Vyhľadať
Close this search box.
blog-zuzana-samaj

ZUZANA ŠAMAJ: Odovzdanie IT zručností nebolo nikdy jednoduchšie

Moja cesta k lektorovaniu IT kurzov pre ženy a dievčatá

Pred viac ako desiatimi rokmi som napriek názorom okolia išla študovať na technickú školu. Dobre mienené otázky – „Čo budem medzi tými divnými chlapcami robiť?“, “ Mám na to vôbec bunky?“ a či  „Chcem celý deň pozerať do počítača?“ –  som nevedela s istotou  zodpovedať. Naisto som však vedela, že sa chcem naučiť robiť to, čo všetci považujú za zložité.

Rozhodla som sa preto ísť študovať odbor v IT oblasti. Dievčatá a ženy, ktoré uvažujú o IT, pravidelne počúvajú niečo podobné ako ja. Ľudia ich odrádzajú dávno prežitými názormi, že vo svete IT  pracujú samí čudní ľudia, ktorí len pozerajú do PC, dievčatá na to nemajú bunky, alebo je to pre ne príliš ťažké.

 Považujem len za logiké, že po týchto slovách “povzbudenia”, ak to baby hneď nevzdajú, chcú si najskôr vyskúšať či už workshop alebo krátku prednášku, kým sa prihlásia na niekoľko týždňový kurz, tobôž na univerzitu. Tie možnosti už dnes našťastie majú a ja som sa, aj na základe vlastného príbehu, rozhodla im v tom aktívne pomáhať.

 

LEKTORKOU AJ TY V IT

S Aj Ty v IT som začala spolupracovať už od jeho vzniku v roku 2012. Postupne som prešla od sprevádzania stredoškoláčok na FIIT STU ako mentorka začínajúceho programu Spoznaj IT faCOOLty až k vedeniu workshopov a prednášok. A tu som sa našla.

Práve krátke kurzy a workshopy sú spôsob, ako pomáham Aj Ty v IT. Vďaka výhodám online sveta to viem dokonca robiť aj napriek tomu, že na Slovensku už dlhšiu dobu nežijem. Organizácia kurzu je z pohľadu lektora neuveriteľne jednoduchá – dohodneme si termín, napíšem, o čom budem rozprávať, pripravím si obsah a v dohodnutom čase sa pripojím na zoom. A rozprávam, dávam úlohy, pýtam sa, o nič ďalšie sa nemusím starať. Produkčnú stránku, ako registrácie, kontakt s účastníčkami a propagáciu zabezpečí už Aj Ty v IT.

Je to skvelé, pretože aj napriek karanténe a rôznym obmedzeniam sa vzdelávanie stalo dostupnejšie. Lektori aj účastníci sa môžu pripojiť odkiaľ chcú, časy workshopov sú dostupné či už cez deň alebo večer. Ja tiež nemusím riešiť letenky na Slovensko, cestovanie do rôznych lokalít, správne načasovanie kvôli rodine a deťom. Workshop pre Aj Ty v IT je ako ktorýkoľvek meeting v práci. Zároveň mám možnosť sama seba hecnúť, aby som sa poriadne pozrela na nejakú tému. Lebo najlepšie sa ponoríte do  niečoho, keď to musíte zrozumiteľne vysvetliť iným ľuďom. Učím rada, pretože mi to prináša vnútornú satisfakciu. Možno sa už čoskoro stretneme virtuálne na nejakom workshope.

 

Pozrite si zoznam podujatí , ktoré sú naplánované na najbližšie dni a ak viete odovzdať niektoré svoje vedomosti, zoznámte sa s úžasným tímom Aj Ty v IT.