Vyhľadať
Close this search box.
blog-climathon

Lujza Záhradníková: Ako som nečakane získala novú skúsenosť

Napriek tomu, že hackathony vo mne vzbudzovali rešpekt, vždy boli pre mňa aj podujatiami pre ostrieľaných vývojárov a nadupaných ajťákov, ktorí majú „more“ času. Nič pre zamestnanú matku troch detí a začínajúcu, aj keď nadšenú analytičku.

O bratislavskom Climathone som sa po prvýkrát dozvedela od Aj Ty v IT, a to 4 dni pred jeho konaním. A stále bol čas a možnosť sa prihlásiť.

Climathon Bratislava je mestský hackathon, ktorý už tretíkrát organizuje hlavné mesto Bratislava a CIVITTA. Ide o najväčšie inovačné podujatie, ktoré spája skúsených mentorov, odborníkov z praxe, technických či biznisových lídrov a nadšencov z celého Slovenska. Climathon Bratislava je súčasťou globálnej iniciatívy Climathon, do ktorej sa zapája viac ako 140 miest z 56 krajín sveta. Zastrešuje ho EIT Climate KIC, ktorá podporuje zavádzanie inovatívnych zelených riešení v rámci EÚ. V roku 2022 sa konal 21. až 23. októbra v HubHub Twin City C.

Už podľa opisu bolo ťažké odolať. Povzbudilo ma, že zúčastniť sa mohli aj „neajťáci“ (účastníci všetkých akademických a profesných zameraní, projektoví manažéri, IT špecialisti, dátoví analytici, marketéri, podnikatelia, inovátori a študenti, ktorých zaujímajú technológie a životné prostredie) a aj jednotlivci bez tímov. Do toho by som sa, pri všetkej skromnosti a ako aktívna bojovníčka s impostor syndrómom, predsa len nejako vtesnala.

Pôvodne som sa chcela prísť len pozrieť, ale mám rada výzvy, baví ma hľadieť na svet cez dáta a v nových súvislostiach a tiež mi organizátor odpísal, že je stále možné sa prihlásiť a takých ako ja tam bude viacero. A tak som šla. Aj na poslednú chvíľu, aj keď odhadovaný čas bol plných 48 víkendových hodín.

V piatok popoludní som bola tam. A prečo nie, pracovalo sa predsa na riešeniach prinášajúcich zlepšenie podmienok na život a na klimatickú zmenu nepripraveného mesta.

Celé podujatie sa nieslo v tvorivom duchu. Začalo privítaním a pokračovalo sa formovaním tímov a nápadov. Tímy sa mohli podľa zamerania zapísať na konzultácie k mentorom. Tí boli ústretoví, inšpiratívni a veľmi nápomocní. Dávali množstvo skvelých tipov a ak bolo treba, spojili tím s ďalším mentorom, ktorý v konkrétnej téme vedel poradiť. Pracovalo sa, vymýšľalo, hľadali sa dáta, cesty a možnosti dňom aj nocou a naozaj do poslednej minúty. Bolo to neskutočne intenzívne a skvelé.

Každý tím nakoniec prezentoval svoj projekt počas troch minút pred porotami. Dvanásť najlepších projektov predstavilo svoje riešenia aj na pódiu a následne porota vybrala víťazov a odmenila ich. (Stream z finálových prezentácií a odovzdávania cien si môžete pozrieť tu.)

Určite by som sa prihlásila znova. Avšak oveľa skôr, aby som nepremeškala kick-off stretnutie a mohla si začať pripravovať nápady, podklady, či hľadať a prejsť si vopred dostupné dáta, či nájsť si tím alebo jeho časť už vopred.

Napriek všetkému Climathone prekonal moje očakávania a účasť 30 tímov, daný záber a spracovanie projektov bolo naozaj výnimočné.

Teší ma, že som mohla byť pri tom, ako sa rodia zmysluplné inovácie, ktoré majú zároveň šancu získať support pre uvedenie riešenia do života a že som spoznala veľké množstvo skvelých ľudí, rozšírila si obzory a zažila skvelú atmosféru.

 

Autorka textu: Lujza Záhradníková
Foto: Climathon Bratislava 2022