Kariéru v IT začala a postupne rozvíjala už ako 15-ročná prácou pre menších a stredných podnikateľov, dnes ako 22-ročná vlastní digitálne štúdio Boostello, v ktorom pomáha startupom a early stage biznisom uplatniť sa.
Pamätáš si na svoj prvý Coding club? Koľko si mala rokov?
Pamätám si naň veľmi dobre, mala som vtedy 16 rokov. Bol to Coding club zameraný na web development, teda skôr na kódovaciu stránku – HTML, CSS, JavaScript. Veľmi mi to vtedy pomohlo pozerať sa na stránku vývoja, keďže už v tom čase som mala nejaké skúsenosti so základmi HTML a CSS.
Ako sa ti na ňom páčilo, čo si sa naučila?
Tento Coding club mi otvoril nové obzory v tom, že viem pridávať kód a customizovať ho podľa svojich potrieb (aj vo WordPresse). Celkovo na tom Coding clube nešlo len o učenie sa kódovacích zručností, ale išlo tam aj o inšpiráciu.
Učili nás dvaja lektori, muži z Londýna, ktorí prišli kvôli nám do Prešova, čím mi ukázali, že sa dá takto vypracovať aj bez nejakého špeciálneho privilégia. Stačí byť šikovný, snažiť sa a človek môže ísť pracovať do Londýna.
Na čom si počas Coding clubu pracovala?
Vytvorila som prvú verziu svojej edukačnej platformy, ktorú som potom rozvíjala, takže ten Coding club ma posunul nielen v rámci sveta kódovania, ale aj v rámci mojich vlastných iniciatív, ktoré som mala, ale stále som ich pre nedostatok času odkladala.
Koľko Coding clubs si nakoniec absolvovala? Absolvovala si aj ďalšie vzdelávanie Aj Ty v IT?
Bol to môj prvý aj posledný prezenčný Coding club, lebo potom začala pandémia koronavírusu a všetky kurzy sa presunuli do online priestoru. Rada som však chodila aj na workshopy alebo kurzy, ktoré boli jednorazové alebo pozostávali z dvoch stretnutí.
Základy programovania som získala najskôr na strednej elektrotechnickej škole, kde som študovala. Začala som sa však venovať aj dizajnu a Aj Ty v IT práve vtedy prinieslo nový kurz zameraný na InDesign, kde som sa mohla upskillnúť.
Vyskúšala som si aj dátovú analytiku, absolvovala som kurz SQL a Python, čo nie je síce to, čomu sa teraz venujem, ale mám vďaka tomu prehľad. Keď sa na to teraz pozerám s odstupom ako manažérka, je pre mňa veľkou výhodou, že ovládam aj tieto základy a viem, aké sú tam procesy.
Tieto malé kúsky, často práve cez Aj Ty v IT, posunuli môj prehľad a všeobecný rozhľad v IT, čo využívam v rámci mojej aktuálnej práce.
Prečo si sa rozhodla ísť na Coding Club? Ako si sa o ňom dozvedela?
Študovala som na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove (odbor IT manažment), no už na základnej škole som mala predstavu, že sa chcem IT venovať. Do školy prišiel e-mail s informáciou, že sa otvára Coding club pre dievčatá.
Mňa vždy tieto aktivity zaujímali. Úprimne povedané, vždy som sa menej venovala škole a klasickému učeniu, ale keď prišla nejaká aktivita, mimoškolské vzdelávanie, tam som bola. Veľa ľudí to malo naopak a už im nezostávala energia na mimoškolské aktivity.
Čo by si odkázala stredoškoláčke, ktorá zvažuje, či je Coding club pre ňu?
Ak je unavená z učenia sa do školy a hovorí si, že to nedá, chcela by som ju podporiť a povedať jej, že to určite zvládne. Mňa kurzy a Coding cluby, naopak, nabíjali energiou a nápadmi. Vôbec som nebola nejaká viac unavená. Ale každá si musíme nájsť ten správny balans medzi školou a všetkými mimoškolskými aktivitami a samovzdelávaním.
Ak sa aj teraz stretnem s bývalými spolužiačkami a rozprávame sa, tak hovoria, že ak by sa mohli znova rozhodnúť, išli by do toho. Vidia, čo im to mohlo priniesť.
Čomu sa v súčasnosti venuješ, kde pôsobíš?
Mám svoje vlastné digitálne štúdio Boostello, ktoré som založila ako 18-ročná. Som freelancerka, no ponúkam širokospektrálne služby v rozsahu takmer ako marketingová agentúra. Boostello je zamerané na early stage biznisy, startupy, “pretavenie” nápadov do reality. V tomto štúdiu spájam všetky svoje skúsenosti, ktoré som získala, odkedy som začala pracovať. Venujem sa researchu, user interviews, market validácii, market researchu, UX a UI dizajnu, vytváraniu brandu. Venujem sa aj developmentu, ale bez kódu (low code alebo no code), teda vytváraniu štruktúry stránky bez toho, aby som musela písať kód. Doplnkovo ponúkam aj rôzne druhy digitálneho marketingu – PPC reklama, content marketing.
Využívaš v aktuálnej práci to, čo si sa naučila s Aj Ty v IT?
Aj Ty v IT mi extrémne dobre doplnilo celú tú skladačku a rozhľad, ktorý mám v IT aj celkovo vo vývoji softvéru, produktov. Aj keď nerobím konkrétne development, v rámci kódovania, rozumiem, čo sa tam deje, a je to potom úplne iná konverzácia, ak je človek napríklad dizajnér alebo manažér, ale rozumie tomu, aké procesy za tým všetkým sú.
Na aký svoj pracovný úspech si najviac hrdá?
Dream projekt bol pre mňa navrhnúť biznisový portál pre JOJ GROUP. Bol to skvelý pocit – hneď po strednej škole sedíte so všetkými manažérmi a pomocou digitálnych služieb im zefektívňujete ich predajný proces. Agentúra SudoLabs, pre ktorú som vtedy pracovala, mi dala slobodu a dôveru v tom, že môžem na projekte pracovať úplne samostatne, organizovať si rozhovory s manažérmi a klientmi.
Vo väčšine agentúr vám klient pošle zadanie a vy ho urobíte. Tu to celé začalo prieskumom a konzultáciou – rozprávali sme sa o potrebách a problémoch každého oddelenia, cieľoch. Klienti mi tiež ukázali ďalší pohľad a ja som mala v rukách to, ako navrhnúť nové riešenie a aj ho nadizajnovať, čo bol pre mňa skvelý zážitok. Videla som televízne štúdiá, mala som osobný kontakt s ľuďmi.
Veľmi ma potešilo aj to, že som sa minulý rok zaradila do zoznamu top 25 ženských podnikateliek na Slovensku, v rámci iniciatívy VISA She’s Next.
O čom sú Coding cluby, ktoré u nás lektoruješ?
O procese navrhovania digitálnych produktov, o vývoji startupov, vysvetľujem, že to musí vychádzať z nejakej potreby, túžby. Dievčatá sa mali zamyslieť, čo im chýba, a začali navrhovať riešenie, potom sa zamýšľali, či je dobré pre všetkých, dizajnovali vo Figme, zoznámili sa tiež s developmentom, prezentovali a dávali si feedbacky.
Myslím si, že je to formát vhodný aj pre dospelé ženy. Budem sa rada zapájať aj naďalej ako lektorka workshopov aj Coding clubs.