Vyhľadať
Close this search box.
veronika na blog

Veronika Pizano: Ženy v IT robia skvelú prácu, nie sú však viditeľné tak, ako by si zaslúžili

Veronika Pizano do Aj Ty v IT nastúpila v roku 2018 ako projektová manažérka pre cieľovú skupinu dospelých žien, v roku 2022 sa stala riaditeľkou organizačných procesov (COO). V súčasnosti má plné ruky práce s novým ocenením Žena v IT, o ktorom nám viac prezradila v rozhovore.

Môžeš nám vysvetliť prečo chce Aj Ty v IT udeľovať ocenenie Žena v IT?

Pretože žien v IT je veľa (ale stále príliš malý podiel), robia skvelú prácu, ale nie sú také viditeľné, ako by si zaslúžili. Je to ďalšia časť našej mozaiky, ako zviditeľňovať a podporovať vstup žien do IT.

 

Kedy vznikla myšlienka oceňovať ženy v IT? Koho nápad to bol?

Myšlienka skrsla už niekedy pred rokom a pol, keď sme uskutočnili prvý ročník konferencie Slovak Women in Tech. Rozmýšľali sme, kam by sme konferenciu chceli posunúť v ďalšom ročníku, a v rámci nápadov padlo aj to, aby sme urobili ocenenie, veď to nám tu chýba – oceňovať ženy, ktoré v IT pôsobia a robia skvelú prácu.

Ale v danom čase sme sa sústredili na nastavenie druhého ročníka Slovak Women in Tech, čo bol dobrý krok, lebo sme naozaj vytvárali nový formát. No a v októbri 2023, po skončení druhého ročníka, sme zas vedeli, že priestor Slovenskej národnej galérie bol pre nás malý (lístky sa predali ako teplé rožky a nás naozaj mrzelo, že na konferenciu mohlo prísť len 100 žien ), a teda že chceme ísť do väčšieho priestoru, mať trochu väčší program, a tak môcť pridať ďalšiu časť – samotné ocenenie, a v novom priestore urobiť zároveň galaprogram.

 

Znie to veľmi zaujímavo. Odovzdávať sa bude jedno ocenenie alebo ich bude viac?

Máme tri kategórie, takže odovzdáme tri ocenenia. Prvá kategória je žena v IT. Môžete nominovať ženu, ktorá preukázala v posledných piatich rokoch vysokú mieru excelentnosti, inovácie, líderstva a aktívne sa snažila o väčšiu rozmanitosť v technologickom priemysle. Druhou kategóriou je IT študentka roka, kde chceme zvýrazniť už študijné úspechy žien v IT. No a napokon vieme, že podpora žien v IT nejde bez toho, aby sme mali aj inštitucionálnu podporu, podporu od žien, ktoré nie sú priamo ítečkárky, alebo podporu od mužov v IT sfére, takže sme vytvorili aj kategóriu IT spojenec roka.

Kto môže na ocenenie nominovať? Čo treba urobiť, ak chcem niekoho nominovať? 

Nominovať môže ktokoľvek a najmä ženy a spojenci môžu nominovať aj seba, čo sa môže niekomu zdať zvláštne, ale prečo nebyť hrdá na svoje úspechy a báť sa nimi prezentovať? Navyše to, kto nominuje, vidíme len my interne, nevidí to ani porota, ani to nebude zverejnené.

Pre nominovanie je potrebné ísť na web ocenenia https://zenavit.ajtyvit.sk/ a vyplniť nomináciu cez formulár. Dôležité je práve opísať, prečo danú osobu (seba) nominujete, pričom vyžadujeme aj referencie, aby sme tvrdenie v nominácii mohli overiť, a tiež potrebujeme kontakt na nominovanú osobu alebo organizáciu (v kategórii spojenec roka).

 

Dokedy je možné niekoho nominovať?

Nominácie budeme uzatvárať 26. mája 2024, takže neotáľajte a už tento večer alebo najbližší víkend si k tomu sadnite a začnite vypisovať nominácie. Môžete poslať neobmedzený počet nominácií a, samozrejme, aj do každej kategórie môžete poslať hocikoľko nominácií. 

 

Kto bude rozhodovať o ocenených? Na koho sa môžeme tešiť?

Bude to porota, ktorá sa skladá z piatich ľudí. V porote bude naša výkonná riaditeľka Petra Kotuliaková. Druhá členka poroty je zakladateľka Czechitas (čo je podobná organizácia, ako sme my, v ČR) Dita Formánková. Treťou porotkyňou je Ivana Budinská z Ústavu informatiky Slovenskej akadémie vied, tu sme siahli po akademickej sfére. Štvrtým porotcom je Martin Drobný, šéfredaktor a výkonný riaditeľ magazínu Nextech, ktorý organizuje IT Gala a s ním spojené IT ocenenie. Takže tu sme zabezpečili rodové zastúpenie a zároveň veríme na spájanie síl, preto niekto z IT Gala.  Piatym porotcom je Peter Rusiňák, zástupca riaditeľa Americkej obchodnej komory (AmCham) na Slovensku. Ako vidieť, máme naozaj rôznorodú a profi porotu, ktorá bude posudzovať nominácie.

 

Kedy budú vyhlásené výsledky?

Na galavečere našej konferencie Slovak Women in Tech 2024, ktorá bude 10. októbra 2024 v Bratislave v Divadle P. O. Hviezdoslava. Veľmi sa teším na tento priestor (kapacita 300 ľudí).

 

Môže sa na slávnostnom galavečere zúčastniť aj niekto z našej komunity?

Samozrejme. Najneskôr v polovici mája spustíme predaj lístkov na konferenciu a bude možné si kúpiť lístok aj s účasťou na galaprograme. Hlavne vyzývam – nominujte, nominujte, nominujte. Napokon, medzi nami je množstvo skvelých ľudí – naše absolventky, ktoré v IT sfére pôsobia už päť rokov, vrátane niektorých našich lektoriek, ktoré môžu byť nominované ako IT ženy aj ako spojenkyne. Naši lektori a „neIT“ lektorky, ktorí úplne súznejú s myšlienkou podpory žien v IT (takže kategória spojenec). Ak pracujete v IT firme a cítite, že vaša firma robí veľa pre podporu žien v IT, nominujte ju (zas spojenec). Ak ste tu študentky IT smeru a cítite podporu zo svojich fakúlt, nominujte fakultu. A, samozrejme, nominujte (sa) IT študentky. 

Tento rozhovor prebiehal naživo na Discorde, 25. apríla 2024 od 15.00.