Niektoré z dievčat zápasia s logistikou, keď sa nemajú ako dostať na naše kurzy, iné zas limituje zlá finančná situácia ich rodiny a nemajú nikoho, kto by im v tom pomohol, podporil a motivoval ich. Bez ohľadu na to, akej povahy tieto bariéry sú, každá jedna z nich dievčatá vzďaľuje od naplnenia ich snov aj cieľov. My sme sa to rozhodli zmeniť.
Nápad na založenie Technickej knižnice #TECHLIB vznikol počas jednej rušnej tímovej diskusie, kde sme vášnivo debatovali o spomínaných bariérach. Vtedy sa občas prekrikujeme, aj keď sa to snažíme robiť kultivovane. Pamätám si, ako nás všetkých zrazu prekričala Boba, ktorá skalopevne vyhlásila: „Ja vám poviem, čo by sme mali urobiť. Založme knižnicu, kde budeme požičiavať hardvér dostupný všetkým!“. A tak vznikol unikátny nápad založiť technickú knižnicu TechLib, ktorá by vyplňovala existujúcu medzeru na trhu a zároveň zabezpečovala prístup k hardvéru pre viaceré cieľové skupiny naraz – pre účastníčky našich kurzov aj učiteľov. A nielen to, ponúkala by im tiež školenia na to, ako s pomocou tohto hardvéru zlepšiť svoje digitálne zručnosti. Cesta od idey k realizácii býva najmä vo svete neziskoviek dlhá, my sme však mali neuveriteľné šťastie. Na partnerské organizácie!
Najskôr sme myšlienku tesne po jej zrode prezentovali Z Zurich Foundation počas nášho pravidelného reportingu. Zaujala ich na prvé počutie a čoskoro nám preto vyčlenili prostriedky, ktoré nám pomohli začať stavať projekt na pevných základoch. Ďalším našim šťastím bola pomoc dlhoročného partnera AT&T a získanie podpory z grantovej schémy SK.NIC, z ktorých postupne nakupujeme potrebný hardvér. No a posledným zázrakom na počkanie sa stalo získanie kľúčového logistického partnera Slovak Parcel Service. Vďaka spolupráci s klasickými knižnicami a s využitím ich priestorov na školenia zároveň dokážeme osloviť viac záujemcov a zabezpečiť im potrebné školenia.
Všetci partneri nám umožňujú napĺňať náš sen o TechLibe a dostupnom hardvéri pre všetkých. Funguje to pritom veľmi jednoducho. Všetko, čo dievčatá a učiteľov školíme, si vedia hneď vyskúšať a ďalej rozvíjať s našim hardvérom. Keď sa danú tému naučia, vrátia nám hardvér bezplatne späť a my ho môžeme zapožičať ďalším dievčatám a školám, pričom oni si môžu vybrať niečo iné. Krásne, čisté, jednoduché.
Pretože #technologyhasnogender a s týmito partnermi ani bariéry!