Vyhľadať
Close this search box.
blog-impostor

Mária Procházková: Na imposter syndróm pomáha zdieľanie

Hurá, tak sa to podarilo a ty si získala nový job. Všetka tá snaha sa vyplatila. Užívaš si momenty šťastia a si na seba právom pyšná. Ale čo ak tento pocit pohody trvá len do momentu, kým do práce reálne nastúpiš?

Zrazu tvoju myseľ začnú napĺňať obavy – čo ak na túto prácu vlastne vôbec nemám? Moji kolegovia sú omnoho šikovnejší a ja neviem ani kde je sever. Čo ak ma sem vzali úplne omylom? Možno si ma na HR iba s niekým splietli. Bože, to bude hanba, keď prídu na to, že nič neviem. Ak si sa v posledných slovách našla, je dosť možné že si na vlastnej koži pocítila imposter syndróm.


ČO TO JE?

Veda definuje imposter syndróm ako stav, kedy sami seba vnímame ako podvodníka a bojíme sa odhalenia. Nepatríme tam, kde sme, a to že tu sme, je iba dôsledkom hlúpej šťasteny. Syndróm si nevyberá a postihuje kohokoľvek bez ohľadu na jeho sociálne či pracovné postavenie alebo stupeň odbornosti. Vyskytuje sa u ľudí akéhokoľvek pôvodu, veku a pohlavia.

Syndróm sa môže u každého prejavovať inak. Niekto si stanoví prehnané ciele, svoj výkon vyburcuje na maximum, a pri každej chybe sa prehnane karhá. Iný zas nereálne očakáva, že bude už od začiatku v novej práci, projekte, či na škole, génius, prirodzený talent, ktorému všetko pôjde od ruky. Prirodzene sú tieto ciele nerealistické, a tak sa spúšťa bludný kruh, ktorý neraz končí vyhorením.


ČO S TÝM?

Uvedom si, že nie si sama. Pocity a myšlienky ktoré máš, zažije počas svojho života podľa prieskumov až 70 % z nás. Hovor o tom, čo cítiš. Ak je tvoje okolie vnímavé, je možné, že sa ukáže, že nie si jediná, ktorá si týmto prechádza. Nesnaž sa o dokonalosť, za svojou métou postupuj krok za krokom. Nepodceňuj sa, tvoje miesto ti právom patrí.
Imposter syndróm nás zasiahne hlavne v situáciách, keď začíname niečo nové, vykračujeme zo svojej komfortnej zóny. Preto si uvedom, ako ďaleko na svojej vlastnej ceste si už zašla a teš sa z toho, čím novým sa môžeš obohatiť.

A keďže na imposter syndróm pomáha najviac sa s obavami podeliť, pozrite si záznam našej diskusie na túto tému s Máriou Procházkovou a psychologičkou Simonou Sčepánkovou.