Vyhľadať
Close this search box.
blog-benovicova

Adriana Beňovičová: Možnosť nahliadnuť na vysokú školu ešte počas strednej je na nezaplatenie

O Aj Ty v IT som sa dozvedela v maturitnom ročníku v čase, keď som sa rozhodovala o svojich ďalších krokoch a výbere vysokej školy. Občianske združenie práve svojím programom Spoznaj IT faCOOLty ponúkalo možnosť stráviť jeden deň na vysokej škole a dozvedieť sa z prvej ruky – priamo od študenta či študentky konkrétnej fakulty – všetky informácie o podmienkach prijatia, fungovaní na škole či bežnom živote vysokoškoláčky. Bez váhania som preto vyplnila registračný formulár.


ČAKANIE PLNÉ OČAKÁVANÍ

Pár dní na to mi prišla odpoveď od mojej budúcej mentorky a moje nadšenie sa znásobilo. Veľmi rýchlo sme našli spoločný termín, kedy sa na vysokú školu pôjdem pozrieť a ja som som začala rovno odrátavať dni a spisovať si nové a ďalšie otázky, na ktoré som hľadala odpovede.

Veľmi ma zaujímali najmä rozdiely v študijných programoch fakulty, medzi ktorými som si dovtedy nevedela vybrať a skutočná pravda o tom, ako to funguje na skúškach – môžu ma po dvoch neúspešných pokusoch vyhodiť a štúdium na vysokej škole sa skončí? Je toho toľko, čo som potrebovala zistiť.

 

DEŇ „D“

Dni do stretnutia utiekli ako voda a zrazu tu bol deň „D“.  Moje nadšenie narastalo každým krokom k fakulte. Z diaľky mi už Natálka – moja mentorka pre tento deň – mávala a ten pocit bol tu. Odrazu som  cítila, že som vysokoškoláčka.

Po úvodnom predstavení a krátkom rozhovore sme vošli do budovy fakulty. Musím povedať, že ma na prvý pohľad očarila a v mojej mysli sa začal paralelne natáčať film, v ktorom som hrala hlavnú úlohu. Bolo to také malé sci-fi. Fakulta bola plná študentov a ja s notebookom a hlavou plnou brutálnych vedomostí medzi nimi. So spolužiakmi sme vášnivo diskutovali a celkom určite sme pritom riešili minimálne jeden problém záchrany ľudstva!

S Natálkou sme si prešli prednáškové miestnosti, vysvetlila mi štruktúru štúdia, aj aký je rozdiel medzi prednáškami a cvičeniami. Potom sme sa  presunuli na reálne cvičenia, kde práve študenti prezentovali svoje projekty. Snímali obrázky počítačovou kamerou a tie následne transformovali na obrazovku monitora pred nimi. Špeciálnymi gestami pritom dokázali meniť aj ich vlastnosti. Imaginárny film v mojej hlave bežal ďalej a predstavivosť nemala konca kraja! Predstavovala som si, ako aj ja pracujem na podobnom projekte a všetko, čo by som dokázala vylepšiť.


MATRIX NAŽIVO

Po tomto zážitku sme sa presunuli na prednášku, kde prednášajúci poukazoval na dôležitosť a spracovanie algoritmov. Môj film v hlave práve dostával reálny rozmer v podobe matrixu a v mysli mi začali behať znaky obrovskou rýchlosťou. Nepochybujem o tom, že by som ich vedela všetky zapísať a dokonca im aj porozumieť.

Na záver môjho vysokoškolského dňa ma ešte Natálka vzala na obed a cestou mi ukázala širšie okolie fakulty, internáty a priblížila študentský vysokoškolský spôsob života.


KEĎ KONIEC DŇA MÔŽE BYŤ NOVÝM ZAČIATKOM

Počas dňa na vysokej škole som dostala omnoho viac, než len odpovede na všetky moje otázky. Stretnutie s mentorkou a informácie, ktoré som dostala, vo mne vyvolali neuveriteľne pozitívne pocity. Bol to začiatok môjho vzťahu s fakultou, ktorý jednoznačne podporil moje rozhodnutie vyplniť si na ňu prihlášku a presvedčil ma v rozhodnutí, že bude pre mňa „tá pravá“. Zistila som, ako bude vyzerať, keď už budem na vysokej škole študovať a pomohlo mi to prekonať aj ten neistý a ostýchavý pocit pri nástupe na vysokú školu. Od Natálky som tiež dostala množstvo rád, čomu sa môžem venovať cez prázdniny, aby som sa na začiatku semestra vedela ľahšie a rýchlejšie orientovať a naskočiť na dráhu vysokoškoláčky.

 

SKÚSENOSŤ NA NEZAPLATENIE

Myslím si, že skúsenosť nahliadnuť na vysokú školu ešte počas stredoškolského štúdia je na nezaplatenie. Informácie, ktoré počas dňa dostanete, vám pomôžu pootvoriť oči a lepšie sa postaviť k rozhodnutiu, ktoré ovplyvní vašu budúcnosť. Predsalen, na vysokej škole strávite 5 rokov a to nie je maličkosť. Samozrejme sa ale môže stať, že nebudete mať také šťastie, ako som mala ja, a netrafíte svoju vysnívanú školu hneď na prvýkrát. Vtedy však získate inú, vzácnu vedomosť. Zistíte, čo nechcete, a aj to vás v živote môže výrazne posunúť.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, verím, že to bude správne rozhodnutie aj vďaka programu Spoznaj IT faCOOLty a vaše roky štúdia na vysokej škole budú krásne a čarovné.

Viac informácií o programe Spoznaj IT faCOOLty nájdeš na: https://ajtyvit.sk/spoznaj-it-facoolty/
Partnerom programu je spoločnosť LENOVO.