Vyhľadať
Close this search box.
blog-ewit

Ako bolo na konferencii European Women in Tech 2022

Keď sme boli vo februári 2020 v Prahe na konferencii Microsoft Ignite Tour, ešte sme netušili, že to bude na viac ako dva roky naša posledná zahraničná konferencia, na ktorej sa zúčastníme. O to viac nás teší, že tá nasledujúca bola práve veľká European Women in Tech v Amsterdame.

VENUE
V stredu 8. júna sme prileteli do Amsterdamu, pomotali sa amsterdamským dopravným systémom a konečne dorazili na výstavisko RAI Amsterdam, kde konferencia prebiehala. Čakali na nás výborne pripravené prednáškové miestnosti a zaujímavé stánky firiem. Kým moje kolegyne a kolega sa rozpŕchli do menších miestností s odbornými prednáškami, ja som si to nasmerovala rovno na hlavné pódium, na ktorých hovorili rečníčky z rôznych firiem.

DIVERZITA NAŠA KAŽDODENNÁ
Neprekvapujúco sa zameriavali najmä na diverzitu a inklúziu. Pre nás v Aj Ty v IT je táto téma kľúčová a hoci som sa z teoretickej roviny v zásade nedozvedela nič nové, bolo skvelé počúvať manažérky a šéfky firiem rozprávať o tejto téme, počúvať ako sa s nami delia o svoje vlastné neistoty a zápasy.

Victoria Bunyard, CTO v IBM Benelux zdôrazňovala, že najdôležitejšie je ozvať sa. Pozbierať odvahu, keď máte nápad, keď s niečím nesúhlasíte, keď chcete niečo presadiť a naozaj sa ozvať. Kalpana Bagamane, Diversity and Talent Strategist z Kering (vlastniaca rôzne luxusné značky ako Gucci alebo Yves Saint Laurent) nadviazala v podobnom duchu, keď dávala aj praktické tipy, ako napríklad: Ak máte otázky či pripomienky, ale bojíte sa ich vysloviť, tak si ich najprv napíšte. Zapisujte si pochvaly a úspechy, ktoré na dennej báze dosahujete. Usilujte sa však o napravenie pokazeného systému a nie „nápravu“ žien.

Andrea Morgan-Vandome z Nike zdôrazňovala potrebu zastávania sa druhých ľudí, zvlášť ak sa už dostaneme na nejakú pozíciu alebo sme ten typ človeka, ktorý sa nebojí prehovoriť. Zastávajme sa tých, ktorí sa prehovoriť boja.

Anke den Ouden, riaditeľka holandského Microsoftu, zdôrazňovala, že v dnešnej dobe sa prakticky z každej firmy stáva softvérová spoločnosť a digitálne zručnosti sú nevyhnutnosťou. Potvrdzovalo to aj množstvo zdanlivo netechnologických firiem, ktoré na European Women in Tech mali zastúpenie, ako napríklad Shell, Nike či Boehringer Ingelheim.

Na záver prvého dňa ma zaujala ešte belgická projektová manažérka z Toyota Motor Europe Tine Slabbinck, príblížila, ako sa práve na tejto konferencii v roku 2018 inšpirovala, aby v jej tíme urobili množstvo zmien smerom k väčšej rôznorodosti a inklúzii. Vďaka uvedeniu konkrétnych príkladov bolo jej vystúpenie autentické a veľmi úprimné.

Druhý deň konferencie bola výborná diskusia s Fionou Kennedy z firmy Optum o tom, ako dávať spätnú väzbu ľuďom v tíme, ak pracujú z domu alebo remote a nie ste s nimi v kontakte priamo osobne. Najsilnejší bol príspevok Youjia Xu z Boehringer Ingelheim, ktorá hovorila o svojej osobnej ceste zo Šanghaja cez Barcelonu až do malého mesta Ingelheim am Rhein. Táto rečníčka sa nebála odhaliť nám svoju zraniteľnosť, keď hovorila o svojej chorej mame, za čo si vyslúžila veľký potlesk aj povzbudenie. Mne jednoznačne potvrdila, že ukázať zraniteľnosť je jednou z najsilnejších silných stránok ľudí a mali by sme sa učiť ju akceptovať u seba aj iných.

TECHNOLOGICKÉ PREDNÁŠKY
Stihli sme aj rôzne prednášky zamerané na dáta či AI a z nich ma zaujala Liesbet Snoeck z Volva alebo Sampada Rao z firmy Bosch. Moje kolegyne uchvátila zas Mounia Lalmas zo Spotify, ktorá ukazovala, ako používajú machine learning na personalizáciu. Konferencia bola po odbornej stránke veľmi kvalitná a bolo vidno, že publikum plné žien z IT aj mimo neho chce počúvať príbehy a príklady, ktoré podporujú rôznorodosť v praxi.

INŠPIRÁCIA V BERGEN OP ZOOM
Vo štvrtok večer sme sa presunuli do mesta Bergen op Zoom na juhu Holandska, kde nás na druhý deň čakala prehliadka Strednej odbornej školy Curio, v ktorej sme videli duálne vzdelávanie v odboroch IT, mechatronika i grafický dizajn. Škola v rámci propagácie technologického vzdelávania robí aj praktické workshopy pre deti zo základných škôl a práve počas našej návštevy si jedna skupina detí skladala vlastné robotické arduino autíčko, ktoré si následne mohli zobrať domov. Samotné komponenty autíčka, okrem arduina, si v škole vytlačili na 3D tlačiarňach. Tento workshop uchvátil najmä našu Zuzku Hausnerovú, ktorá ako projektová manažérka rieši práve workshopy pre základné školy.

Keďže sme naspäť leteli až v sobotu, v Bergene op Zoom aj v Amsterdame sme mali trochu času na cykloturistiku a vychutnanie dokonalej siete cyklociest a na prehliadku nádherného Amsterdamu.

Ďakujeme organizácii K.A.B.A. Slovensko, vďaka ktorej sme mohli do Holandska vycestovať a načerpať inšpiráciu na naše vzdelávanie, ako aj na našu vlastnú konferenciu Slovak Women in Tech 1.0, ktorá bude 20. októbra 2022 v Bratislave.