Vyhľadať
Close this search box.
xr:d:DAE7nKdsj_Y:160,j:6725413951493065047,t:23122911

4 tipy pre budúce zamestnankyne v IT

Chceš po vysokej škole uspieť na trhu práce? Potom nestačí, keď budeš mať len vyšperkovaný životopis a zaujímavý motivačný list. Potrebuješ k tomu aj dávku asertivity a komunikačných schopností.

Dievčatá si neveria

Podľa Lucie Štellerovej, IT headhunterky, je medzi sebavedomím dievčat a chlapcov, uchádzajúcich sa o prácu, veľký rozdiel. „Baby si neveria. Chlapci sú zase príliš sebavedomí a do životopisu uvedú aj to, čo nerobili, no to sa na pohovore aj tak ukáže,” konštatuje skúsená personalistka. Lucia Štellerová je odborníčka na hľadanie talentov v oblasti IT. Už viac ako 10 rokov prepája IT spoločnosti s vhodnými kandidátmi. 5 rokov sa headhuntingu venovala v Londýne a od roku 2010 vedie recruitmentskú firmu STEEL+ERP na Slovensku.

Ani jeden protipól nie je žiadúci, a preto medzi nimi treba hľadať vyvážený stred. Ako? Niekoľko tipov nájdete aj v tomto článku.

 

1. Roztoč koleso šťastia

Firmy sú otvorené komunikácii a dá sa s nimi dohodnúť na niekoľkých hodinách práce do dňa, napríklad aj s možnosťou práce z domu. Štvrtý a piaty ročník je na to ako stvorený. Študentkám sa črtajú nielen skúsenosti a kolónka do životopisu, ale aj istota práce hneď po škole.

Prístup zohráva 80 % z úspechu, a toho dôkazom je aj absolventka FIITKY a bývalá mentorka Aj Ty v IT, Jana Branišová, ktorá aktuálne pracuje v IT spoločnosti Danube Soft.

„Ako absolventka IT školy mám isté, že dostanem prácu a budem si môcť vyberať.

Ja som začala skúšať pohovory už v druhom ročníku, prácu som si síce nezískala, ale mala som skúsenosť a zistila som, čo ma môže čakať. Na pohovoroch často dávajú aj nejaký testík z daného jazyka, objektovo orientovaného programovania a databáz. Veľa vecí sme sa učili na škole, čiže preopakovanie týchto základných veci je dobrým základom.”

 

2. Prax a proaktivita

IT headhunterka Lucia Štellerová hovorí o tom, že či už to je dobrovoľná práca v neziskovke, pomoc pri školskom projekte, či part-time-job, preukázateľné portfólio skúseností môže v životopise zavážiť.

To však neznamená, že ich musíte mať od vrchu strany až nadol. Všetko záleží od pozície, na ktorú sa hlásite. „Je dobré ošahať si rôzne programovacie jazyky, ako Javascript alebo Python, a zistiť ich rozdiely, ešte predtým, ako sa hlásite na pozíciu,” myslí si lovkyňa IT talentov a dodáva, že je tiež nevyhnutné prejsť si požiadavky firmy i to, čomu sa firma venuje.

 

3. Nie nudné CV a motivačný list

Aj keď sa nám z rôznych zdrojov dostáva do uší, že personalisti životopisy nečítajú, nie je tomu celkom tak. Na štrukturovaní, formáte a znení pracovných skúseností záleží. Práve tie vás odlíšia od množiny CV „končiacich v koši”.

Podľa personalistky si treba vyšperkovať životopis. Aj keď vám to pripadá ako klišé, viete, ako na to? Aké životopisy sa firmám páčia?

Jazyky sú top – v IT sektore je nevyhnutné ovládať angličitnu a obrovskou výhodou sú ďalšie jazyky. Ak ich viete, nezabudnite ich spomenúť, ako aj úroveň, ktorú ovládate.

Originálny layout – zabudnite na sťahovanie tuctových šablón a formátov z internetu, kde len doplníte informácie. Ak sa hlásite napríklad na pozíciu webdizajnéra, je vhodné pohrať sa s vlastným kreatívnym formátom.

Bez fotky – fotografia je odporúčaná na pozície, ktoré si to pre charakter práce vyžadujú, napríklad pre prácu v PR alebo v televízii. Do IT sektora nie je potrebná.

Štruktúra (skúsenosti, znalosti, certifikáty) – na sprehľadnenie CV určite oddeľte jednotlivé časti, najlepšie boldom.

V 1. osobe – píšte ho za seba a uveďte tie aktivity a činnosti, ktoré ste skutočne robili. Napríklad tam dáte, že ste pracovali ako tester v lokálnej IT firme. K tomu opíšte len to, čo bola vaša zodpovednosť. Na zajačie úmysly tak či tak neskôr dôjde 🙂

Nielen na jeden riadok – keď už tie pracovné skúsenosti máte, tak k nim uveďte viac ako len jednu vetu. Je dôležité byť konkrétny a nevymýšľať si.

Ľudsky napísaný motivačný list

Lucia Štellerová radí, aby ste sa v motivačnom liste nebáli vyliať svoje srdce. Opíšte, aké sú vaše pohnútky pracovať pre túto firmu, v čom vás inšpiruje a čo jej viete ponúknuť. Môžete vyzdvihnúť skúsenosti alebo vlastnosti, ktoré pasujú na mieru danej ponuke. Platí, to čo pri CV, nekopírujte ho z predlohy, ale vložte doň seba a svoj záujem o pozíciu.

 

4. Na vlastnostiach záleží

Na to, čo sa požaduje od zamestnankyne v IT korporácii, sme sa spýtali šéfa slovenskej vývojárskej pobočky SAP-u, Jána Ružarovského.

„Povahové vlastnosti sú top priorita – schopnosť pracovať v teame, riešiť konflikty racionálne a konštruktívne, priniesť do teamu niečo pozitívne. Veľmi si ceníme snahu prispieť k teamovej práci, tvorivosť, zvedavosť a kamarátsky prístup,” opisuje dobrú zamestnankyňu manažér pobočky SAP-u.

Ako ďalej dodáva: „Nepreferujeme dievčatá na konkrétne pozície, pretože vieme, že všetko závisí naozaj iba od schopnosti každého jednotlivca. Dôležité je nájsť si oblasť, v ktorej viem uplatniť svoje schopnosti – komunikačné, profesné, osobnostné – a ďalej ich rozvíjať. Máme dievčatá na rôznych pozíciách – testovanie, programovanie, grafický dizajn, team product owner, podpora zákaznikov,…”

 

Dievčatá, hlavy sa nám krútia z vás…

Aj keď si neveríte, vedzte, že ste nepostrádateľné pre mužské kolektívy v IT firmách. Lucia Štellerová to tiež potvrdzuje. Tvrdí, že ženy sú výborné v komunikačných zručnostiach a inom pohľade na software alebo produkt. Možno to vidieť na pozíciách IT testeriek, kde preukazujú precíznosť, zmysel pre detail a schopnosť spolupráce s programátorom.

Dopyt je aj po programátorkách vo vývojárskych firmách a trojicu žiadaných pozícií pre ženy-absolventky podľa Štellerovej uzatvára Data warhouse analytička. Pozícia je vhodná pre baby, ktoré bavia algoritmy, práca s bussiness inteligence.

Ženy sú spestrením mužského kolektívu a do IT sveta prinášajú rozmanitosť. Aby ich bolo viac už na školách a následne aj v praxi, máme tu projekt Aj Ty v IT. O všetkých jeho aktivitách sa dočítate na oficiálnej stránke.