Toto rozhodnutie nie je jednoduché. Takisto ako nie je jednoduché zistiť, čo vás baví. Na jednej strane je rozumné vybrať si perspektívny odbor, v ktorom sa viete uchytiť, na druhej strane to nie je to jediné, čo vám zabezpečí spokojnosť.
Mám pocit, že na vlastnú spokojnosť sa pri uplatnení najviac zabúda. Zvykli sme si na to, že do práce sa chodí iba pre peniaze. To je, samozrejme, dôležitý ukazovateľ, ale musíte tiež vedieť, čo sú vaše silné stránky a prednosti.
Ty vs. odbor = symbióza
Kariérna poradkyňa pre Navigáciu v povolaní, Eva Uhríková, istý čas pomáhala vysokoškoláčkam s uplatnením v poradni STU. Zo svojich skúseností vie, že na to, aby ste si vybrali správny odbor a následne prácu, v ktorej budete spokojní, musí vaša osobnosť s odborom ladiť.
Keď dievča uvažuje nad štúdiom IT, to najlepšie, čo môže spraviť, je zisťovať, či s IT svetom rezonuje. Ako na to, vysvetľuje kariérna poradkyňa Uhríková. „Dôležité je pýtať sa samej seba – som taký typ, bavia ma podobné veci? Obhliadnuť sa za svojim životom a za tým, aké činnosti ma kedysi zaujímali. Sú aspekty prítomné v tých činnostiach typovo podobné tým v IT technológiách?” Tiež je dôležité sledovať ľudí, ktorým sa v tejto sfére darí a zisťovať, aké sú ich charakterové vlastnosti a to, aké vedomosti museli nadobudnúť.
Zlato hľadajte v sebe
Podľa Evy Uhríkovej to môže vyzerať takto. Ak vás v detstve bavilo stavať lego, tak je to pre určité aspekty, ktoré vám táto činnosť prinášala alebo pre vlastnosti, ktoré ste v nej mohli využiť. Napríklad vás na tom bavila estetická kreativita alebo funkčnosť hotového diela. Ak radi hrávate hádzanú alebo futbal, môžete byť orientovaní na stratégie, ciele, na potrebu byť v tíme alebo iné črty, ktoré sú pre vás v tomto športe prítomné.
Viete to využiť vo svete IT? Skvelé. Toto odvetvie môže byť pre vás horúcim kandidátom. Čo sa však týka konkrétnych náplní prác, tie môžu byť skutočne rôznorodé. Ak nájdete viacero rôznych aspektov, ktoré sa na prvý pohľad bijú (orientácia na techniku a sociálne vedy), vtedy je dobré hľadať prepojenia odborov alebo si zvoliť doplnkový študijný odbor.
Okrem toho, samozrejme, pri výbere budúcej práce môže zavážiť hodnotový rebríček, ako aj prostredie, v ktorom chcete pracovať. Ak je odbor a následne práca správne napasovaná, človek cíti, že to dáva zmysel a že prispieva k rozvoju seba aj spoločnosti.
Talent ako aktívna zložka
Absolventka FIIT-ky, Janka, si myslí, že žena sa môže uplatniť v IT aj vtedy, ak naň nemá extra talent. „Rozhodne pre ňu bude ľahšie, ak má, ale ak ju práca v IT baví, vie na sebe pracovať a má veľké predpoklady k úspechu”.
Podľa niektorých prístupov sa talent dá vytvoriť pomocou látky, tzv. myelínu. Opakovaním určitej činnosti v dostatočne dlhom čase táto látka obalí nervové spoje, čo opisuje Daniel Coyle v knihe The Talent Code. Nevyhnutnosťou k tomu, aby ste si talent vytvorili, je byť pre aktivitu zapálený.
Kde je vôla, tam je cesta
Perfektnú prácu odvádza projekt Aj Ty v IT, s ktorým som sa zoznámila iba nedávno. Keď som sa stretla s vysokoškoláčkami a Petrou Kotuliakovou, ktorá projekt zastrešuje, okamžite som zhodila predsudky o tichých a hanblivých IT dievčatách. Do mítingovej miestnosti našej agentúry vliali toľko elánu a energie, že som mala čo robiť, aby som ich krotila.
Písanie článkov na blog im ide výborne a to je spôsobené tým, že projektom žijú. Lebo tam, kde je energia, tam je aj cesta, tam sa veci hýbu k lepšiemu.
Organizujú veľa workshopov, píšu články o úspešných ženách z IT, spolupracujú s firmami. Keď sa neviete rozhodnúť, kam ísť študovať, pomôže vám niekto z mentorov Aj Ty v IT, ktorý vám priblíži fungovanie IT a zodpovedá všetky otázky. Kiežby každý odbor mal takých iniciatívnych ľudí.
Zhrnutie
Keď vás to prirodzene ťahá k technologickým novinkám a analytickému mysleniu, je pravdepodobné, že vás osloví technický smer. Predtým, ako spravíte jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote, pýtajte sa samých seba, čo vás baví a ako by mala vyzerať vaša práca. Zistite, aké svoje stránky chcete rozvíjať a potom zisťujte, či ich môžete využiť v IT sfére.
Workshopy od ľudí z praxe a prostredie škôl vám priblíži Aj Ty v IT. Mentori vám poradia, s čím potrebujete. Na stránke Aj Ty v IT si tiež môžete pozrieť jednotlivé profesie v IT a to, čo sa za nimi skrýva.