Vyhľadať
Close this search box.
blog-samaj-skola

Nechajte sa presvedčiť našou lektorkou Zuzanou Šamaj o tom, prečo by ste mali lektorovať pre nás aj vy!

Nie každý deň sa nájdu ľudia, ktorí sa rozhodnú Venovať Vedomosti len tak. Z radosti, lásky k technológiám a s pocitom „sharing is caring“. U nás v Aj Ty v IT máme niekoľko takýchto hrdinov. Sú to naši lektori, ktorí nám pomáhajú vzdelávať dievčatá v rôznorodých TECH témach. My sme sa preto rozhodli priniesť vám pohľady na lektorovanie priamo od našich lektorov, ktorí vám postupne prezradia, čo pre nich lektorovanie znamená, a prečo by ste mali lektorovať aj vy.

Jednou z našich lektoriek, ktorá to s nami tiahne už zopár rokov, je aj Zuzana Šamaj. Tá vedie mladé dievčatá najmä (no nielen) k láske k webom. Zuzana sa profesne venuje Technical Solution Engineering vo firme Criteo, pričom už tri roky býva v Londýne. To ju však neodrádza v tom pomáhať aj na diaľku a vždy, keď si nájde čas, spája návštevu Slovenska aj s lektorovaním. Zuzka pre nás okrem iného spravuje aj naše Aj Ty v IT .

S niektorými dievčatami po workshope na Gymnáziu v Banskej Bystrici.

Zuzku sme trošku vyspovedali pretože chceme – a nebudeme sa tým tajiť, aby ste sa aj vy zamilovali do lektorovania a išli do toho s nami. Lektorovanie nie je iba obyčajná výuka ale aj neskutočne veľa krásnych zážitkov a najmä ten dobrý pocit, že vďaka lektorom môžeme pomáhať a inšpirovať desiatky dievčat k štúdiu informatiky a meniť či ovplyvňovať tak ich životy.

Zuzi, prečo si sa vlastne rozhodla pustiť sa do lektorovania pre Aj Ty v IT?
Popravde, nikdy som sa nezamyslela nad tým, prečo, ale vždy to vzniklo na podnet Peti Kotuliakovej (viac o našej Peti si prečítajte v tomto super článku), ktorá mi vždy povedala, že má nejaké baby zo stredných škôl a či pre ne nechcem niečo zaujímavé vymyslieť. Neskôr som už vymýšľala a posielala nápady sama ja jej a vďaka Aj Ty v IT bolo na mojich workshopoch vždy plno.

Workshop v Žiari nad Hronom

Čo si ty myslíš, aké by mali mať lektori vlastnosti? A kto sa vlastne hodí na takúto dobrovoľnú „prácu“? Dá sa to vôbec špecifikovať?

Dobrovoľné lektorovanie je hlavne pre ľudí, ktorí chcú robiť niečo dobrovoľne a chcú lektorovať. 🙂
Musia byť samozrejme pripravení urobiť niečo navyše a počítať s tým, že do lektorovania dávajú aj svoj voľný čas. To zahŕňa aj prípravu o čom budú lektorovať ale aj propagáciu svojej aktivity napríklad prostredníctvom blogu. A samozrejme je dôležité aj nájsť si čas, kedy budú lekcie prebiehať.
Čo je ale dôležité je mať pozitívny mindset k tomu, že počet dievčat v IT naozaj treba zvýšiť. Bez svojho vlastného presvedčenia by sa ťažko motivovalo niekoho iného, aby sa IT začal venovať.

Inšpiruj trošku našich potenciálnych lektorov  🙂 Prečo je podľa teba dobré púšťať sa do takýchto projektov?

Každý dobrovoľnícky projekt, ktorému som sa kedy venovala bol úžasný v tom, akých ľudí som stretla, a podobne tomu bolo aj tu. Ľudia, ktorí sa rozhodnú lektorovať sú presne z tých, ktorí majú motiváciu robiť niečo navyše. Vďaka tomu je potom radosť s nimi spolupracovať, čo následne motivuje aj mňa, aby som aj ja robila niečo navyše a v lektorovaní pokračovala. Je totižto veľmi jednoduché povedať „Nemôžem“, „Nedá sa“ alebo „Nemám čas“, ale títo ľudia to nerobia. Preto sa s nimi rada stretávam a robím vždy niečo nové. A budete sa aj vy, keď sa k nám pridáte 🙂

V čom vidíš pridanú hodnotu lektorovania?

Pre mňa je dôležité, akú pridanú hodnotu prinášam ja dievčatám. Pre dievčatá, ktoré chodia na moje workshopy je pridaná hodnota v tom, že vždy sa im snažím ukázať niečo zaujímavé z IT oblasti. Okrem toho im ukazujem aj to, ako ja hľadám informácie, keď niečo neviem. Google síce vie skoro všetko, ale aj my musíme vedieť, čo sa ho vlastne chceme opýtať a ako zadať otázku aby nám odpovedal na to, čo chceme.

Pomôž nám motivovať mladých potenciálnych lektorov. Prečo by sa mali s nami do lektorovania pustiť?

To je ťažká otázka, lebo sú ľudia ako Marián Rusnák, ktorému stačilo povedať o Aj Ty v IT a o tom, čo robím a on sa hneď chytil, že aj on by to skúsil. Teraz lektoruje častejšie ako ja a ide mu to výborne. Myslím, že stačí dostať správu k správnym ľuďom o tom, že hľadáme lektorov a čo to lektorovať pre Aj Ty v IT znamená, a oni sa ozvú.

S Mariánom pri brainstormingu

Čo ty a Aj Ty v IT? Myslíš si, že vzdelávanie dievčat má zmysel?

Určite áno, inak by som si len klopala na čelo, že o čo sa to tu snažíte 🙂 V kolektíve chalanov je niekedy ťažké pre dievčatá opýtať sa IT otázku k veci, lebo sa stretne s predsudkami. Buď si o vás myslia, že ste blbá a nemáte tam čo robiť, alebo vám to rovno aj povedia. Je veľmi jednoduché demotivovať dievčatá, aby v IT oblasti niečo nové skúšali. Aj rodičia občas môžu utrúsiť poznámku, že čo by ich dcéra robila medzi tými chalanmi čo len sedia za počítačom. Žiadne dievča by sa nemalo hanbiť opýtať otázku a každé dievča by malo byť podporované skúšať na počítači nové veci. To je jedno, či pôjde študovať IT alebo nie. Počítačové znalosti dnes už potrebuje takmer každá profesia.

Rada pracuješ s Aj Ty v IT…

Pretože sa mi veľmi dobre robí s ľuďmi, ktorí za Aj Ty v IT stoja.

Chcete aj vy spoznať náš dievčenský Aj Ty v IT svet a zistiť, či sa naozaj s nami tak dobre robí? Poďte do toho s nami a lektorujte naše dievčatá. Momentálne hľadáme lektorov do rôznych regiónov na Slovensku. Prečítajte si viac o tom, čo ako lektori musíte spĺňať.