Vyhľadať
Close this search box.
blog-sm-1

Štartujeme 7. ročník súťaže v kreatívnom programovaní dievčat Scratch Match

Súťaž je určená pre dievčatá vo veku 8 - 15 rokov a môžu v nej získať nielen nové zručnosti, zážitky a kontakty, ale aj zistiť, že dokážu zvládnuť oveľa viac, ako si mysleli a dokonca tiež vyhrať zaujímavé ceny!

Hlavným cieľom súťaže Scratch Match je motivovať dievčatá na základných školách k objavovaniu technológií. V súťaži môžu využiť svoj talent a kreativitu pri tvorbe jednoduchej počítačovej hry, zábavnej animácie alebo príbehu. Do Scratch Match 2023 sa môžu prihlásiť dievčatá samostatne alebo v trojčlenných tímoch v dvoch kategóriách: mladšie dievčatá (8 – 11 rokov) a staršie dievčatá (12 – 15 rokov). Rozhodujúcimi kritériami sú najmä zážitok z hry, zložitosť, zobrazenie, kód, vynaliezavosť a ovládateľnosť. O víťazkách rozhodne porota počas finále, ktoré sa po troch rokoch uskutoční naživo v Bratislave.

TIPY A NÁPADY
Pre lepšiu orientáciu v súťaži a zaujímavé tipy a triky sme pripravili:

  • samostatnú webstránku scratchmatch.sk, na ktorej dievčatá nájdu všetky dôležité informácie o programovacom jazyku Scratch, históriu, harmonogram a pravidlá súťaže, odporúčania na zaujímavé linky, pripravované workshopy, ako aj motivačné videá s užitočnými radami,
  • projektový kalendár – ktorý dievčatám pomôže rozložiť si sily a naozaj sa na súťaž dôkladne pripraviť, aby sa nemuseli stresovať s termínom odovzdania projektov. S nadhľadom ich prevedie prípravným obdobím a žiadny z dôležitých termínov vám im tak neujde. Najlepšie je, keď si kalendár stiahnete, vytlačíte a doma pripnete na viditeľné miesto.
  • ak máte viac otázok ohľadom súťaže, pre dievčatá, odporúčame si pozrieť záznam z nášho live vysielania SCRATCH MATCHing na  facebookovej stránke Aj Ty v IT, v ktorom o súťaži aj programovacom jazyku Scratch diskutujú lektorka, víťazka aj zástupkyňa poroty.

Termín pre odovzdanie súťažných projektov sme tento rok predĺžili až do 14. apríla 2023, aby dievčatá mohli využiť veľkonočné prázdniny na posledné vylepšenia a pretestovanie hier aj animácií v rodine.

AK EŠTE SCRATCH NEPOZNAJÚ, RADI ICH HO NAUČÍME
Ak Scratch ešte nepoznajú, alebo si nie sú isté niektorými jeho funkciami, ponúkame už tradične živé aj online workshopy. Pre začínajúce Scratcherky máme k dipozícii základný kurz, pre skúsenejšie ponúkame Scratch kurz pre mierne pokročilé aj pokročilé. Z aktuálnej ponuky si môžete vybrať tieto kurzy:

9. – 16. marca Scratch pre začiatočníčky v Košiciach (9 – 15 rokov)

7. – 21. marca Scratch hra pre začiatočníčky (8-15 rokov)

1. – 15. marca – Scratch pre mierne pokročilé – Escape Room (10-15 rokov)

7. – 21. februára – Scratch hra pre začiatočníčky (8-15 rokov)

8. februára – Scratchujme spolu v Bratislave (10 – 15 rokov)


SÚŤAŽ SCRATCH MATCH 

Scratch Match vznikol v roku 2017 v medzinárodnej spolupráci s maďarskou organizáciou Skool a jej prvého ročníka popri Slovensku zúčastnili aj dievčatá z Maďarska a Poľska. V súťaži sme ďalej pokračovali na lokálnej úrovni a od malého eventu pre 20 dievčat, sme sa postupne prepracovali k takmer sto zapojeným dievčatám ročne. Súťaž sme zároveň rozšírili o kategóriu mladších dievčat a vytvorili sme samostatné kategórie pre jednotlivcov a trojčlenné tímy. Od roku 2017 sa do súťaže zapojilo spolu 375 dievčat a vytvorili spolu 236 projektov.

PARTNER SÚŤAŽE:

MEDIÁLNY PARTNER: