Vyhľadať
Close this search box.
blog-spoznaj-facoolty-lenovo

Úspešný program Spoznaj IT faCOOLty už aj v Nemecku a vo Švajčiarsku

Až 60 stredoškoláčok z celého Slovenska navštívilo v rámci nášho programu Spoznaj IT faCOOLty vysoké školy technického zamerania. Spolu s mentorkami absolvovali viac ako 100 stretnutí, na ktorých sa dozvedeli presne to, čo ich o štúdiu zaujímalo. S novým akademických rokom program opäť otvárame, prihlásiť sa môžete už dnes. Naviac, vďaka jeho úspechom s ním mierime tiež do Švajčiarska a do Nemecka!

Študentky stredných škôl sme vrámci programu zoznámili s ich mentorkami – vysokoškoláčkami – a tie im počas osobných alebo online stretnutí priblížili, ako také štúdium na vysokej škole vyzerá, no pomohli im odstrániť aj ich pochybnosti, či sa na daný odbor alebo fakultu hodia alebo či štúdium zvládnu. Dievčatá tak vďaka mentorkám dostali informácie o deviatich fakultách naprieč Slovenskom, ktoré umožňujú štúdium technických programov.

„Počas stretnutia som mala možnosť poprechádzať sa po chodbách a nakuknúť do vyučovacích tried. Tým, že som už navštívila inú školu, mala som možnosť si tieto dve školy porovnať. Hoci nemám v pláne ísť na teoretickú informatiku, mala som možnosť utvoriť si vlastný názor o tom, kto sa hlási na tento odbor. Vedela som sa opýtať na stereotypy, ktoré sú často spájané s informatikou a získať tipy ako zvládnuť štúdium. Teraz už viem, že na teóriu ma to neťahá, avšak neodradzuje ma to skúšať ďalej, „ hovorí Alexandra C., ktorá vrámci projektu navštívila Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

LENOVO – “ PARTNER IN CRIME“ 

Lepšieho partnera projektu než je spoločnosť Lenovo sme si nemohli priať. Vďaka výbornej spolupráci sme boli totiž schopní posunúť mentoringový program o úroveň vyššie – a to nielen sprostredkovaním mentoringu stredoškoláčkam, ale aj samotným mentorkám z radov vysokoškoláčok. Počas šiestich mesiacov sa totiž sedem z nich stretávalo osobne alebo online s mentorkami priamo zo spoločnosti Lenovo. V uvoľnenej atmosfére tak dostali všetky informácie potrebné pre ich ďalšie kariérne smerovanie po vysokoškolskom štúdiu.

Na začiatku spolupráce so spoločnosťou Lenovo sme chceli rozšíriť program o nové fakulty, priniesť program pre mentorky a mentorov na IT fakultách a hlavne – zapojiť viac stredoškoláčok z celého Slovenska, pretože si uvedomujeme dôležitosť vzájomnej podpory rovesníčok. Zároveň tak chceme uzatvárať pomyselný podporný kruh medzi študentkami vysokých a stredných škôl. Spätná väzba, ktorú sme od stredoškoláčok a mentoriek dostali, nám ukazuje, že takýto projekt vo vzdelávani a motivovaní mladých dievčat má určite svoje miesto. Aj vďaka nemu sa nám darí búrať stereotypy, motivovať dievčatá k štúdiu informačných technológií a ukazovať im iné možnosti a perspektívy.


ČO NÁS ČAKÁ V TOMTO ROKU

Vzhľadom na výsledky, ktoré program priniesiol, môžeme konštatovať, že sa nám ciele z minulého roka podarilo naplniť. Ba čo viac! Práve pre jeho efektivitu ho s naším partnerom posúvame opäť o úroveň vyššie a mentoringový program vysokoškoláčok a odborníčok spoločnosti Lenovo rozširujeme aj do Nemecka a Švajčiarska. Je to pre nás zatiaľ úplná novinka, ktorú pomaly rozbiehame. Veríme však, že s chuťou a našim know-how sa nám to podarí. Držte nám pri tom palce!

AK STE SA EŠTE DEFINITÍVNE NEROZHODLI, PÁR ZÁKLADNÝCH ÚDAJOV 

Cieľom programu Spoznaj IT faCOOLty je na jeden deň prepojiť stredoškoláčky so študentkami a študentmi IT fakúlt. Tí sa stávajú ich mentormi a v dohodnutý deň sa im venujú. Zoberú ich na prednášky, cvičenia, medzi ostatných študentov, ukážu im priestory školy, labáky a hlavne – diskutujú so študentkami stredných škôl o všetkom, čo ich zaujíma.

Ak si stredoškoláčka a máš záujem spoznať štúdium IT na príslušnej fakulte, vyplň tento formulár a my ťa spojíme s mentorkou alebo mentorom, ktorí Ti pomôžu spoznať štúdium IT a príbuzných odborov na tebou vybranej fakulte.

Ak máte v okolí stredoškoláčku, určite jej o Spoznaj IT faCOOLty povedzteAj keď vám bude tvrdiť, že informatiku určite študovať nechce, pošlite ju k nám porozprávať sa. Nič totiž nenahradí priamy kontakt so životom na univerzite viac než osobná skúsenosť. Kto vie, možno práve ona bude Adou Lovelace dneška. A keby zostala neobjavená, bola by to naozaj obrovská škoda!

Ak by si sa rada stala alebo stal mentorom nášho programu, prihlásiť sa môžeš TU.