, a preto naše problémy poznajú aj zvnútra. A v tom zhone a strese si tak málo dávame. Tak málo pozornosti, času a porozumenia.

Aj pre nás v Aj Ty v IT bol tento rok šialený. Po štarte plnom očakávaní, kedy sme si nakreslili kopec krásnych grafov a plánov, čísel, tém a projektov, prišiel nenápadne marec a s ním aj prvá vlna korony, prvé šoky a adaptácia na situáciu. Vtedy sa nám zdalo nereálne, aby boli školy zavreté tri týždne, to predsa nie je možné.

Je tu však december a ak vynecháme prvý stupeň základných škôl, tak naše školy sú zavreté na striedačku takmer celý rok. Prvá vlna akceptácie a hľadania výhod online fungovania je za nami. Dnes je nám všetkým jasné, že fungovať online sa dá, dokonca nám vie ušetriť niektoré náklady a čas. Je nám však rovnako jasné, že návrat späť už nebude nikdy stopercentný, a tak sa postupne preklápame do zúfalého volania po osobných kontaktoch, po stretnutiach, diskusiách, kedy počujeme celú vetu, vidíme úsmev alebo pohnutie obočím partnera.

Tento online rok sa na nás všetkých podpisuje. A aj keď nám nič iné ako iba zaťať zuby nezostáva, ešte chvíľu vydržme. Pustime do našich životov viac empatie, vyhoďme z neho hejty aj „Hej ty!“ a spoločne sa nadýchnime. Nastávajúce sviatky sú k tomu dobrou príležitosťou.

 

Z Aj Ty v IT Vám prajeme dostatok času na seba a vašich blízkych, veľa zdravia a dobrých správ. A tú toľko potrebnú nádej v duši.

 

 

 

Petra Kotuliaková
Články od Petra Kotuliaková (zobraziť všetky)